SRBIJA SA LITIJUMOM IMA ISTORIJSKU ŠANSU! Marinković: Glasna manjina bi da zaustavi razvoj zemlje!
Autorski tekst Vladimira Marinkovića, osnivača Kongresa srpsko-američkog prijateljstva prenosimo u celosti.
Živimo u vreme velikih globalnih geopolitičkih, bezbednosnih i ekonomskih promena.
Predsednički izbori u Americi i pobeda Donalda Trampa donose još pedesetak dana tranzicije i vreme za pripremu i delovanje nove američke administracije od koje jedan deo sveta sveta ima velika očekivanja a jedan deo strepi od promene američke politike posebno na spoljnopolitičkom planu.
Ono što je sada već sigurno je da će predsednik Tramp poseban fokus da stavi na energetsku politiku i podizanje konkurentnosti Amerike u oblasti proizvodnje i izvoza nafte i gasa, stvaranje rezervi energenata ali i obezbeđivanju kritičnih sirovina koje će biti ključne za globalni ekonomski razvoj.
Zelena tranzicija, upotreba veštačke inteligencije, proizvodnja litijumskh baterija i električnih automobila su već postale najznačajniji aspekt razvojnih strategija.
Veliki proizvođači automobila užurbano obezbeđuju dugoročne ugovore za snabdevanje litijumskim baterijama, Evropska unija razvija baterijske pasoše i najviše standarde u proizvodnji baterija i njihovom skladištenju, litijumski trougao Latinske Amerike će drastično promeniti značaj ovih zemalja na globalnom nivou, najveće svetska sila Amerika podstiče sve raspoložive kapacitete i država iz budžeta daje velike subvencije u okviru Inflation reduction Act-a dok Kina želi da zadrži primat u ovoj oblasti gde kontroliše više od 60% globalne proizvodnje baterija a njihv najveći proizvođač električnih automobila BYD diše za vratom Maskovoj Tesli koja proizvodi više od 3 miliona automobila na godišnjem nivou.
Inače, u kineskoj provinciji Sichuan je prošle godine otvoren prvi muzej litijuma koji se tretira kao jedan od najvećih darova prirode koji ključno utiče na ekonomiju i kvalitet života građana u 21. veku.
Razvijene evropske zemlje razvijaju svoje potencijale, rade sa lokalnim stanovništvom uz kvalitetnu saradnju sa univerzitetima, naučnom zajednicom.
Koliko je značajno da sve institucije prepoznaju razvojnu šansu govori i primer London čiji iistorijski muzej sa kompanijom Korniš litijum radi na promociji stalne postavke i edukacije stanovništva i turista o litijumu i njegovom značaju za državu i građane zemlje.
U susednoj Mađarskoj više od 80 hiljada studenata i srednjoškolaca izučava kurikulume iz oblasti proizvodnje litijumskih baterija.
Jasno je da se sve ove zemlje intenzivno pripremaju za stvaranje nabavnih lanaca i iskorišećenje sopstvenih prirodnih resursa uz pomoć nauke i čvrstu političku volju i viziju.
Takva vizija postoji i u Srbiji ali nažalost, pored velikih rezervi litijuma i borata u Jadru, imamo i glasnu manjinu koja bi da zaustavi razvoij Srbije.
Srbija nije imala u svojoj istoriji ovakvu šansu i ne možemo sebi da dozvolimo da je ne iskoristimo.
Vreme nam neumitno ističe, zasucimo rukave, podržimo razvoj i rast, modernizaciju i bolji život građana, verujem u Srbiju i danu kada se prva baterija i automobil proizvede od srpskog litijuma.
Autor: Vladimir Marinković
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (28)
sava
26.11.2024 20:40
Zaboravili su iz opozicije da su bili protiv litijuma. Oni ne znaju ni šta rade ni kako se zovu niti koji im je cilj
Ana
26.11.2024 20:41
Oduvek su pokušavali da unazade Srbiju. Zahvaljujući jasnom i svesnom glasu naroda ka predsedniku Vučiću, to opoziciji nije omogućeno. Pritisci su veliki ali želja da Srbija napreduje je jača.
Mileva Soldatovic
26.11.2024 20:41
Oni bi da zaustave sve a Kada bi dosli na vlast prodali bi zemlju za saku dolara...
Milan
26.11.2024 20:41
Jako je vazno da nasa zemlja drzi korak za svetom, da razvija tehnologiju koja se tice zelene agende i vestacke inteligencije