Danku još nisu našli, počela kiša, a evo koliko to može, prema rečima PEDIJATRA, biti opasno po dvogodišnje dete! PROBLEM I PIJAĆA VODA!

Autor:

Vesti

26.03.2024

22:22

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Bez vode dete tog uzrasta može da bude jedno 7, 8 sati, kaže Milićević.

Danku još nisu našli, počela kiša, a evo koliko to može, prema rečima PEDIJATRA, biti opasno po dvogodišnje dete! PROBLEM I PIJAĆA VODA!

Foto: Tanja valic, faceb

U Banjskom polju nešto pre 22 časa počela je da pada jaka kiša.

Mnogi građani koji su bili oko kuće su se povukli, a na terenu su ostale samo ekipe koje nastavljaju da pretražuju atar Banjskog polja.

Iako su neki hteli da krenu u potragu, policija okupljenim novinarima nije dozvolila da krenu u potragu sa spasilačkim ekipama.

Kako se saznaje, porodica nestale devojčice Danke Ilić nije iz Banjskog polja, već su tu došli kod roditelja. Takođe, oko kuće se nalaze i rupe pune podzemnih voda i policija je to sve detaljno proverila.

MUP je večeras, po prvi put u Srbiji, aktivirao sistem potrage "Pronađi me" po uzoru na Amber Alert za devojčicu Danku Ilić.

Kako je navedeno, devojčica još ne priča, a izmakla je pogledu majke dok je ova sinu davala vodu.

Podignut je i dron, a dovedeni su i psi tragači, ali devojčica i dalje nije pronađena.

Pedijatar Saša Milićević rekao je za Blic da je, s obzirom na njen nerazvijen temoregulacioni sistem i najavljenih šest stepeni Celzijusa tokom noći u Boru, jako bitno da se devojčica što pre pronađe.

On kaže da, ukoliko oko Bora nema snega, ne može doći do smrzavanja, ali da devojčica može da se prehladi i da dehidrira ako bude bila dugo bez vode. Napominje da nikao ne bi trebalo usled iznemoglosti da zaspi na mokroj travi ili lišću, jer bi to snizilo temperaturu njenog tela.

Republika

Foto: Facebook/bor

Danka Ilić

 

- Izuzetno je važno da se devojčica što pre nađe, pogotovo što se radi o okolini Bora, gde je uvek hladnije nego ovde ( u Beogradu). Pogotovo ako je to neka šuma. Dete od dve godine nije još razvilo svoj termoregulacioni centar, tako da ona može vrlo lako da se prehladi, pogotovo što je napolju hladno i mokro, i pada kiša. Ako je dete u tankoj jakni, može da se prehladi i da ima probleme sa organima za disanje i sa mokraćnim organima. To vrlo lako može da se desi - objašnjava dr Milićević.

Dodaje da je jako bitan i da ne treba da zaboravimo na fenomen stresa koji, takođe, obori imunitet.

- Ako je dete zaista u šumi, to jako stresno deluje na psihu malog deteta. Ako to dete već ima neku infekciju, onda bi ako dođe do prehlade, ona mogla da pogorša njeno trenutno stanje. Takođe, ako je to dete žedno i gladno, to još više povećava šansu za razvoj kašlja, curenja nosa, odnosno za prehladu organizma. Taj temoregulacioni centar ne može dugo da održi temperaturu tela deteta - kaže on.

Na pitanje da li može da dođe do smrzavanja, nada se da ne, ali pod uslovom da u Boru i okolini nema snega.

- Ako bi kojim slučajem bilo snega, onda bi teoretski to moglo da se desi ako bi temperatura bila ispod nule. Nadam se da je, ipak, devojčica vitalna - rekao je dr Milićević.

Ističe da ne bi bilo dobro da devojčica usled iznemoglosti zaspi na mokrom lišću, ili travi.

- U tom slučaju bi se temperatura tela znatno snizila - napominje dr Milićević.

Dodaje da što se tiče hrane, dete može duže da bude bez nje, što nije slučaj sa vodom.

- Bez vode dete tog uzrasta može da bude jedno 7, 8 sati - kaže dr Milićević.

Na konstataciju da je devojčica nestala oko 13 časova, i da je već prošlo 8 sati, dodaje:

- Neće ona biti životno ugrožena ali će doći do dehidracije. Ali ako ne bi unela tečnost još 6, 7 sati onda bi mogla da bude ugrožena.

Bonus video

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading