KAKAV ĆE UTICAJ IMATI SASTANAK MAKRONA I VUČIĆA? Stručnjaci saglasni: Francuska želi Srbiju u Evropi, a ovo su tačke razmimoilaženja!

Autor:

Vesti

10.04.2025

09:49

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Odnosi Srbije i Francuske nisu zapostavljeni!

KAKAV ĆE UTICAJ IMATI SASTANAK MAKRONA I VUČIĆA? Stručnjaci saglasni: Francuska želi Srbiju u Evropi, a ovo su tačke razmimoilaženja!

Foto: instagram.com/buducnostsrbijeav

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su glavne teme njegovog sastanka s francuskim predsednikom Emanuelom Makronom bile krizna žarišta na Zapadnom Balkanu, kao i ekonomska i vojna saradnja između Srbije i Francuske.

Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije ocenjuje da značaj Srbije za Francusku ostaje snažan uprkos globalnim promenama. Istoričar Stanislav Sretenović smatra da Makron bolje od drugih evropskih lidera razume srpsku poziciju, što, prema njegovim rečima, utiče na blaži stav Francuske prema Srbiji u poređenju sa Briselom i Berlinom.

 

 

Slobodan Zečević sa Instituta za evropske studije smatra da i pored naglih promena u globalnim tokovima diplomatski odnosi Francuske i Srbije nisu zapostavljeni.

- U poslednjih sedam godina smo trostruko povećali privrednu razmenu sa Francuskom. Više od 130 velikih francuskih kompanija radi u Srbiji i zapošljavaju oko 13.000 građana. Menja se i struktura razmene, nekada su to bili poljoprivredni proizvodi, a sada softveri u okviru IT industrije - napominje Zečević za RTS.

 

 

Navodi da je jednako važana i saradnja dve zemlje u oblasti namenske i vojne indsutrije.

- U tom smislu, Makron je posvećen Srbiji. Kupili smo od Francuske najmodernije verzije aviona 'rafal'. Takođe i sistem protivvazdušne odbrane 'mistral'. To su sve signali da je Pariz zainteresovan za Srbiju i Zapadni Balkan - uverava Zečević.

Makronov uticaj u Evropi?

Istoričar Stanislav Sretenović tvrdi da je položaj francuskog predsednika u Evropi i dalje značajan.

- U prilog mu ide razvoj političke situcije u Nemačkoj, gde je tek nedavno, barem formalno, dogovorena koaliciona vlada na čelu sa Fridrihom Mercom - analizira Sretnović.

Smatra da ne bi trebalo zaboraviti na činjenicu da Makron posle 2027. godine više neće moći da bude na čelu Francuske.

Republika

Foto: Tanjug/Ludovic Marin/Pool via AP

Emanuel Makron

- Trenutno je značajan lider, ali Merc tek dolazi i videćemo kako će u praksi funkcionisati saradnja Nemačke i Francuske, samim tim i Evropske unije, u globalnoj političkoj krizi - ukazuje istoričar.

Veruje da je prema takvom rasporedu šansa Srbije i čitavog regiona da poprave svoju međunarodnu poziciju.

Odnosi Francuske i Srbije

Slobodan Zečević ističe da je za Makrona i Francusku Beograd neupitno važan.

- To je francuski predsednik i potvrdio pred sastanak sa Vučićem. Makron je time u doba krize i studentskih protesta predsedniku Srbije ukazao neku vrstu međunarodnog legitimiteta - kaže Zečević.

Naglašava da su poruke iz Pariza jasne.

- Francuska želi Srbiju u Evropi, demokratskom sistemu i ekonomskoj stabilnosti. Žele da sprovedemo i određene reforme, očuvamo jedinstvo Bosne i Hercegovine i radimo na normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Ali, generalno, mislim da Francuska ima sve više razumevanja za poziciju Srbije - analizira sagovornik sa Instituta za evropske studije.

Republika

Foto: RTS/printscreen

Slobodan Zečević

Sretenović smatra kao važnu poruku i to što predsednik Francuske, kada je reč o Kosovu i Metohiji, "nije spomenuo međusobno priznanje".

- Za razliku od Evropskog parlamenta, koji insistira na tome, Makron je više govorio o normalizaciji odnosa i saradnji Beograda i Prištine - ukazuje Sretnović.

Navodi da se blaga podrška Francuske vidi i na tom slučaju.

- Uzmite u obzir i promenu stava po pitanju srpskog kulturnog nasleđa na KiM. Ovo su sve blaži stavovi u odnosu na, recimo, Nemačku - tvrdi Sretenović.

KiM i sankcije Rusiji

Govoreći o tačkama razlaza, Stanislav Sretenović napominje da je ključna stavka opet pitanje KiM.

- Pariz, jednostavno, priznaje samoproglašeno Kosovo, a Beograd ne. Problem su i sankcije Rusiji. Pariz na tome insistira, a Srbija ih nije uvela. Čuli smo od Vučića da je Makronu pokušao da objasni poziciju Srbije, i čini mi se da je naišao na razumevanje - kaže Sretenović.

Smatra da odnosi ove dve države nikada nisu bili isključivo bilateralni.

- Uvek su bili uslovljeni još nekim faktorima, koji uključuju više zemalja. Zato se stvar mora razumeti u širem kontekstu - zaključuje Sretenović u razgovoru za Jutarnji program Radio-televizije Srbije.

BONUS VIDEO

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (25)

Loading
Predrag

10.04.2025 09:58

Vučić sa svima želi dobre odnose, a taj stav ima najbolji uticaj.

Ema

10.04.2025 10:00

Francuska je znacajan saveznik koji razume i ceni Srbiju.

Darko

10.04.2025 10:04

Nema krize u Srbiji, koja ne može biti rešena jednim Vučićevim pozivom, upućenom nama, njegovim vitezovima, da je rešimo.

Darko

10.04.2025 10:04

Nema krize u Srbiji, koja ne može biti rešena jednim Vučićevim pozivom, upućenom nama, njegovim vitezovima, da je rešimo.