BOLJE DA VAM UKRADU KOLA NEGO ČEKOVE! BRUKA: Pojedine banke dozlaboga iskomplikovale proceduru

Autor:

Vesti

07.11.2023

21:15

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Za amortizaciju (otpis) blanketa nije dovoljno da oglasite krađu, već je neophodna odluka suda.

BOLJE DA VAM UKRADU KOLA NEGO ČEKOVE! BRUKA: Pojedine banke dozlaboga iskomplikovale proceduru

Foto: ST/Vladimir Lukić, Profimedia

U poslednjih pet godina korišćenje čekova u Srbiji smanjeno je više od 21 odsto, međutim, ovaj vid plaćanja i dalje je popularan. Pre svega, jer omogućava da nešto kupite na rate bez kamate, za razliku od većine kreditnih kartica. Čekove ne izdaju sve banke, ali je i dalje veliki broj njih koje ih nude klijentima.

Korišćenje čekova je prilično jednostavno. Ipak, ukoliko izgubite ček, naoružajte se strpljenjem ili, bolje rečeno, uvedite u svakodnevnu upotrebu neki lek za smirenje.

Nijedna banka ne dozvoljava zatvaranje tekućeg računa i odlazak u drugu banku ukoliko korisnik ima nerealizovane čekove. Dok god postoji makar jedan nenaplaćeni ček, bez obzira na to da li nije realizovan ili ste ga možda izgubili, korisnik računa plaćaće mesečno održavanje i neće moći da zatvori račun.

Građani koje čekove ispišu na odloženo ili njima plate neku vredniju robu na rate, moraće da sačekaju da trgovac podnese ček na naplatu i tek potom zatvore račun.

Ovo su korisni saveti

Savet građanima je da preduzmu mere koje će umanjiti rizik od krađe i zloupotrebe čekova tako što će čekovne blankete čuvati na sigurnom mestu, odvojeno od čekovne kartice i lične karte. Takođe, čekove nosite sa sobom samo kad planirate da određenu kupovinu platite čekom, čekove ne popunjavajte i ne potpisujte unapred, već isključivo na prodajnom mestu.

SVE DŽABE

E sad dolazimo do onog već pomenutog izgubljenog čeka...

Maksimalna vrednost jednog čeka je 5.000 dinara i postoji teoretska mogućnost da korisnik koji ostane bez čekova, bilo da su izgubljeni ili ukradeni, banci na ime svakog nedostajućeg čeka plati 5.000 dinara i tako zatvori račun. Većina banaka, međutim, to vam neće omogućiti. A i da hoće, retko koji klijent je voljan da na ime čeka koji nije iskoristio banci plati 5.000 dinara.

Građani koji su pomislili da se situacija rešava jednostavnim oglašavanjem u Službenom glasniku da su čekovi izgubljeni ili ukradeni, nažalost, nisu u pravu. Banka, kako su za medije objasnili u Narodnoj banci Srbije (NBS), čekove može da otpiše tek nakon prijema sudskog rešenja o poništavanju (amortizaciji) čeka.

I to je jedini način poništavanja čeka.

- Ako je banka izdala čekove, ona ima pravo da traži povraćaj nerealizovanih čekova ili poništavanje onih koji su izgubljeni ili ukradeni. Tek tada klijent može da ugasi tekući račun. Banka ne može da poništi izdate čekove (koji su izgubljeni ili ukradeni) dok se ne obavi amortizacija, tj. poništavanje koju sprovodi sud. Zakonom o menici na koji, po pitanju amortizacije, upućuje Zakon o čeku, kao i Zakonom o vanparničnom postupku, propisano je da se poništavanje čeka vrši davanjem predloga za amortizaciju čeka nadležnom sudu, koji rešenjem poništava označeni ček. Pravosnažno rešenje suda o amortizaciji čekova nakon toga se dostavlja banci, koja evidentira da su ti čekovi poništeni, koji se onda ne mogu realizovati kod banke - objasnili su u NBS.

Dakle, kako navode - građanin kome je ček ukraden treba bez odlaganja da podnese nadležnom sudu predlog za amortizaciju čeka da bi umanjio rizik od toga da ukradeni ček bude realizovan.

Jer, ako u narednom periodu ukradeni ili izgubljeni ček stigne banci na naplatu, ona će sredstva isplatiti s klijentovog računa pošto nije dovoljno samo to što je klijent prijavio da mu je ček ukraden ili izgubljen.

Neki uveli taksu za izdavanje i ležarinu

Da bi demotivisale klijente u korišćenju čekova, banke su uglavnom uvele određene naknade koje zasebno naplaćuju. Tako, na primer, naplaćuju izdavanje čekova od 30 do 50 dinara po primerku, a neke su i uvele ležarinu za čekove koje ne iskoristite duže od mesec dana, pa vam naplaćuju svaki mesec u kom ček još nije realizovan ili je realizovan tako da dospeva na odloženo plaćanje.

ZAKAŠNJENJE

Ako su zakasnili s prijavom sudu, a ukradeni ček im se u međuvremenu realizuje - jer bilo je i takvih slučajeva u praksi - građani oštećeni realizacijom ukradenih čekova imaju pravo da podnesu tužbu nadležnom sudu.
Tužba se podnosi, kako objašnjavaju u Narodnoj banci Srbije, protiv lica koje je primilo takav ček na naplatu, odnosno trgovca. Razlog: nesavesno postupanje prilikom primanja čeka na naplatu. To znači, na primer, da nije identifikovan klijent koji je kupljenu robu plaćao čekom, što je prodavac trebalo da učini upoređivanjem potpisa na čeku i kartici, kao i uvidom u važeću ličnu kartu.

Tek kad im tražite

Mnoge banke neće ni da prijave klijentima da u ponudi imaju čekove. Naime, tek kada im neko ko to zna izričito zatraži da mu izdaju čekove, oni to i učine. Nije fer, međutim, prosto je tako.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading