DRAMA NA RTNJU! Povređen planinar, hitno intervenisali pripadnici GSS! (FOTO)

Autor:

Vesti

12.01.2025

11:06

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

U akciji spasavanja učestvovalo je 15 spasioca GSS-a.

DRAMA NA RTNJU! Povređen planinar, hitno intervenisali pripadnici GSS! (FOTO)

Foto: Instagram/srbiju upoznaj

Sinoć se na planini Rtanj dogodila nezgoda, u kojoj je povređen planinar, a u pomoć su priskočili pripadnici Gorske službe spasavanja.

- Prilikom završnice 42. Božićnog uspona na Rtanj, u toku silaska, došlo je do povređivanja jednog planinara, učesnika akcije. Nakon pružanja prve pomoći, osoba je transportovana do saniteta Vojske Srbije, čiji su članovi takođe bili deo dežurstva.

U akciji spasavanja učestvovalo je 15 spasioca GSS-a. Sam teren, koji je većim delom bio zaleđen, sa deonicama koje se sastoje od klizavog kamenja, predstavljao je još veći izazov u večernjim satima. Ovom prilikom apelujemo na planinare da pre odlaska na planinu provere meteorološke uslove, raspitaju se o stanju staze i koriste adekvatnu opremu - naveo je GSS.

 

 

Podsećamo, i u oktobru je Gorska služba spasavanja morala da interveniše i spase planinara na planini Rtanj.

Pored pripadnika GSS-a, asistenciju u akciji spasavanja pružala je i vatrogasno-spasilačka četa Sokobanje.

Ako dođe do povrede tokom planinarenja, važno je brzo reagovati i preduzeti odgovarajuće mere kako biste smanjili posledice povrede i obezbedili sigurnost. Evo šta treba da radite u slučaju povrede:

1. Procena povrede:

Prvo procenite vrstu povrede (ogrebotina, istegnuće, slomljena kost, prelom, izmešten zglob, povreda glave ili vrata itd.).
Procenite ozbiljnost povrede i sposobnost osobe da se pomeri ili nosi opterećenje. Ako je povreda ozbiljna, potražite pomoć odmah.

2. Održavanje smirenosti:

Ostanite smireni i pokušajte smiriti osobu koja je povređena. Panika može pogoršati situaciju i otežati donošenje ispravnih odluka.

3. Osigurajte sigurnost:

Ako se povređena osoba nalazi na opasnom mestu (blizu ivice litice, u blizini stene ili u uskom delu staze), pomerite je na sigurno mesto ako je to moguće.
Ako je povreda teža i osoba ne može da se pomeri, obezbedite je tako da ne dođe do daljih povreda.

4. Pozivanje pomoći:

Ako je povreda ozbiljna (na primer, slomljena kost, povreda glave, povreda vrata ili ozbiljna unutrašnja povreda), odmah pozovite hitnu pomoć. U Srbiji, za hitne situacije pozovite broj 112 ili 194 (planinarska služba).

Ako ste u planinskom području, koristite aplikacije ili radio uređaje za komunikaciju sa spasiocima, ako ih imate.

5. Prva pomoć:

  • Za manje povrede: Očistite ranu, zaustavite krvarenje (ako je potrebno) pritiskom ili zavoji. Na ranu stavite sterilnu gazu ili čist komad tkanine. Ako je potrebno, nanesite hladni oblog kako biste smanjili otok.
  • Za prelom: Ako postoji sumnja na prelom, imobilizujte povređeni deo tela pomoću splinta (ako je moguće), a povređenu osobu držite u udobnom položaju.
  • Za istegnuće i uganuće: Primeni "RICE" metod (Rest, Ice, Compression, Elevation): odmor, hladni oblog, kompresija i podizanje povređenog dela tela.
  • Za povredu glave i vrata: Ako postoji sumnja na povredu vrata ili kičme, ne pomerajte osobu i pozovite hitnu pomoć odmah.

6. Ako možete, imobilizujte povređeni deo tela:

Ako znate kako, imobilizujte povređeni zglob ili kost da biste sprečili dalja oštećenja. Koristite komade odeće, grančice ili druge predmete kao improvizovane zavoje ili splinte.

7. Ostalo:

Ako je povređena osoba u šoku, smirite je, pružite dovoljno tečnosti (ako je svesna i može da pije) i obezbedite da ostane topla.
Ako je povređena osoba izgubila puno krvi, podignite noge i pozovite hitnu pomoć.

8. Preduzimanje preventivnih mera:

Pre nego što krenete na planinarenje, uvek obezbedite odgovarajuću opremu i pripremu (prva pomoć, dobra obuća, voda, navigacija).
Planirajte put unapred i informišite nekoga o vašem planu, posebno ako idete na udaljena ili izolovana mesta.

Zapamtite, što brže reagujete i preduzmete odgovarajuće mere, to su šanse za brži oporavak i manja mogućnost komplikacija.

BONUS VIDEO

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading