ŠESTORO VRHUNSKIH LEKARA SE VRATILO U SRBIJU: SVUDA POĐI, KUĆI DOĐI
Radili u SAD, Norveškoj, Emiratima, a sada će lečiti naše ljude
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar uručio je šest ugovora o radu lekarima povratnicima iz zemalja EU i SAD, koji su posle rada u bolnicama u inostranstvu rešili da se vrate u svoju zemlju.
Kako je objasnio, ministarstvo je ranije ove godine otvorilo posebnu kancelariju za saradnju s našim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a upravo preko te kancelarije srpski lekari iz cele Evrope javili su se u želji da karijeru nastave u svojoj zemlji.
U LONDONU
Ministar zdravlja istakao je da ga to posebno raduje zbog toga što pokazuje kako se živi u Srbiji i da li neko želi da živi u Srbiji, da li želi da ode iz Srbije ili da se vrati.
- Mi smo posle jednog sastanka s našom dijasporom u ambasadi u Londonu otvorili kancelariju da pomognemo ljudima koji razmišljaju da se vrate. Sada imamo šest porodica koje dobijaju ugovore. Porodice se vraćaju iz Amerike, dve porodice iz Norveške, jedna porodica iz Emirata i oni dobijaju posao u Srbiji. Oni su zdravstveni radnici i prelaze da rade i žive sa svojim porodicama u Srbiji - objasnio je Lončar.
Brat i sestra iz Gračanice jasni: Presudila je ljubav prema Srbiji
Ministar je ugovore o radu uručio i bratu i sestri Stojanović, koji su se zajedno vratili iz Norveške u Srbiju. Danijela i Dalibor Stojanović, poreklom iz Gračanice, objašnjavaju zašto su odlučili da se vrate:
- Njihov zdravstveni sistem jeste jedan od najboljih i to govori statistika i oni su divni ljudi, pokazuju visok stepen tolerancije prema strancima, ali ljubav prema svojoj zemlji je presudila i posle šest meseci odlučili smo da se vratimo i ne kajemo se zbog toga - kaže Dalibor i dodaje:
- Ubedio sam sestru da ona prva piše kancelariji, jako brzo su s nama kontaktirali. Ja sam odlučio da se vratim u Gračanicu i tamo ću raditi u domu zdravlja.
Njegova sestra Danijela takođe je radila u Norveškoj, na odeljenju fizikalne medicine i rehabilitacije, i ističe da je tamo stekla dragoceno iskustvo.
- Onog trenutka kada sam otišla u Norvešku shvatila sam koliko mi fale porodica, prijatelji, shvatila sam da svoje iskustvo želim da prenesem i delim u svojoj zemlji i svojim građanima - kazala je ona, a ubuduće će raditi u Novom Sadu, u Kliničkom centru Vojvodine.
Naglasio je da ima toliko priča da svi odlaze iz Srbije i da se niko ne vraća, ali da to nije tačno. Poručio je i da ima još zainteresovanih.
- Svaki dan se javljaju, tako da mislim da Srbija može da bude ponosna. Došao je taj moment da se građani vraćaju, da su procenili da je život u Srbiji bolji za njih nego na nekom drugom mestu gde smo nedavno trčali, gde idemo zbog većih plata, zbog boljih nekih uslova života. Evo, i to se promenilo - naveo je ministar.
Jedan od lekara koji su se vratili je dr Vasilije Tadić, koji je radio na Univerzitetu Kolorado u Americi. Kaže da je u okviru svog posla imao malo dodira s kliničkim lečenjem pacijenata, ali da je tom prilikom video koliko se sistem razlikuje od našeg:
- Mnogo je manje dostupan zdravstveni sistem građanima, Amerika jeste bogata zemlja i oni ulažu mnogo i oni kojima je sistem dostupan dobijaju sve, ali sistem nije svima dostupan. To se meni, između ostalog, nije dopalo i odlučio sam da se vratim ovde, da radim sa svojim ljudima i pomažem svojim ljudima.
Mejl adresa i telefonski broj
Kancelarija za saradnju sa dijasporom osnovana je pre nepunih mesec i po, na inicijativu ministra Lončara, a prema njegovim rečima, veliko je interesovanje naših lekara iz dijaspore, koji zovu, raspituju se kako i na koji način mogu da se vrate. Ministarstvo poziva sve naše lekare koji razmišljaju o povratku da se jave na mejl dijaspora"zdravlje.gov.rs ili na telefon +381648811379 i dobiće sve neophodne informacije i pomoć.
Dodaje da američki sistem funkcioniše tako da je sve što ima veze s lečenjem skupo.
TRI I PO GODINE
Još jedan od lekara koji će od danas raditi u Srbiji je i dr Marko Milenković, koji je tri i po godine radio u Nemačkoj.
- Jako mi je drago da smo dobili tu čast da se vratimo u Srbiju, hvala ministru zdravlja i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na ovom programu. Naš zdravstveni sistem je bolji, naš obrazovni sistem je bolji i mi imamo primarnu, sekundarnu i tercijarnu zdravstvenu zaštitu ovde, a to znači da smo u svakom trenutku tu za sve pacijente - naveo je on.
Dodaje da u zapadnim zemljama nije tako, sistem je drugačiji, a svako ko može da priušti ima porodičnog lekara:
- To znači da posle 19 časova svi su osuđeni da se jave bolnicama i to stvara velike liste čekanja, a na lekara se čeka od četiri do šest sati.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)