OVIM LOKATORIMA SU NAS ZASIPALI! Svedok razbija mit da su NATO uređaji izmišljotina!
Na Srbiju su iz aviona, osim bombi, bacali i te mini-sprave da bi avijacija dobila potvrdu da li su pogodili cilj, objašnjava general-major u penziji Luka Kastratović.

Foto: Dragan Kadić
Srbiju su zasipali lokatorima ili mini-uređajima, koji su satelitskim signalom precizno pokazivali mete NATO avijaciji tokom bombardovanja 1999, tvrde jedni. Drugi pak ubeđuju da je to samo jedna u nizu izmišljotina propagande režima predsednika SRJ Slobodana Miloševića kojom su sluđivali narod, zbog čega su tumarali oko svojih kuća, zgrada, panično tražeći neke sprave i proveravajući da nisu viđeni za skoro gađanje.
Ovu enigmu, koja intrigira već 26 godina, rešava general-major u penziji Luka Kastratović, koji tvrdi da lokatori nisu mit, već da su masovno korišćeni.

Foto: Dragan Kadić
Kao dokaz u redakciju Srpskog telegrafa doneo je lokator.
KAO RADIO-APARAT
- Ovaj je zaista upotrebljavan 1999. u agresiji, i to na aerodrom "Golubovci" u Podgorici, gde sam ga lično uzeo i sačuvao. Kao svedočanstvo šta su sve koristili da bi nas uništili - priča Kastratović, koji je bio komandant 423. vojne baze i vojnog aerodroma "Golubovci" u Podgorici tokom NATO bombardovanja.
Dok pokazuje uređaj, objašnjava mehanizam rada na bazi nekog radio-aparata:
- To je mala sprava, priključi se baterija, ima antenu. Izbacivali su ga s bombama i raketama, ali s malim padobranom da bi ostao čitav, da bi, kad padne na zemlju avion, dobio signal da li je pogodio cilj. Plus je jeftino, a efikasno. Masovno su ih koristili. Uz to, kako objašnjava Kastratović, lokator je imao još jednu svrhu:
NACRTAJU METU
- Ovaj uređaj se postavi na lokaciju, objekat planiran za gađanje da bi avijaciji olakšali posao. Nacrtaju tako metu, promašaj svedu na minimum. Uređaj je tako mali da stane u džep, neko se šeta, ubaci u zgradu. Radili su to, nažalost, i naši ljudi u dogovoru sa stranim službama.
Foto: Dragan Kadić
Kastratović, koji je sada predsednik Izvršnog odbora Kluba generala i admirala Srbije, priča da su zbog toga mnogi bili tad i uhapšeni.
- Međutim, procesuiranje je zaustavljeno posle 5. oktobra. Činili su i to da bi uništili svaki trag, dokaz, svedočanstvo o agresiji u našoj zemlji. Isti je slučaj i s pričom o lokatorima. Red je da već jednom izađemo s istinom. Priča o lokatorima, dakle, nije legenda.
Lokatori, dodaje, nisu otišli u istoriju, već i danas, samo u izmenjenom, savremenijem obliku, imaju široku primenu u avijaciji, privredi ili saobraćaju.
Našli 3.700 neeksplodiranih bombi
Kastratović svedoči da je aerodrom "Golubovci", od 27. aprila 1999, kada je tamo prebačen, bombardovan pet puta do 10. juna te godine, kad je agresija okončana:
- Gađali su kasetnom municijom. Jedan deo eksplodira u vazduhu, deo pri padu na zemlju, a deo nekad ostane neeksplodiran. Mi smo posle agresije raščistili taj teren i pokupili 3.700 neeksplodiranih kasetnih bombi. Najveći deo je uništen.
O generalu Kastratoviću
- rođen 10. novembra 1950. u Trešnjevi kod Andrijevice
- završio Vojnu akademiju, smer protivvazdušne odbrane u Zadru
- završio Fakultet političkih nauka u Zagrebu
- magistrirao na Vojnoj akademiji u Beogradu
- zvanje doktora nauka odbrane, bezbednosti i zaštite stekao na Fakultetu civilne odbrane u Beogradu
- završio i školu Nacionalne odbrane
- službovao u Bihaću, Zagrebu, Užicu, Podgorici i Beogradu
- odlikovanja: Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima, Orden Narodne armije sa srebrnom zvezdom, Orden zasluga za narod sa srebrnom zvezdom i Orden viteškog mača prvog stepena
NAPADI IZ VAZDUHA
- 24. marta 1999, bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, počelo je NATO bombardovanje SRJ
- u agresiji, koja je trajala 78 dana, poginulo je do 2.500 ljudi
- pričinjena je materijalna šteta, procenjena na oko 100 milijardi dolara
- teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture...
- prestanku bombardovanja 10. juna 1999. prethodilo je donošenje Rezolucije 1244 SB UN
- dan ranije, 9. juna, predstavnici VJ i NATO potpisali su u Kumanovu Vojno-tehnički sporazum, kojim je precizirano povlačenje VJ sa KiM, a dolazak međunarodnih trupa
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)