SMRTONOSNI VIRUS UBIJA ZEČEVE ŠIROM EVROPE: Stručnjaci sada apeluju na vlasnike kućnih ljubimaca, OVE STVARI SU OBAVEZNE
Stopa smrtnosti između 70 i 100%

Foto: Shutterstock/Elnur/ImageFlow
Evropski stručnjaci za zdravlje životinja upozoravaju na širenje smrtonosnog virusa koji već odnosi stotine života zečeva širom kontinenta, prenosi britanski Metro.
Reč je o hemoragičnoj bolesti zečeva (RHD), čiji novi soj – poznat kao RHD-2 – izaziva unutrašnja krvarenja i ima stopu smrtnosti između 70 i 100 procenata.
Virus je već registrovan u zemljama poput Holandije i Francuske, a sada stručnjaci iz Velike Britanije veruju da se upravo ovaj soj nalazi iza nedavnih masovnih uginuća zečeva u Engleskoj.
- Poznajem jednog odgajivača koji je izgubio ogroman broj zečeva, tako da sumnjam da je u pitanju novi soj virusa . izjavila je Hejzel Eliot, predsednica Odbora za zdravlje, dobrobit i zakonodavstvo pri Britanskom savetu za zečeve.
Veterinari i stručnjaci preporučuju svim vlasnicima da što pre vakcinišu svoje ljubimce, jer virus može da opstane na površini mesecima, što ga čini dodatno opasnim.
Eliot je upozorila da, ukoliko ljubimac ugine od RHD-2, njegovo telo ne bi trebalo sahranjivati, već kremirati, kako bi se sprečilo dalje širenje virusa putem tla.
RHD-2 se prenosi veoma lako – ne samo među zaraženim zečevima koji su u bliskom kontaktu, već i putem insekata, pacova, miševa i ptica. Ljubiteljima životinja savetuje se da temeljno očiste kaveze, opremu i sve što je bilo u kontaktu sa životinjom.
Stručnjaci napominju da bi ovaj virus mogao da bude pogubniji čak i od miksomatoze, bolesti koja je tokom 1950-ih godina gotovo potpuno uništila populaciju zečeva u Velikoj Britaniji.
Pored toga, britanske vlasti nedavno su izdale i upozorenje za vlasnike pasa, zbog povremenih slučajeva tzv. "Alabama truleži" (Alabama Rot), retke ali smrtonosne bolesti pasa koja izaziva raspadanje tkiva i oštećenje bubrega. Prvi simptomi uključuju crvene fleke koje prerastaju u rane na šapama ili ispod kolena i laktova, a bubrežna insuficijencija može nastupiti već deset dana nakon prvih znakova bolesti. Za ovu bolest još uvek ne postoji poznat lek.
Bonus video:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)