ZARĐALA MILOVA GVOZDENA PESNICA: Agonija crnogorskog ANB posle smene režima
U ratu za Đukanovićevo nasleđe za tri godine promenjena trojica direktora.
DB Crne Gore preimenovan je 2005. u Agenciju za nacionalnu bezbednost (ANB), što je bio deo priprema za uništenje zajedničke države sa Srbijom, te su je odlikovali antisrpski karakter i delovanje. Ipak, glavni zadatak ove službe je bio da čuva i održava na vlasti Mila Đukanovića i njegov režim, posle čijeg pada je ova služba u agoniji.
SERIJA ČISTKI
Milovi direktori ANB trajali su po pet godina i planski menjani, a jedan od njih, Duško Marković, s te funkcije progurao je bez posledica po režim referendum o nezavisnosti, priznanje Kosova i ulazak u NATO bez opšteg glasanja naroda. To je bila dovoljna preporuka da Marković kasnije postane i premijer, istina poslednji iz redova Milovog DPS.
Od sloma Đukanovićevog režima, vodi se grčevita borba da se ANB očisti od njegovih ljudi, a pritom pod velikim pritiskom pre svega iz Amerike, da se ne zaljulja članstvo Crne Gore u NATO i ne dopusti ruski uticaj. Stoga ostaci Milovog političkog, obaveštajnog i švercersko-poslovnog klana prilikom svake kadrovske promene u ANB zavape o srpsko-ruskoj špijunskoj zaveri. Ipak, ovu poziciju potkopalo je otkrivanje kriminalnih šema unutar ANB, kao što je bilo hapšenje Petra Lazovića, optuženog s grupom Radoja Zvicera za šverc droge i brojna druga nedela.
U poslednje tri godine promenjena su tri direktora ANB, a bilo je najava da će biti smenjen i poslednji Boris Milić. Pre njega se na tom mestu nalazio Savo Kentera, u čije vreme su uhapšena dvojica crnogorskih državljana, proterana šestorica ruskih diplomata i zabranjen ulazak u zemlju za 28 stranaca.
- Nemojte da mislite da ovde Rusija može bilo šta da traži. Ni Rusija, ni Srbija, niti bilo koja zemlja koja ne misli dobro Crnoj Gori - rekao je Kentera.
UVEK U BEOGRAD
Ipak, u Podgorici se rasplamsala borba za uticaj u ANB koji nije imao veze s Rusima. Dritan Abazović predložio je za direktora Artana Kurtija. Međutim, ministar odbrane na sednici vlade rekao je da je Kurti osuđivan za pokušaj ubistva, pa je kasnije izabran Boris Milić. U isto vreme je internetom kružila fotografija Kenterinog prethodnika, bivšeg direktora ANB Dejana Vukšića, kako šeta Beogradom i razgovara preko telefona.
Propast kontraobaveštajnog sektora
Slučaj "Tunel", kad je obijen depo Višeg suda u Podgorici, otvorio je pitanje kontraobaveštajne zaštite crnogorskih institucija, čime se bavi ANB. Prilikom istraživanja, podgorička Borba je uvidom u Akt o sistematizaciji saznala da sektor za kontraobaveštajnu zaštitu ANB čine svega četiri osobe. Još 2014. u AN bilo je zaposleno 306 ljudi.
OPASNOST OD UCENE TAJNIM DOSIJEIMA
U Crnoj Gori je posle pada Milovog režima obećavano da će se raskrstiti s prošlošću, ali se ANB postarao da zatre svoje tragove. Bivši direktor ANB Dejan Peruničić, smenjeni načelnici sektora Luka Bulatović i Srđa Pavićević, kao i službenik Mihailo Martinović, saslušani su na osnovu sumnji da je u toj službi postojao tajni odred koji je mimo zakona prisluškivao i pratio građane, a potom uništio tu dokumentaciju.
Međutim, mnogo je onih koje više interesuje dokumentacija izneta iz centrale ANB u vreme pada Đukanovićevog režima. Priča se da je odneto oko 30 fascikli i ko zna koliko još papira. Ali ništa od toga nije bilo deo zvanične dokumentacije. Očigledno je unutar ANB vođeno paralelno knjigovodstvo. Prema nekim informacijama, sve je spaljeno na Žabljaku, ali ima i onih koji se boje da bivši pripadnici ANB još imaju čime da ih ucenjuju.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)