KORUPCIJA, MEDIJSKI PRITISCI I NIZ NEZAKONITIH RADNJI GAZDE "JUNAJTED GRUPE" NA PROSTORIMA BIVŠE SFRJ! Šolakova prljava igra u regionu!

Autor:

Vesti

25.01.2025

22:15

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Pre nego što je ušao u rat protiv Srbije, isti scenario primenio u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini...

KORUPCIJA, MEDIJSKI PRITISCI I NIZ NEZAKONITIH RADNJI GAZDE "JUNAJTED GRUPE" NA PROSTORIMA BIVŠE SFRJ! Šolakova prljava igra u regionu!

Foto: Gareth Evans/News Images / imago sportfotodienst / Profimedia

Pre nego što je ušao u sukob s državom Srbijom, identične sukobe Dragan Šolak je vodio u svim zemljama regiona u kojima posluju njegove kompanije, a u kojima su do poslovnog uspeha dolazile na kontroverzan način, zahvaljujući korupciji, uzurpacijama javnih resursa, prevarama, pretnjama i medijskoj šikani svakoga ko bi se našao na putu ostvarivanja njihovih interesa, stoji u istraživačkom tekstu mreže Antidot.

SLOVENIJA 

U bivšoj jugoslovenskoj republici, koja je prva postala članica EU, gde su državne institucije prilično snažnije u odnosu na ostale balkanske države, regulatorna tela morala su u više navrata da blokiraju pokušaje Šolaka da na nezakonit način pribavi medijski i telekomunikacioni monopol. U nekoliko navrata taj posao su preuzimali čak i sudovi koji su Šolakovim firmama izricali novčane kazne.

Šolakovoj slovenačkoj firmi "Telemah" je oduzeta 3G frekvencija koju je ta kompanija nezakonito, bez tendera i plaćanja nadoknade, uzurpirala još 2008. Nakon žalbe operatera A1, koji je te frekvencije platio 30 miliona evra, upravni sud je poništio rešenje o dodeli frekvencija "Tušmobilu" (prethodniku "Telemaha") i naredio AKOS (regulatorna agencija Slovenije) da izda rešenje o oduzimanju frekvencije "Telemahu".

Jedan u nizu slučajeva u kojima su se Dragan Šolak i njegove kompanije našli na udaru antimonopolskog zakonodavstva Slovenije, dogodio se kada je konkurentsko veće Slovenije (AVK) sprečilo ovog tajkuna da preuzme medijsku kuću "Pro plus" i time zaokruži svoju medijsko-marketinšku imperiju.

Tu odluku AVK je doneo uprkos snažnim političkim pritiscima koji su dolazili od brojnih lobista, američke privredne komore u Sloveniji, određenih medija i političara (uključujući i bivšeg premijera Miru Cerara). Po svemu sudeći, odluka AVK je potkopala Šolakove ambicije da preuzimanjem medijske kuće proširi svoj uticaj u ovoj zemlji i tako postane ključni igrač ne samo u segmentu televizije i kablovskih operatera već i na polju zakupa medijskog prostora.

Republika

Foto: Printscreen/Youtube/New Europe Market

Dragan Šolak

 

HRVATSKA

Za razliku od Slovenije, javnost u Hrvatskoj je mogla samo da konstatuje da je zahvaljujući korupciji i medijskim pritiscima, Šolak u toj zemlji uspeo da svom poslovnom carstvu pripoji televiziju s nacionalnom frekvencijom i da tamošnjem javnom servisu preotme prava prenosa fudbalske reprezentacije koje hrvatski građani moraju da plate, dok su ih ranije gledali besplatno.

Hrvatski mediji su ranije izveštavali o milionima evra koji nisu Hrvatskoj plaćeni na ime poreza na dobit nakon što je profit Šolakovih firmi na volšeban način iznesen na Maltu.

Pored otkupa ekskluzivnih prava za prenos fudbalskih utakmica i glavnih sportskih događaja, u Hrvatskoj je posebnu pažnju izazvala i 200 miliona evra vredna kupovina Nove TV.

Zbog čega je rat protiv države Srbije poslednji došao na red

Kao što se iz pregleda poslovanja Šolakovih firmi u regionu jasno vidi, pre nego sto je ušao u rat sa Srbijom, on je isti problem imao u svim zemljama regiona. Njegove firme i mediji vodili su ratove s državama, institucijama, agencijama, medijima, konkurencijom....

Od otkrića baruta, pa do današnjih dana, onaj deo društva koji je do moći dolazio na koruptivan način, svoje funkcionisanje zasnivao je na krilatici "srebro ili olovo".

Tako je i Dragan Šolak, šireći svoj biznis, najpre potkupljivao ljude na ključnim pozicijama u državnoj administraciji i regulatornim telima, potom u konkurentskim firmama, da bi onda vršio akvizicije i usisavanje konkurencije sve do tačke dok nije uspostavio monopol na tržištu telekomunikacija.

Onog trenutka kada primena metoda potkupljivanja više nije mogla da daje rezultate, protiv svih onih koji su mu se našli na putu, Šolak je upotrebljavao medijsku batinu koju je godinama pre toga pažljivo stvarao.

Iako naizgled deluje čudno to što je sukob sa Srbijom došao kao poslednji na dugačkoj listi Šolakovih ratova, za bolje poznavaoce prilika i procesa u regionu takav ishod bio je posve logičan.

Skrivajući se iza moćnih partnera (Džordža Soroša, Dejvida Petreusa i fonda "BC partners" - vlasnika "Intelsata"), Šolak je svoj biznis pokrenuo i pretežno razvijao upravo u Srbiji.

Zahvaljujući velikim investicionim sredstvima koja su mu bila stavljena na raspolaganje, vrlo brzo je pod svoju kontrolu stavio sve one koji su za nekontrolisan, neobuzdan i često nezakonit način razvoja njegovih kompanija, bili spremni da učine sve što je želeo.

U tekstu objavljenom na portalu Dnevno, poznata hrvatska novinarka Hloverka Novak Srzić objasnila je kako je Dragan Šolak, dok je pokušavao da kupi tamošnju Novu TV i druge resurse Hrvatske, preko svojih novinara napadao hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, vršeći na taj način pritisak kako bi mu ovaj omogućio sumnjive akvizicije.

Novak Srzićeva navodi da su stvari u Hrvatskoj zapele kada je "Junajted grupa" odlučila da za 200 miliona evra preuzme hrvatsku Novu TV. Kako veće za elektroničke medije nije odobrilo kupovinu Nove TV, u pokušaju smanjivanja nedopuštene koncentracije na malom hrvatskom televizijskom tržištu, Šolak je prodao svoj Total TV firmi registrovanoj u Holandiji, a veću je predao novi zahtev. Istovremeno, na programima Nove TV započeta je i vođena kampanja protiv hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, sve do trenutka dok Šolakovoj grupaciji nije dato odobrenje da obavi otkup Nove TV, kada je kampanja naprasno prestala, a o Plenkoviću se prestalo izveštavati u negativnom kontekstu.

Republika

Foto: Printscreen/Youtube/N1

Dragan Šolak

 

BOSNA I HERCEGOVINA

Probleme sa Šolakovim firmama imale su i državne vlasti u Bosni i Hercegovini, gde su zbog uzurpacije i nezakonitog korišćenja električnih stubova u više navrata donošene presude protiv BiH ispostave "Telemaha".

Poput slučaja sa SBB u Srbiji, Šolakov "Telemah" je na nezakonit način koristio telekomunikacionu infrastrukturu u Bosni i Hercegovini, poput električnih i stubova javne rasvete, kao i podzemnih instalacija.

Osim toga, "Telemah" je bez građevinskih dozvola kopao kanale preko javnih i privatnih poseda, kako bi postavio svoje instalacije.

Zbog navedenih propusta, još tokom 2016. Elektroprivreda BiH je regulatornoj agenciji za komunikacije već prijavljivala nezakonito korišćenje njenih stubova. Prema procenama ove kompanije, kablovski operateri su na nezakonit način koristili oko 40.000 stubova za električnu energiju, a u ovom nezakonitom poslovanju prednjači Šolakova kompanija "Telemah".

Zbog uzurpacije elektrostubova od "Telemaha", kantonalni sud u Zenici doneo je u decembru 2016. presudu kojom je "Telemahu" zabranjeno da koristi stubove u vlasništvu bosanske Elektroprivrede. Tom presudom je "Telemahu" naloženo da u roku od 60 dana ukloni postavljene instalacije kablovske televizije sa 1.845 stubova, ukupne dužine 73.800 metara.

CRNA GORA

Emitovanje Šolakove televizije Nova M (s nacionalnom frekvencijom) onemogućeno je u čak 65% domaćinstava, nakon što su domaći kablovski operateri "Mtel" i "Telekom" zbog ucena Nova M bili primorani da svojim korisnicima isključe prenose utakmica nacionalne fudbalske reprezentacije.

Takođe, poslovanje "Telemaha" u Crnoj Gori postalo je predmet istrage tužilaštva nakon što je otkriveno da je ta kompanija, kršeći zakonske propise, kompletan naplatni sistem, uključujući lične podatke o svojim korisnicima, preselila u Ljubljanu.

Prema navodima crnogorskih medija, kompanija "Telemah Podgorica" preselila je u Ljubljanu kompletan naplatni sistem, uključujući sve podatke o svojim korisnicima od jedinstvenog matičnog broja do adrese i podataka što su skidali s interneta, koje su programe gledali, s kim su i koliko pričali.

Bonus video


 


 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (5)

Loading
Lazar

25.01.2025 22:19

Šolakova prljava igra je propala.

Dusan

25.01.2025 22:21

Izlazi na videlo sav Solakov prljav ves

Vera

25.01.2025 22:22

Blizi se kraj imperiji Solak,polako Tramp zavece slavine a mozda ce i usi.

Milica5

25.01.2025 22:25

Šolak je očigledno kralj korupcije i ne zakonitih radnji u celom regionu.