VIRUS UPORNO PUNI DOMOVE ZDRAVLJA! Haraju DVA najčešća tipa - veliki broj dece zaražen!
Povećan broj respiratornih infekcija uobičajen je tokom zimske sezone, ali ovog puta situacija izaziva dodatnu zabrinutost zbog velikog obima pregleda.
Pedijatrijska odeljenja domova zdravlja u Beogradu beleže značajan porast broja pregleda dece zbog respiratornih virusnih infekcija gornjih disajnih puteva.
Ova situacija stvara izuzetan pritisak na zdravstvene ustanove, a posebno je uočljiva na primeru Doma zdravlja Savski venac, gde se dnevno obavi i do 250 pregleda.
Lekari na pedijatrijskim odeljenjima suočavaju se s izuzetno visokim brojem pacijenata, pri čemu jedan lekar pregleda i više od 60 dece dnevno. Povećan broj respiratornih infekcija uobičajen je tokom zimske sezone, ali ovog puta situacija izaziva dodatnu zabrinutost zbog velikog obima pregleda.
- Jesenji i zimski meseci su period kada je povećan broj pregleda u pedijatrijskoj ambulanti. Broj pregleda na dnevnom nivou ide i do 250 pacijenata, što je preko 60 dnevno po lekaru - rekla je za Tanjug Marija Golubović, pedijatar DZ "Savski venac".
Najčešći rota i adeno virusi
- Podjednako su zahvaćena deca predškolskog i školskog uzrasta. Reč je najčešće o virusnim infekcijama gornjih respiratornih puteva gde su rota i adeno virusi najčeše izazivači - rekla je Golubović.
Kako je objasnila, simptomi su bol u grlu, malaksalost i često visoka temperatura.
- Tegobe traju negde između tri do pet dana, a terapija je simptomatska", rekla je ona dodajući da su neretko i stomačni simptomi praćeni povraćanjem i tečnim stolicama. Roditelje najviše brine da se infekcija ne zakomplikuje - rekla je Golubović.
Dolaze i zbog šarlaha
Pored virusnih infekcija u ambulantu dolaze deca i sa bakterijskom infekcijom grla koju izazivaju streptokoke.
- Bolest koju izaziva streptokoka je šarlah, koja je karakteristična za hladne dane sa visokom temperaturom i bolom u grlu, a javljaju se i promene na ždrelu. Terapija je pored simptomatske i antibiotska i traje od 7 do 10 dana - rekla je Golubović.
Ima i varičele
Prema njenim rečima, jedan broj dece dolazi zbog osipnih bolesti, najčešće varičele.
- Deca su više u kontaktu u vrtićima i školama što je očekivano za veću posetu lekaru u ambulanti - rekla je dr Golubović.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)