PROFESORI SE KRIJU IZA STUDENATA, A ŠOLAK "TRLJA RUKE"! Evo šta tačno znači "ne" rektorskog kolegijuma nakon poziva na dijalog - SVE IDE PREKO LEĐA ĐAKA!

Autor:

Vesti

05.02.2025

11:08

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ušuškani, primaju plate, a deca strepe za godinu!

PROFESORI SE KRIJU IZA STUDENATA, A ŠOLAK "TRLJA RUKE"! Evo šta tačno znači "ne" rektorskog kolegijuma nakon poziva na dijalog - SVE IDE PREKO LEĐA ĐAKA!

Foto: ST/N. Mutić

Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu juče je odbio poziv predsednika Aleksandra Vučića na dijalog o aktuelnoj situaciji. Time su izbegli preuzimanje odgovornosti i ostavili studente u prvom planu, što otvara pitanje razloga za takav potez i njegovih posledica po akademsku zajednicu i društvo u celini.

Rektorski kolegijum je naveo da zbog nedoslednosti u izjavama predstavnika vlasti nema uverenje da bi dijalog mogao dovesti do ispunjenja studentskih zahteva. Takođe su istakli da razgovor nema smisla ako ga vode strane koje nemaju mandat da odlučuju o tim zahtevima.

- Poziv na dijalog dolazi u trenutku kad su prekoračene sve moralne i zakonske norme, u atmosferi opšteg nepoverenja. Kao predstavnici Univerziteta i akademski građani dodatno smo obeshrabreni da je predloženi dijalog moguć zbog kontinuiranih napada usmerenih protiv akademske zajednice u medijskom prostoru, a još brutalnijih, nedopustivih, fizičkih napada u javnom prostoru. Univerzitet u Beogradu još jednom insistira na ispunjenju studentskih zahteva od strane nadležnih institucija i podseća da se dijalog mora voditi u atmosferi uzajamnog uvažavanja između svih relevantnih aktera, s poverenjem u institucije i u okvirima pojedinačnih nadležnosti - navodi se u saopštenju.

Foto: Tanjug/VLADIMIR ŠPORČIĆ

Predsednik Aleksandar Vučić pružio je otvorenu ruku za dijalog

Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da je spreman da pruži stručnu podršku studentima u oceni ispunjenosti njihovih zahteva i da će svoje dalje korake uskladiti sa studentskim plenumima kako bi očuvao jedinstvo Univerziteta. Naglasili su važnost dijaloga u demokratskom društvu i istakli da su kao akademska institucija otvoreni za razgovore o svim temama od društvenog značaja u okviru svojih nadležnosti.

Međutim, uprkos tome što su profesori ranije tražili formiranje stručnog tima za pregovore, nakon što im je predsednik ponudio dijalog, oni su ga odbili svega 24 sata kasnije. Time su jasno pokazali da neki od njih radije koriste studente kao štit, umesto da preuzmu odgovornost kao akademski autoriteti. Dok studenti i đaci snose posledice – od rizika gubitka školske godine, mesta u domovima i plaćanja školarine – profesori ne ugrožavaju ništa. Njihovi poslovi na stranim univerzitetima i projekti nisu dovedeni u pitanje, a njihova primanja ostaju sigurna.

U tom kontekstu, tvrdnja Rektorskog kolegijuma da ostaje otvoren za dijalog deluje krajnje licemerno, jer je upravo odbijanje ponuđenih razgovora pokazalo da nisu spremni da istinski učestvuju u rešavanju problema, već su prepustili teret studentima.

Profesori se kriju iza studenata

Profesori su svesni da su studentski zahtevi u suštini ispunjeni, ali izbegavaju da to jasno kažu, produbljujući tenzije. Posebno se ističe bivši dekan Građevinskog fakulteta Vladan Kuzmanović, koji, prema optužbama, namerno manipuliše činjenicama u vezi sa dokumentacijom o nadstrešnici. Iako se zalažu za autonomiju univerziteta, profesori su upravo ti koji je ugrožavaju, omogućavajući različitim interesnim grupama da utiču na akademsku zajednicu.

U međuvremenu, profesori neometano podižu svoje plate, dok su studenti ti koji snose najveće posledice, rizikujući školovanje i budućnost. Iako je autonomija univerziteta zamišljena kao zaštita od državnog uplitanja, ona ne bi smela da postane prostor za političke i finansijske interese pojedinaca.

Uz to, celokupna situacija pogoduje određenim krugovima, uključujući medije povezane s Draganom Šolakom, opoziciju, strane sile i druge aktere koji koriste ovu nestabilnost za ostvarivanje svojih ciljeva.

Foto: Gareth Evans/News Images / imago sportfotodienst / Profimedia

Drgaan Šolak

 Tu su opozicione stranke, Priština, Hrvatska, zapadne sile... Sve se to radi kroz medijski pritisak i spinovanje, uz uložen ogroman novac i posvećen rad na terenu. U njihovim medijima nećete čuti ni slovo o tome da su studentski zahtevi u potpunosti ispunjeni, ali ni konkretno šta to nije, kako oni tvrde.

Profesodri moraju da preuzmu odgovornost

Advokat Vladan Glišić juče je, nakon odluke Rektorskog kolegijuma, izjavio da su u ovom trenutku profesori, umesto da stanu na stranu studenata, stali "iza njih", pa ni u jednom trenutku nisu objavili štrajk zbog kojeg bi im plate značajno opale.

- Oni nemaju hrabrost da kažu da su protiv Vučića - rekao je Glišić i dodao da je studenti trebalo da razgovaraju s Vučevićem kao premijerom, koji je sad već u ostavci.

Foto: youtube.com/Dokumentarne Emisije Balkan

Advokat Vladan Glišić

Sličnog stava je i profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Vladan Petrov koji je noćas, na RTS-u, u emisiji Takovska 10, govorio o aktuelnoj političkoj situaciji u zemlji naglašavajući da su profesori izbegli odgovornost i da su se profesori ovom odlukom "sakrili" iza studenata.

Petrov napominje da ako je Rektorski kolegijum došao do toga da donosi odluku u skladu sa plenumima, onda znači da Univerzitet mora da se sabere. Inače, profesor Petrov je ranije govorio da ne podržava rad studentskih plenuma.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Profesor Vladan Petrov

Napomenuo je da ne želi da napada rektora, ali da kada ste na čelu kuće morate imati viši nivo svesti da ste prvi i da morate imati odgovornost.

BONUS VIDEO

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading