GORE AUTOMOBILI ISPRED STAROG MERKATORA! Vatrogasci pokušavaju da obuzdaju buktinju

Autor:

Vesti

28.01.2025

07:12

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Pripadnici nadležnih službi munjevito su stigli na teren

GORE AUTOMOBILI ISPRED STAROG MERKATORA! Vatrogasci pokušavaju da obuzdaju buktinju

Foto: printscreen/moj_beo_grad

Prema najnovijim informacijama do kojih je došao portal Republika.rs, u 06:03 časova, dojavljeno je nadležnim službama da u Ulici Palmira Toljatija broj 5, GO Zemun, gori putničko vozilo.

Dolaskom na lice mesta u 06:09 časova, ustanovljeno je da na ulazu u garažu TC "Stari Merkator", gore dva parkirana putnička vozila.

Nadležne službe su i dalje na licu mesta, intervenišu pripadnici VSJ Zemun, 7 vatrogasaca-spasilaca sa 2 vozila.

Da li je moguće da se automobil zapali "sam od sebe"

Automobili koji se zapale sami od sebe su relativno redak fenomen, ali u nekim slučajevima to se može dogoditi iz različitih razloga. Evo nekoliko čestih faktora koji mogu dovesti do toga da se auto zapali.

Kvarovi električnog sistema

  • Jedan od glavnih razloga zašto se zapali auto su kvarovi u električnom sistemu.  Kratak spoj ili loše izolovani električni vodovi mogu izazvati pregrejavanje i stvaranje varnice koja može zapaliti gorivo ili druge zapaljive materijale unutar vozila.

Curenje goriva

Republika

Foto: shutterstock

Faktora je mnogo, važno je redovno servisirati vozilo
  • Curenje goriva je ozbiljan rizik jer je gorivo izuzetno zapaljivo. Oštećena cev goriva ili rezervoar mogu uzrokovati curenje goriva unutar vozila. Ako se ta goriva akumuliraju u zatvorenom prostoru, čak i mala iskra može izazvati požar.

Kvarovi na sistemu hlađenja

  • Kvarovi u sistemu hlađenja motora mogu dovesti do pregrejavanja. Kada se motor pregreje, ulje ili drugi zapaljivi materijali unutar motora mogu doseći visoke temperature a to može biti razlog zašto se auto zapali.

Kvarovi na sistemu izduvnih gasova

  • Katalizator ili drugi delovi izduvnog sistema mogu postati vrlo vrući tokom normalnog rada. Ako dođe do kvara na tim delovima, može doći do pregrejavanja i zapaljenja drugih delova automobila.

Nepravilno rukovanje ili održavanje

  • Nepravilno rukovanje vozilom ili nepropisno održavanje takođe mogu povećati rizik od samozapaljenja. Na primer, pušenje u automobilu ili ostavljanje zapaljivih materijala poput benzina, raspršivača ili upaljača u vozilu može dovesti do požara.
  • Važno je napomenuti da moderni automobili obično imaju sigurnosne mehanizme poput osigurača, protivpožarnih sistema ili upozoravajućih indikatora koji pomažu u sprečavanju samozapaljenja. Međutim, u retkim slučajevima, kombinacija navedenih faktora ili drugi nepredviđeni uslovi mogu biti razlog zašto se auto zapali.

U slučaju da primetite bilo kakve znakove ili sumnjate na požar u vozilu, važno je da odmah napustite automobil i pozovete vatrogasce ili hitnu pomoć kako bi se brzo reagovalo i sprečile ozbiljne posledice.

Kako sprečiti da se automobil samozapali

Sprečavanje samozapaljenja automobila može biti ključno za sigurnost vozača, putnika i okoline. Evo nekoliko mera koje možete preduzeti kako biste smanjili rizik od samozapaljenja vozila:

  • Redovno održavanje vozila
  • Pažljivo rukovanje gorivom
  • Oprezno rukovanje električnim sistemom
  • Izbegavanje pregrejavanja motora
  • Pažljivo rukovanje zapaljivim materijalimaPraćenje upozoravajućih znakova
  • Sprečavanje samozapaljenja automobila uveliko zavisi od pravilnog održavanja, pažljivog rukovanja vozilom i pravovremenom otkrivanju i rešavanju potencijalnih problema. Redovna provera vozila, pridržavanje sigurnosnih mera i brzo delovanje na sumnjive simptome ključni su za osiguranje bezbednosti vašeg vozila i svih koji su u njemu.

    Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
    Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

    BONUS VIDEO

     

    Komentari (0)

    Loading