OVO SU SIMPTOMI TROVANJA AMONIJAKOM! Evo šta se mora prvo uraditi kako bi se izbegla smrt! (VIDEO)
Amonijak je industrijska hemika-lija sa širokom primenom u sintezi plastike, eksploziva, veštačkih dubriva, azotne kiseline, insekticida, kao i u mnogim drugim oblastima.
Izvori ekspozicije su eksplozija rezervoara, kvarovi na sistemima za čuvanje i transport. Na običnoj temperaturi je bezbojan gas, oštrog, karakterističnog mirisa koji je prvi znak upozorenja na moguću ekspoziciju ovom gasu. Tečni amonijak je 10-33% rastvor ovog gasa, koji može dati pri kontaktu sa kožom promrzline I do III stepena.
Mehanizam trovanja
Nakon rastvaranja u vodenoj sredini gornjih respiratornih puteva i stvaranja amonijum-hidroksida, zbog egzotermičke reakcije, hemijskim oštećenjima pridružuju se i termička. Nastaje likvefakcija, koli-kvaciona nekroza i ulceracije uglavnom na većim disajnim putevima, mada nakon produžene ekspozicije amonijak može dovesti do traheobronhijalne i pulmonalne iritacije.
Klinička slika - Perakutno trovanje
Par sekundi nakon iznenadne ekspozicije visokim koncentracijama gasa, dolazi do naglog gušenja, pojave konvulzija, koje su uslovljenje hipoksijom i letalnim ishodom.
Teško trovanje - Nakon izlaganja visokim koncentracijama amonijaka
- inicijalni simptomi-iritacija konjuktiva sa suzenjem, bolovima u očima, iritacija gornjih respiratornih puteva, jak nadražajni kašalj, bolovi iza grudne kosti, tahikardija i cirkulatorni kolaps, b. latentni period 4 do 8 sati
- faza pogoršanja – slabost, dispneja, tahipneja, plućni edem (dispneja, kašalj, iskašljavanje penušavog sekreta, cijanoza, hipotenzija, tahikardija, filiforman puls); analiza gasova arterijske krvi pokazuje respiratornu i metaboličku acidozu.
Lako trovanje
Pri izlaganju malim koncentracijama amonijaka dolazi do pojave iritacija sluznice očiju i respiratornog trakta, konjuktivitisa, salivacije, muke, povraćanja, glavobolje, crvenila lica.
U kasnijoj fazi moguće su komplikacije u vidu respiratorne infekcije, bronhitisa, bronhopneumonije, zatim katarakte, atrofije retine i iritisa.
Terferira sa brojnim ćelijskim metaboličkim procesima, dovodeći do propadanja ćelija mukoze. Kalcijum ulazi u ćeliju, stvara visoko nerastvorljiv kompleks CaF2, koji se brzo akumulira u kostima, renalnim tubulima i drugim mestima. Pekutana ekspozicija je češća od inhalacione, ali je ta razlika zane-marljiva, s obzirom da je najznačajnija toksičnost ovog gasa zapravo sistemska. Fluorovodonik je opšti protoplazmatski otrov, a pored hipokalcemije postoje još neki funkcionalni poremećaji do kojih ovaj gas dovodi: inhibicija enzima, kardiovaskularni kolaps i specifično organsko oštećenje.
Dijagnoza trovanja amonijakom i ostalim iritansima postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike i potvrde prisustva gasa u povišenim koncentracijama u vazduhu.
Bonus video:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)