AKO ŠTRAJK NIJE ORGANIZOVAN U SKLADU SA ZAKONOM, ZAPOSLENI NEĆE DOBITI PLATU! Ministarstvo prosvete uputilo dopis školama!
Ministarstvo podseća direktore škola na odredbe zakona o štrajku i minimumu procesa rada.
Ministarstvo prosvete Srbije uputilo je danas dopis direktorima osnovnih i srednjih škola, u kome navode da ako štrajk nije organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni nemaju pravo na zaradu.
U dopisu u koji je "Blic" imao uvid, Ministarstvo podseća direktore škola na odredbe zakona o štrajku i minimumu procesa rada.
Dopis je školama stigao, kako se u njemu navodi, “povodom brojnih i učestalih obraćanja nastavnika, vaspitača, direktora škola i roditelja učenika koja se odnose na primenu propisa o radnoj obavezi i štrajku u sistemu obrazovana i vaspitanja".
Prema jučerašnjim podacima Ministarstva prosvete, nastava se odvija u više od 97 odsto od ukupno 1773 osnovne i srednje škole u Srbiji.
Kako se navodi u odgovoru za Tanjug, nastava je blokirana u tri odsto škola.
U Šapcu su protestnom šetnjom i okupljanjem maturanti Gimnazije, Ekonomske, Medicinske i Škole umetničkih zanata odali počast nastradalim u Novom Sadu, i pružili podršku studentima i prosvetnim radnicima.
I u Novom Sadu su pojedine škole u obustavi rada, a ispred njih su se okupili predstavnici roditelja i studenti.
U pojedinim beogradskim gimnazijama danas nema nastave, a slično je i u Nišu.
I danas su u 11.52 u Beogradu i drugim gradovima organizovane blokade saobraćajnica i odata pošta stradalima u Novom Sadu, kao i u staračkom domu u Barajevu.
Studenti koji blokaruju fakultete blokirali su Bulevar kralja Aleksandra kod Pravnog fakulteta, a učenici Pete beogradske gimnazije, Matematičke i Gimnazije "Sveti Sava" na 23 minuta raskrsnicu ulica kralja Milana i Kneza Miloša.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da će inspekcija i danas nastaviti obilazak škola kako bi stekla uvid šta je razlog zašto neke škole ne rade.
Ona je navela i da je na državnim fakultetima više od 280.000 studenata, uključujući i one na master studijama, a da je više od 100.000 studenata na budžetu i da mogu da izgube taj status ako se blokade ne okončaju.
Đukić Dejanović je za TV K1 ukazala da će, ako propadne školska godina, oko 8.000 studenata, koji su korisnici studentskih kredita, morati da ih vrate, kao i da samofinansirajući studenti nisu dobili uslugu koju su unapred platili.
Navela je da je dva meseca dovoljno da se nadoknadi ono što je do sada izgubljeno i da bi to značilo da školska godina mora da se produži i dodala da se nada da će fakulteti raditi tokom celog leta, kao što je najavio i rektor Univerziteta u Beogradu.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)