DECA POLUDELA ZA NOVIM TIK-TOK "SUPERMEN IZAZOVOM"! Za samo jedan dan primljeno dvadesetoro njih S TEŠKIM PRELOMIMA!

Autor:

Vesti

10.12.2024

08:20

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Deca simuliraju letenje!

DECA POLUDELA ZA NOVIM TIK-TOK "SUPERMEN IZAZOVOM"! Za samo jedan dan primljeno dvadesetoro njih S TEŠKIM PRELOMIMA!

Foto: Titkok

Tik-tok izazovi postali su globalni fenomen među mladima, predstavljajući im zabavu i način za kreativno izražavanje. Ipak, ovi trendovi često dolaze s ozbiljnim rizicima po zdravlje i sigurnost. Prošle nedelje rumunski mediji su izvestili da je u jednom danu više od dvadesetoro dece završilo u bolnicama s teškim prelomima pokušavajući da snime viralni "supermen izazov" sa Tik-toka. Ovaj trend u međuvremenu se proširio i na škole u Hrvatskoj.

Izazov je svima poznat: simulirati let poput Supermena uz pomoć prijatelja. Međutim, problemi nastaju kada prijatelji bace osobu previsoko ili je ispuste iz ruku u pokušaju da video učine zanimljivijim.

- Ovo je stvarno opasno i nepromišljeno. Imaju previše vremena, ta deca stvarno imaju previše vremena i da rade nešto pametno u životu ne bi se tako slomili - jedno je od mišljenja.

Foto: Tanjug/P Photo/Michael Dwyer, File

Deca zbog snimanja videa rade opasne stvari

Iza svega stoji želja da se istaknu i povežu s vršnjacima, tvrde psiholozi, ali i još jedna razvojna komponenta adolescencije - oni žive ovde i sada. I misle da su neuništivi.

- Iz tog razloga spremni su nekim rizicima i nekim opasnijim ponašanjima. Radi te neke prividne neranjivosti oni zaista smatraju da se njima ništa strašno ne može dogoditi i ne razmišljaju šta i kako će biti sutra s tim posledicama - kaže Hana Hrpka, psiholog, predsednica Hrabrog telefona.

O sutra bi trebali razmišljati odrasli, no kada je reč o Tik-toku, čini se, nismo ga dobro sagledali.

- Svi mediji su regulisani, a Tik-tok je društvena mreža koja nije pod bilo kakvim nadzorom. Dakle, imamo bez kontrole uređaj u rukama, a deca nemaju širinu medijske pismenosti da taj sadržaj i procesuiraju - upozorava Andro Anić, kreator sadržaja na Tik-toku.

Foto: shutterstock

Stručnjaci upozoravaju roditelje na opasne trendove

Sve dok se ta društvena mreža ne reguliše zakonski, upozorava ovaj tiktoker s milionima pregleda i stotinama hiljada pratitelja, možemo samo apelovati na ličnu odgovornost onih koji objavljuju sadržaj.

- Danas ono što vidimo na Tik-toku prenosimo u stvaran život odmah i to je veoma opasno. Moji pratitelji jako puno slede ono što ja radim, zato ja veoma pazim šta objavljujem, ne objavljujem sadržaj koji je opasan i vulgaran i koji može uticati negativno - kaže Andro Anić.

A sve šta roditeljima preostaje jeste - razgovarati s decom.

- Nekako ih više podstaknuti na razmišljanje i probuditi tu zrelost u njima koja se budi u adolescentsko doba, nego osuđivati. Jer na osuđivanje i omalovažavanje tog ponašanja dobićemo odbijanje i prkos da baš onda to idu da urade - savetuje Hana Hrpka.

Iz istog razloga ne otkrivaju ni lekarima kako su zadobili višestruke prelome. Hitne službe beleže takve povrede kod dece i mladih, no s Tik-tokom ih zasad samo nezvanično povezuju.

(HRT)

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

 

Komentari (0)

Loading