Vazduh u radijatoru i druge neprijatnosti sa grejanjem

Autor:

Vesti

10.11.2022

10:57

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Kvarovi sistema za grejanje po broju slučajeva asistencije nalaze se na drugom mestu.

Vazduh u radijatoru i druge neprijatnosti sa grejanjem

Foto: shutterstock

Triglav, radijatori, grejanje

Da li je radijator pun vazduha ako u njemu šumi, pucketa ili žubori? Često iz radijatora treba samo ispustiti vazduh, ali to zavisi od ventila za odzračivanje. Kada treba pozvati stručnjaka?

Savetujemo kako da pravilno odzračite radijator i otklonite druge neprijatnosti sa grejanjem.

Kvarovi sistema za grejanje po broju slučajeva asistencije nalaze se na drugom mestu, odmah nakon kvarova na vodovodu ili kanalizaciji. Najčešći problemi u vezi sa radijatorima odnose se na curenje vode. Ali ima i drugih slučajeva: oni mogu da pucketaju, šume, da ne greju u potpunosti… U brojnim situacijama moraćete da potražite pomoć stručnjaka, naročito ako živite u stambenom bloku. Ipak, neke probleme možete rešiti sami, kao što je vazduh u radijatorima.

Pogledajmo najčešće probleme koji mogu da se jave kod kuće, kada je reč o radijatorima.

U radijatoru pucketa

Radijatori se prilikom zagrevanja šire, a prilikom hlađenja skupljaju, s tim da je to češće kod onih aluminijumskih, nego kod čeličnih i livenih. Zbog toga nastaju mala pomeranja koja izazivaju pucketanje. Kod rebrastih radijatora nastaju širenja između pojedinih elemenata koji se ne zagrevaju ravnomerno.

Pucketanje u radijatoru ukazuje samo na to da se temperatura radijatora menja. To nije znak da nešto nije u redu.

Ako vam pucketanje smeta, pobrinite se za to da temperatura vode za grejanje bude što ravnomernija, dakle da automatska temperaturna regulacija grejanja radi u skladu sa spoljašnjom temperaturom.

U radijatoru šumi

Zapravo šumi u ventilu radijatora i to onda kada je brzina protoka vode za grejanje kroz ventile prevelika. To je posledica prevelike razlike u pritisku pre i posle ventila. To se obično dešava na nižim spratovima starijih višestambenih zgrada, gde je distribucija grejanja regulisana usponom.

Ovaj šum možete otkloniti zamenom ventila radijatora koji mora da bude dinamički podesiv. Najbolja je kombinacija termostatskog ventila radijatora i regulatora diferencijalnog pritiska.

Ovu grešku najbolje je otkloniti za celu zgradu hidrauličkim balansiranjem distributivnog sistema.

Deo radijatora je topao, a drugi deo je hladan

U sistemu grejanja voda je ta koja prenosi toplotu od kotla do radijatora. Ako u delu radijatora voda ne kruži, taj deo se ne zagreva. Uzroka tome može da bude više: 

- Hladan gornji deo radijatora i topao donji deo znači da u njemu ima vazduha. To je znak da ga morate odzračiti.

- Ako je po vertikali deo radijatora oko ventila topao, a na svim drugim mestima hladan, to znači da je udaljeni deo radijatora zapušen i da se u njemu nakuplja talog. Najprimerenija mera je da se talog trajno ukloni iz celokupnog sistema grejanja.

- Topao gornji deo radijatora i hladan donji deo znači da je protok vode kroz radijator veoma mali. Verovatno je termostatski ventil zatvoren ili pokvaren. Ako je u prostoriji dovoljno toplo, grejanje je adekvatno i nemojte se opterećivati temperaturom radijatora.

- Neravnomerno zagrejan radijator može uticati i na tačnost merenja i na plaćanje grejanja prema stvarnoj potrošnji. Obično na vašu štetu.

U radijatoru žubori

Žuborenje ili ključanje u radijatoru javlja se prilikom dvofaznog toka (voda i vazduh) u cevima ili radijatorima. Nestaće ako celokupna instalacija, uključujući i radijatore, bude odzračena i sistem ispravno napunjen.

Pre i nakon odzračivanja proverite pritisak u sistemu i po potrebi ga dopunite vodom.
Žuborenje u radijatoru može da bude znak da je u njemu vazduh, a cirkulaciona pumpa je tako snažna da vodu, uprkos tome, šalje u radijator. Tada voda za grejanje u radijatoru pada kao vodopad, što može da smeta. I u ovom slučaju pomaže odzračivanje.

Vazduh u radijatoru: kako ga ispravno odzračiti?

Ako nije uređeno automatsko odzračivanje, vazduh može da se nakupi na gornjoj strani radijatora i ometa grejanje. Možete ga ukloniti kroz ventil za odzračivanje na radijatoru.
Za odzračivanje su u radijatore ugrađeni posebni ventili ili slavine. Neki ventili za odzračivanje se otvaraju ključem, rukom ili otvaračem. U nekim zgradama ti ventili se nalaze samo na radijatorima na najvišim spratovima, pošto na nižim spratovima obično nema mogućnosti da se u radijatorima skuplja vazduh.


Za odzračivanje vam je potreban ključ za odzračivanje ili odvijač (u zavisnosti od tipa ventila), mala posuda i krpa.

- Ako je moguće, isključite cirkulacionu pumpu i sačekajte da se tok u instalaciji smiri.

- Postavite posudu ispod otvora vantila za odzračivanje i blago ga odvijte ključem. Čućete izlaženje vazduha.

- Kada vazduh prestane da šišti i pojave se kapi vode, zavrnite ventil i krpom obrišite vlažna mesta.

- Pre nego što uključite cirkulacionu pumpu, pogledajte da li je pritisak vode u instalaciji dovoljan i ako nije, dopunite sistem.

Ako je na radijatoru ugrađena slavina za ručno odzračivanje, postupak je isti, ali vam nije potreban alat.  

Najveći problem koji možete da imate sa radijatorima je da počnu da puštaju vodu. Šta da uradite ako iz radijatora curi voda? Pročitajte na Sve će biti u redu
 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading