POTROŠAČKA PATROLA ISTRAŽUJE: Kako produžiti vek trajanja bele tehnike (VIDEO)

Autor: Anđela Trifunović

Vesti

17.12.2024

21:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Kroz ovaj tekst i emisiju "Potrošačka patrola", koju možete pogledati na Jutjub kanalu Republika News, bavimo se temom koja muči mnoge potrošače – bela tehnika i njen vek trajanja. Istražujemo koliko uređaji mogu da traju, kako da prepoznate kvalitet, da li cena zaista odražava kvalitet, i da li se isplati ulagati u skuplje uređaje.

POTROŠAČKA PATROLA ISTRAŽUJE: Kako produžiti vek trajanja bele tehnike (VIDEO)

Foto: Republika.rs


Svesni smo činjenice da su frižideri, mašine za veš, šporeti i mali kućni aparati nikad pristupačniji, ali problem leži u tome što imaju sve kraći vek trajanja.

KAKO NIŽE CENE UTIČU NA KVALITET

Servieri objašnjavaju da su niže cene oborile standarde u proizvodnji, te se ne može očekivati da mašina za veš koja košta 200 evra traje 30 godina. Uređaji postaju jeftiniji, ali i manje kvalitetni. Bubnjevi veš-mašina sve češće se prave od plastike, a bojleri od tankog lima. Komponente se lepe tako da ih je teško zameniti, elektronika nije otporna na vodu, a rezervni delovi su ili preskupi ili ih je nemoguće nabaviti.

Prema nepisanom pravilu, kućni aparati traju koliko i garancija, a popravka često košta gotovo kao novi uređaj. Serviser Branko Jovanović navodi da se proizvodi često prave da rade onoliko koliko traje garantni rok – tako veš-mašina može da se pokvari posle 2.500 pranja, mobilni telefon nakon dve godine, a televizor prestaje da radi nakon 20.000 odgledanih sati.

PROGRAMIRANA DOTRAJALOST – PRODUKT POTROŠAČKOG DRUŠTVA

Potrošači su uvereni da tehnički uređaji traju sve kraće jer proizvođači namerno prave lošije proizvode koji su programirani da se brže kvare. I u pravu su. Takozvana programirana dotrajalost je proizvod potrošačkog društva. Ovaj izraz precizno oslikava način na koji funkcioniše moderna ekonomija, posebno u kontekstu proizvodnje i konzumiranja proizvoda.

U Evropi, mediji iz zemalja Evropske unije pišu o tome da je dotrajalost proizvoda namerno planirana kako bi se potrošači primorali da kupuju nove proizvode, što povećava prodaju i profit proizvođača.

KAKO ODABRATI UREĐAJ SA NAJBOLJIM ODNOSOM CENE I KVALITETA

S obzirom na ove činjenice, postavlja se pitanje kako se odlučiti za uređaj koji ima najbolji odnos cene i kvaliteta. Pitali smo majstore šta je presudno pri kupovini, i evo šta su rekli:

Ukoliko se odlučite za akcijsku ponudu, kupite samo uređaj koji ima garanciju od tri do pet godina i obavezno proverite šta sve ta garancija pokriva.
Nikada ne kupujte jeftine aparate nepoznatih brendova jer su napravljeni od lošeg materijala s kratkim vekom trajanja.
Takođe, izbegavajte kupovinu aparata renomiranih proizvođača čiji su vlasnici postali Kinezi, jer kvalitet više nije isti. (Koliko je ovo tačno, a koliko je antikineska propaganda, ostavljamo vama da procenite.)
Izbegavajte uređaje sa mnogo tzv. pametnih funkcija jer su kod jeftinijih brendova skloni kvarovima i nemaju mogućnost servisiranja.
Najbolji odnos cene i kvaliteta i dalje imaju najskuplji uređaji. Ako imate mogućnosti, kupite upravo njih, jer oni i dalje imaju vek trajanja duži od 20 godina.

Nadamo se da ćemo vam pomoći u budućem odabiru.
 

Neki od razloga za škartove:

- Bubanj veš-mašine sve češće se pravi od plastike
- Bojleri se sve češće prave od tankog lima
- Komponente uređaja se lepe tako da ih je teško zameniti
- Elektronika nije otporna na vodu
- Rezervni delovi su preskupi ili ih je nemoguće nabaviti

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading