U HRVATSKOJ NEMA ULJA! Nestašicu u regionu izazivaju FABRIKE I TRGOVCI u dogovoru! (FOTO)
U susednoj Hrvatskoj već neko vreme primetno je da su rafovi na kojima bi trebalo da stoji ulje - ispražnjeni.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković nedavno je predstavio paket mera za ublažavanje udara rasta cena koji obuhvata ograničenje cena osnovnih životnih namirnica, električne energije i gasa, slično paketu mera koji je Vlada Srbije donela.
Poslednjih nekoliko dana primetan je i drastičan pad cena, a rafovi sa suncokretovim uljem ispražnjeni su u gotovo svim trgovinama.
Procenjuje se da tek predstoji nestašica mesa i mleka u susednoj državi.
Zašto dolazi do nestašica?
Kada god država uvede ograničenje cena namirnica, odjednom dolazi do nestašica. Fabrike ulja, šećera i drugih namirnica u dogovoru sa trgovcima sklone robe kako bi se kasnije zbog navodne nestašice cena drastično povećala.
Svaki put kad država pokuša da odbrani građane, odnosno kupce, trgovački lobi i velike fabrike ulja i drugih namirnica se udruže, roba se skloni, a sve na štetu upravo kupaca.
Slično se dogodilo i kod nas kada je prvo veštački napravljena nestašica ulja, zatim brašna, šećera i na kraju mleka.
Nestašicu šećera izazvao špekulant iz Kolubarskog okruga
Tokom maja čitava Srbija tragala je za šećerom. Rafovi su bili prazni, a danima se tražio krivac.
- Mi imamo više nego šećera dovoljno. Uvek kad se tako nešto dogodi, znajte da su u pitanju neke špekulativne radnje i nečije ideje da određuju cenu. Više je bilo naših domaćih špekulativnih razloga, ali smo sve za tri dana završili - rekao je predsednik Vučić tada.
Vrlo brzo se utvrdilo da se radi o tajkunu iz Kolubarskog okruga koji je držao kod sebe zalihe dovoljne za potrebe čitave države u narednih 5 meseci.
Hrana će u celoj Evropi biti problem
Nakon izbijanja rata u Ukrajini gotovo čitava Evropa suočila se sa problemom snabdevanja hranom, budući da veliki deo svetske proizvodnje žitarica dolazi iz tog regiona.
Oko 29 posto svetskog izvoza pšenice dolazi iz Rusije i Ukrajine, 19 posto kukuruza i čak 78 posto svetskog izvoza suncokretovog ulja.
Evropska unija je bila ključni partner Rusiji i Ukrajini kada su u pitanju poljoprivredni proizvodi. Iz Ukrajine je dolazilo 36 posto uvoza žitarica u Evropsku uniju.
Evropa se uveliko sprema za tešku zimu po pitanju gasa, ali je sve veći problem i sa poljoprivredom, jer vrtoglavo rastu i cene veštačkog đubriva.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Pročitajte i...
BONUS VIDEO:
Komentari (0)