JEZIVA ISPOVEST MAJKE IZ SRBIJE: "Porodila sam se na hodniku sama, sestre sam uporno dozivala, ali niko nije dolazio!" (VIDEO)
Doktor se pojavio posle 10 minuta!
Na društvenim mrežama pojavila se priča jedne majke iz Srbije koja je porodila u hodniku bolnice. Svoje iskustvo podelila je na sajmu "Mama woman", a video verzija ove priče objavljena je na njihovom TikTok profilu.
Kako je ispričala devojka koja prenosi iskustvo trudnice, žena je porodila potpuno sama, u hodniku bolnice.
- Iako mi je bio treći porođaj i znam kako porođaj izgleda, kada je došlo vreme da se porodim doktor je tvrdio suprotno. Ostavio me je da čekam u čekaonici da čekam svoj red jer trenutno u porodilištu nemaju mesta za mene - poručuje ova žena.
Dozivala sestre, ali nikog nije bilo
Ona je pojasnila da su posle 10 minuta krenuli jači bolovi.
- Vikala sam "Sestro!" - ali nikog nije bilo u blizini i tada sam se porodila potpuno sama", pojasnila je ona.
Ona tvrdi da se sestra pojavila tek kada je beba izašla i uspaničeno počela da doziva doktora. Ipak, doktor je stigao tek nakon 10 minuta.
- Sva sreća i beba i ja smo dobro, ali strah koji sam u tom trenutku osetila ne treba nikom da se desi - poručuje ova majka.
Ako ste žrtva akušerskog nasilja u Srbiji, postoji nekoliko mesta gde možete prijaviti takvo ponašanje:
Zdravstvena ustanova:
Prvo, možete podneti žalbu ili pritužbu direktno zdravstvenoj ustanovi (bolnici ili klinici) u kojoj se dogodilo nasilje. Svaka zdravstvena ustanova ima propisanu proceduru za rešavanje žalbi pacijenata.
Republički zdravstveni inspektorat:
Možete se obratiti Republičkom zdravstvenom inspektoratu. Oni su nadležni za nadzor nad radom zdravstvenih ustanova i mogu sprovesti inspekciju u slučaju bilo kakvih nepravilnosti ili nasilja.
Kontakt informacije: www.zdravlje.gov.rs ili telefonski putem broja 011/2066-228.
Komora zdravstvenih radnika:
Ako je nasilje učinio konkretan zdravstveni radnik (akušer, ginekolog, medicinska sestra), možete se obratiti i Komori zdravstvenih radnika. Komora je odgovorna za nadzor nad profesionalnim ponašanjem svojih članova i može pokrenuti disciplinski postupak.
Policija:
Ukoliko je nasilje bilo fizičko ili verbalno i smatrate da je došlo do ozbiljnog prekršaja ili ugrožavanja vašeg života i zdravlja, možete prijaviti slučaj policiji. Prijava može biti podneta u najbližoj policijskoj stanici ili putem telefonskog broja 192.
Nevladine organizacije (NVO):
Takođe možete se obratiti nevladinim organizacijama koje se bave zaštitom prava žena, trudnica i porodilja. One mogu pružiti pravnu pomoć i podršku u procesu prijavljivanja nasilja i borbi za svoja prava. Neke od organizacija koje se bave ovom tematikom su:
Autonomni ženski centar – www.womenngo.org.rs
Ženski lobi Srbije – www.zenskilobi.rs
Zaštitnik građana:
Takođe, možete podneti pritužbu i Zaštitniku građana, koji je nezavisna institucija koja štiti ljudska prava i slobode građana. Zaštitnik građana može istražiti vaš slučaj i pružiti podršku u rešavanju problema.
Kada podnosite prijavu, važno je da imate što više dokaza koji mogu potvrditi vaše tvrdnje, kao što su medicinska dokumentacija, svedoci ili bilo koji drugi relevantni materijali. Prijavljivanje ovakvih slučajeva je ključno za zaštitu vaših prava i sprečavanje budućih zloupotreba.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)