ON ĆE BITI NOVI AMBASADOR AMERIKE U BEOGRADU! Zovu ga "šatl diplomatom"! NEŠTO STARIJI SRBI GA PAMTE PO DVE STVARI!

Autor:

Vesti

13.10.2021

12:27

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Iskusni američki diplomata i poznavalac prilika u regionu Kristofer Hil biće imenovan za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.

Republika

Foto: Printskrin

Kristoferu Hilu karijera je bila vezana za Balkan

 

Hil će na mestu ambasadora zameniti Entonija Godfrija karijernog diplomatu koji je u Beogradu od novembra 2019. godine. Zanimljivo je da je i prva služba Kristofera Hila bila Beograd, a budući da ima 69 godina, i u penziju bi mogao da ode iz našeg glavnog grada.

Novi američki ambasador je prekaljeni diplomata, poznavalac regiona i blizak prijatelj i saradnik američkog predsednika Džozefa Bajdena.

- Administracija SAD na ovaj način šalje poruku da im je stalo do Srbije i Balkana. Pokazuje da se menja američki pogled i shvatanje uloge Srbije na Zapadnom Balkanu - kaže izvor “Blica” koji je prvi i objavio ovu vest.

Iako mentor Kosova, Sjedinjene Države napravile su zaokret prilikom poslednjih dešavanja na Kosovu, kada su oštro kritikovale poteze Prištine i nepoštovanje Briselskog sporazuma. Imenovanje Hila moglo bi da ubrza rešavanje kosovskog čvora, jer Hil sigurno ne dolazi da bude statista, piše Blic.

- Dolazak Hila, poznatog po pragmatičnosti, pokazuje da Amerika želi da uzme aktivnije učešće u procesima na Balkanu, ali i da bude u mogućnosti da bolje razume Srbiju. Imenovanje Hila vraća vašu zemlju u poziciju prioritetnog partnera američke administracije na Balkanu - kaže diplomata blizak američkoj administraciji.

Kako ističe sagovornik Blica, Hil želi da dovede američke investicije u Srbiju, a radiće i na promociji Srbije kao investicione destinacije.

Ovako je besedio Hil

O KOSOVU (2019.godine)

Priča o promeni granica je samo "simptom" kosovskog problema. Evropa u ovom pitanju ne može računati na Trampovu administraciju. Žao mi je što 2019. godine i dalje imamo pet članica EU koje još nisu priznale Kosovo. Razumem razloge jer, iskreno, svako ima svoje Kosovo.

O RATKU MLADIĆU (2011. godina)

Ratko Mladić bio težak sagovornik sklon brutalnosti. Milošević je doveo njega i Radovana Karadžića da sa njima pregovaram o ukidanju opsade Sarajeva.

Mladiću je veoma bilo stalo da nam pokaže šta je pravi vojnik. Bio je u punoj ratnoj opremi kao da je upravo došao iz neke borbene operacije ili tako nešto. Bio ponosan na svoju reputaciju okrutnog čoveka. Zaklao je svinju pred holandskim komandantom kako bi pokazao svoju sklonost ka brutalnosti"

O SIRIJI I IZBEGLICAMA (2015.godina)

Oni koji su se pre četiri godine zalagali za promenu režima u Siriji, trebalo bi da ozbiljno razmisle o svom izboru. Umesto što se pridružuju horu kritika protiv zemalja kao što su Mađarska i Srbija - koje su zaokupljene unutrašnjim problemima i nisu igrale ulogu u podsticanju rata - trebalo bi da preuzmu više odgovornosti za pomoć izbeglicama. I trebalo bi da počnu da ohrabruju uspostavljanje inkluzivnih političkih struktura koje mogu pomoći da se završi gnusni sirijski građanski rat.

To što mu je prva služba bila u Beogradu u najvećoj meri je odredililo njegovu karijeru koja je u najvećoj meri bila vezana za Balkan.

Pored Beograda, bio je na službi i u Skoplju i Tirani, ali je do danas najpoznatiji ostao kao specijalni američki izaslanik za Kosovo tokom dve godine ratnog sukoba. Bio je i član pregovaračkog tima Ričarda Holbruka za Bosnu. Službovao je kao ambasador u Južnoj Koreji, Iraku, Poljskoj.

U jednom tekstu nedeljnika "Cajt" (maj 1999.) je Kristofer Hil opisan kao "šatl-diplomata" koji je "hitao tamo-vamo između Beograda i Prištine", i kao čovek od najvećeg poverenja Ričarda Holbruka, kojem je pomagao još u smirivanju sukoba u Bosni.

- Ambasador Hil najčešće na Kosovo dolazi bez ikakve pratnje, osim vozača službenog "opela", inače marinca. Ovaj podatak dovoljno govori o njegovom poznavanju terena i tome koliko se bezbedno oseća čak i u onim delovima pokrajine koji nisu dostupni ni policiji - pisalo je (jun 1997.) u jednom portretu koji je objavila "Naša borba".

Prema Hilovoj izjavi iz 2019. godine, Vašington je praktično digao ruke od kosovskog pitanja. Kazao je da "unilateralziam" administracije Donalda Trampa čini da Sjedinjene Države "postanu nevažne tamo gde bi trebalo da budu važne", kao recimo u rešavanju preostalih pitanja na Balkanu.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (4)

Loading
Sasho Donev

13.10.2021 12:49

Ima da se usrechite sa ovim chovekom koji kada je gorela ambasada u Skopje,taj je bio u bunkeru ambasade. Dolazi verovatno da izvrshi pritisak i da se dogodi uzajamno priznanje.

dejan

13.10.2021 22:55

pa ne dolazi on zato da bi pomogao nama .... cim je blizak Bajdenu dolazi da za Dzoovog mandata zavrsi prljav posao koji je Tramp sasvim razumno prekinuo ..... i dolazi da iskontrolise dalju upotrebu dominiona ....njegov dolazak je zapravo kazna .... on otvoreno podrzava nezavisnost .... obzirom da ima toliko godina treba naci nacin da promeni stranu ... sigurno nema vise taj entuzijazam i energiju kao pre 20 god

baba Dana

14.10.2021 08:39

Amerikanci lazu! Da je Amerikancima stalo do Srbije, oni ne bi komadali Srbiju i poklanjali je siptarima, a pritom govoreci da su prijatelji srba i Srbije i na taj nacin vredjaju Srbe i Srbiju. Srbija treba da se okrene istinskim prijateljima i saradnicima i sa njima treba da gradi i neguje odnose, a ne sa neprijateljima.

miroljub

14.10.2021 11:32

Okupator indijanske teritorije govori nam o brutalnosti.Skot zamenjuje SKOTA.