ŠTA KADA STUDENTI IZGUBE PRAVO NA BUDŽET I DOM?! Problemi se nižu - školarine, stipendije i ogromni budući troškovi za roditelje!

Autor:

Vesti

21.01.2025

13:45

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ova sednica ne sme biti predmet političkih razmirica, istakla je predsednica Skupštine na početku

ŠTA KADA STUDENTI IZGUBE PRAVO NA BUDŽET I DOM?! Problemi se nižu - školarine, stipendije i ogromni budući troškovi za roditelje!

Foto: Printskrin tanjug video

Predsednik skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Marko Atlagić zakazao je za danas sednicu tog odbora sa jednom tačkom dnevnog reda, a to je blokada fakulteta i zaštita prava studenata.

Brnabić je ranije rekla da će inicirati da se skupštinski odbor pozabavi stvarima koje se tiču studenata poput finansijskog obezbeđivanja kada zbog blokada ostanu bez kredita, studiranje na budžetu, mesta u studentskim domovima.

Počela sednica, usvojen predloženi dnevni red!

Sednica skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo je počela, a radu sednice prisustvuju predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, ministarka Slavica Đikuć Dejanović sa svojim saradnicima, rektori, dekani...

Predsednik odbora Marko Atlagić zakazao je sednicu sa jednom tačkom dnevnog reda, a to je blokada fakulteta i zaštita prava studenata.

Foto: Printskrin tanjug video

 

Dnevni red je usvojen. 

Prva tačka dnevnog reda današnje sednice je blokade univerziteta i zaštite prava studenata, a sednicu otvara predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić 

- Želim da izrazim zahvalnost prisutnim rektorima, dekanima i predstavnicima studentskih parlamenata. Morma da kažem da ja jesam inicirala, ali pratim pažljivo rad svih odbora. Primetila sam da su poslednje dve sednice da su poslanici opozicije tražili da odbor razgovara o blokadi na fakultetu, što smatram da je jako dobro. Treba da se razgovara o svemu, ali i o konsekvencama. Kao društvo smo samo parcijalno sagledavali ovaj problem, a ne i šta je to sa čime ćemo svi mi morati da se suočimo u nekom kratkom roku. Ova sednica ne sme biti predmet političkih razmirica. Obrazovanje je u svakom smisli nadpolitička tema - započela je Ana Brnabić. 

Šta će se desiti sa svim studentima koji su na budžetu i koji su smešteni u domovima?

- Mislim da svako od nas, a osebno u palamentarnoj demokratiji, mora voditi računa da naša prava i slobode nikako i ni na koji način ne ugrožavaju prava i slobode drugih oko nas. Niko od nas nema veća prava od onog drugog. Važno je da kažem da u Srbiji ima oko 268.000 studenata od kojih 230.743 na državnim univerzitetima. Od ovih 230.743 studenata 102.413 je budžetskih, školuje se zahvaljujuči njihovom radu, domili su priliku da Srbija snosi troškove njihove školarine. U sklopu 102.417 studenata imamo oko 17.000 studenata koji imaju obezbeeno mesto u studentskim domovima - rekla je Brnabić. 

Kaže, problemi o kojima moramo da razgovaramo je šta će se desiti sa svim onim studentima koji imaju pravo na budžet i studentski dom. 

Republika

Foto: Tanjug live printscreen

 

- Ko razmišlja o studentima čije se pravo da studiraju direktno ugrožava blokadama fakulteta? Ko brine o njima? Ko vodi računa o njihovim porodicama? Kada oni izgube pravo da studiraju jer nisu mogli da polažu ispite ne svojom voljom već im je neki plenum zabranio, ko je onda kriv? Da li je kriv plenum, fakultet, rektor, Ministarstvo prosvete, Narodna Skupština? - istakla je Brnabić.

Studentski krediti

- Imamo 6.181 studenta koje koriste studentski kredit, od toga 2.242 na završnoj godina, čije su porodice, ukoliko su onemogućeni da završe studije, oni će morati da vraćaju studentske kredite koji iznosi 13.000 dinara mesečno, puta 12 meseci, puta 4 godine. To je paušalno oko 5.500 evra koja će svaka od ovih 2.242 porodice morati da vraćaju. 

Osvrnula se Brnabić i na master studije , ali i to tome da deca neće moći da nastave sa studijima zbog plenuma

- Godišnje imamo između 300 i 400 studenata, koji se upisuju na nekim od najprestižnijih univerziteta master studije. Niko od njih, ukoliko se nastavi blokada i u februaru, neće moći da ispuni uslov da se upiše na postiplomske studije na prestižnim univerzitetima. Ko će biti odgovoran porodicama i ljudima koji su dobili životnu šansu da rade master studije jer je neko odlučio da blokira fakultete?

Tri iminentne pretnje

- Dolazi taj trenutak kada prestaju sve šanse da ovo ispravimo. Svi mi dugujemo odgovore stotinama hiljada porodica u Srbiji. Najmanje 230.000 porodica. Dakle imamo tri iminentne pretnji, da preko 100.000 studenata ostane bez budžeta i da oko 117.000 njih izgubi pravo na studentske domove. Za mnoge će to značiti da njihova deca ne mogu da nastave studije, da svi samofinanrajući studenti i njihove porodice budu izložene troškovima i dugovima, kao i da ovo što se dešava poslednja dva meseca, može da prouzrokuje da svi naši fakulteti u blokadi, budu u narednih nekoliko nedelji u finansijskoj blokadi. Ako samo 100 samofinansirajućih studenata podnese prijave, i traže da im se vrati novac, ti fakulteti bankrotiraju, odnosno njihovi računi dolaze u blokadu. Blokada svih računa naših državnih fakulteta. To znači ključ u bravu za državni fakultet i univerzitete. Ovo što se dešava može, dovodimo u pitanje čitav sistem državnih univeziteta u Srbiji. A zarad čega? - ispričala je Ana Brnabić.

Republika

Foto: Printskrin tanjug video

Opozicija prekida izlaganje Ane Brnabić

Dok je predsednica parlamenta govorila, predstavnici opozicije prekidali su je i dobacivali, na šta je Brnabić pozvala na civilizovano ponašanje.

Obraćanje predstavnika SKONUS-a

Margareta Smiljanić iz SKONUS-a istakla je da svi studenti imaju jednaka prava studiranja, rekla je i koji su to trenutni problemi.

- Ono što je svakako nešto što mislim da treba da se razgovara jeste da potegnemo tema studentskih problema. SKONUS će uvek podržavati studente i osuditi nasilje. Tema o kojoj treba da razgovaramo jesu i odgovri koje studenti čekamo. Došli smo u situaciju da imamo sve više problema. Kada govorimo o ključnim problemima svakako je nadoknada nastave, prakse. Govorimo o nadoknadi, na nekim fakultetima i tri ispitna roka. Neki su izgubili rok u decembru, januaru, februaru. Studenti koji su korisnici stipendija i kredita, ne vide na koji način će ispitni rokovi biti nadoknađeni. Jedan od velikih problema je jaz koji je nastao između onih koji imaju nastavu i ispite, u Novom Sadu i Prištini imaju nastavu... Doći ćemo u situaciju kada će konkurisati opet i doći će do jaza i na listama  za rangiranje. Sledeći problem je i školarina, na nekim nisu platili ceo iznos ali nisu dobili odgovor da li će biti smanjene i na koji način će to biti regulisano. Jedna od važnih stvari su i studenti koji studiraju po raznim programima za koja se takođe izdvajaju stipendije. Ono što je naš zadatak, nevezano da li imamo isto mišljenje ili ne, da se odgovorno postupi, a ne da se donose popularne odluge. Odogovrne odluke je ono što će zadovoljiti sve odluke - rekla je Smiljanić.

Ministarstvo se trudi da uspostavi dijalog sa svima, ali nema razumevanja

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da se Ministarstvo trudi da uspostavi dijalog sa svima koji izražavaju nezadovoljstvo i da joj je žao što ne postoji razumevanje za dijalog.

Navela je da je raduje današnja atmosfera sa sednice, bez obzira na nervozu, koju, kako je rekla, ispoljava deo poslanika. 

- Dozvolite da budemo različiti, da ipak poštujemo jedni druge utoliko da se saslušamo. Ja još nisam počela da govorim, a vi ste izrazom lica pokazali da vas iritiram - rekla je Slavica Đukić Dejanović, čije su obraćanje prekidali članovi Odora iz opozicije.

Đukić Dejanović je istakla da smatra da se u dijalogu sa onima koji osećaju i izražavaju nezadovoljstvo može naći način da se postignu najbolji mogući ishodi, čak i kada u nečemu nema slaganja i dodala da je u dva navrata sa rektorima univerziteta, na sastancima koji su bili planirani zbog pitanja finansiranja visokog obrazovanja, razgovarano kako Ministarstvo i Vlada mogu pomoći da se izađe iz sadašnje situacije i da se minimiziraju štetne posledice.

Podsetila je da je Ministarstvo u pisanoj formi dalo sugestije fakultetima i univerzitetima, poštujujući autonomiju univerziteta, šta bi bilo korisno da se učini da studenti koji imaju potrebu da završe zimski semestar završe svoje obaveze i predispitne vežbe i kolokvijume i da polažu ispite u januaru.

Brnabić: Da li je neko predložio rešenje za studente?

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas na sednici Odbora za obrazovanje, na kojoj je je jedina tačka dnevnog reda, blokada fakulteta i zaštita prava studenata, da se niko nije obratio porodicama studenata i da kažu šta je rešenje u vezi sa problemima koji mogu nastati usled blokada fakulteta.

Ona je to rekla odgovarajući poslaniku Zeleno-levog fronta Đorđu Pavićeviću i profesoru Fakulteta političkih nauka, koji je kazao da su problemi o kojima govore predstavnici vlasti u vezi sa budžetskim mestima ili mestima u domovima rešivi i da se to moglo videti u više navrata u prošlosti.

- Rešavali su se onda kada ste hteli da ih rešavate - rekao je Pavićević.

Brnabić je kazala da joj je drago da čuje kako je sve rešivo, kako to tvrdi Pavićević, ali, kako je istakla, problem je što to rešenje do sada niko nije predložio.

- Šta ćemo sa 102.000 budžetskih studentata, ne samo da ih niko pomenuo nije, nego se niko nije njima ni obratio da im kaže, nemojte da brinete, uradiće se ovo i ovo, i tako ćemo rešiti, kao ni samofinansirajućim, kao ni onima u studentskim domovima. Mi dva meseca imamo na stotine hiljada porodica koje sede i čekaju da im se neko obrati, da im kaže šta će biti, šta će se desiti, koja su im rešenja -rekla je Brnabić. 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading