SOLANIN ČOVEK UMESTO LAJČAKA! Kakvu nam to poruku šalje Evropska unija?
Dijalog Beograda i Prištine vodiće desna ruka Španca koji je komandovao NATO u vreme bombardovanja 1999.
Dugogodišnji saradnik nekadašnjeg generalnog sekretara NATO Havijera Solane, koji je imao jednu od ključnih uloga u zločinačkoj agresiji Alijanse na SR Jugoslaviju 1999, preuzeće od Miroslava Lajčaka ulogu posrednika u dijalogu Beograda i Prištine.
Danac Peter Sorensen veoma je blizak Špancu, koji sada ima 83 godine, te su ga mediji nazivali njegovom desnom rukom. U Beogradu je boravio kao lični Solanin izaslanik u vreme dok je ovaj bio visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost. Podsetimo, Solana je lično izdao naređenje za početak bombardovanja.
ZLOČINCU SOLANI OVO NIKAD NEĆEMO ZABORAVITI
Gubici i šteta SRJ tokom 78 dana bombardovanja
- Između 1.500 i 3.500 poginulih
- Više od 12.000 ranjenih
- oboreno devet aviona mig-29
- prema zvaničnim podacima VJ, uništeno 18 tenkova, 10 oklopnih transportera i pet izviđačkih oklopnih vozila
- uništene četiri haubice, 74 minobacača
- uništeno 175 raznih motornih vozila
- uništena ili teško oštećena infrastruktura (mostovi, putevi, železnica) privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve, manastiri...
- procena štete od 30 do 100 milijardi američkih dolara
BIO U VOJSCI
S takvim Sorensenovim pedigreom, a u nastavku teksta pročitaćete i kako je ispoljavao animozitet prema Srbija u Republici Srpskoj, možemo se s punim pravom zapitati šta nam to, u stvari, poručuje Evropska unija. Ili, bolje rečeno, Estonka Kaja Kalas, koja ga je imenovala za Lajčakovog naslednika, kako piše Radio Slobodna Evropa.
Peter Sorensen, koji bi do kraja januara trebalo da bude imenovan na novu funkciju, ima više diplomatskog iskustva na zapadnom Balkanu nego političke karijere u svojoj zemlji. Danac je službovao u Prištini, Skoplju, Sarajevu, Zagrebu... Boravio je i u Beogradu kao lični predstavnik Havijera Solane.
Sorensen je, kako piše Kosovo onlajn, diplomirao i magistrirao pravo na univerzitetu u Arhusu u Danskoj. Karijeru je počeo kao advokat, a bio je i oficir u danskoj vojsci. Trenutno je ambasador EU pri kancelariji Ujedinjenih nacija u Ženevi, a prema pisanju Radija Slobodna Evropa, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Estonka Kaja Kalas izabrala ga je za naslednika Miroslava Lajčaka, čiji mandat posle pet godina ističe 31. januara.
Na međunarodnom nivou Sorensen ima bogatu biografiju. Bio je savetnik specijalnog izaslanika Ujedinjenih nacija za Balkan, šef odeljenja za političke poslove u misiji OEBS u Hrvatskoj i pravni savetnik Visokog predstavnika za BiH Karla Bilta u Sarajevu.
Sorensenu ni Kosovo i Metohija nije strano, s obzirom na to da je od 2002. do 2006. obavljao funkciju zamenika šefa Unmika za obnovu i razvoj i direktora evropske kancelarije. Iz Prištine karijera ga je odvela u Beograd, gde je od 2009. do 2011. bio lični predstavnik tadašnjeg visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost u Beogradu Havijera Solane.
O DEJTONU
S naše tačke gledišta, od Solane je očigledno nasledio ne baš prijateljski stav prema Srbima, što je posebno isticao u odnosu prema našim sunarodnicima u Republici Srpskoj. Pred dolazak u Sarajevo, između ostalog, ocenio je da je "Dejton stvar prošlosti" i sporazum "onih" okolnosti, koji je, kako je kazao, bio "neophodan".
Prva Sorensenova zvanična poseta Banjaluci obeležena je diplomatskim skandalom. Tokom susreta s tadašnjim premijerom RS Aleksandrom Džombićem, Sorensen je tražio da se ukloni zastava Srpske, što je Džombić odbio. Zbog toga susret nije ovekovečen fotografijom.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)