UKRAJINA NA KOLENIMA, ZELENSKI PRED POTPUNIM NERVNIM SLOMOM! Kijev prihvatio

Autor:

Svet

25.02.2025

21:08

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Nećete verovati!

UKRAJINA NA KOLENIMA, ZELENSKI PRED POTPUNIM NERVNIM SLOMOM! Kijev prihvatio

Foto: Tanjug/AP Photo/Alex Brandon, Tanjug/AP Photo/Efrem Lukatsky, Shutterstock

Kijev je postigao dogovor sa Vašingtonom o eksploataciji mineralnih resursa, što ukrajinski zvaničnici vide kao priliku za poboljšanje odnosa sa administracijom Donalda Trampa i otvaranje puta ka dugoročnoj bezbednosnoj saradnji sa SAD-om, prenosi Fajnenšel tajms (FT).

Kijev bi mogao da potpiše sporazum u Vašingtonu 28. februara.

Ukrajinski zvaničnici su tom listu potvrdili da je Kijev sada spreman da potpiše sporazum o zajedničkom razvoju mineralnih resursa, uključujući naftu i gas, pošto su SAD odustale od zahteva za pravo na 500 milijardi dolara potencijalnih prihoda od njihove eksploatacije.

Iako sporazum ne sadrži eksplicitne bezbednosne garancije, ukrajinska strana smatra da su uspeli da postignu daleko povoljnije uslove i da je ovo način da se proširi saradnja sa Sjedinjenim Državama u cilju stabilizacije Ukrajine posle tri godine rata.

"Sporazum o mineralima je samo dio šire slike. Više puta smo čuli od američke administracije da je to deo većeg plana", izjavila je Olha Stefanšina, potpredsjednica Vlade i ministarka pravde Ukrajine, koja je predvodila pregovore.

Prvobitni nacrt sporazuma, koji je Donald Tramp predstavio kao način da Ukrajina otplati SAD-u vojnu i finansijsku pomoć od 2022. godine, izazvao je negodovanje u Kijevu i evropskim priestonicama.

Pošto je predsednik Volodimir Zelenski prošle sedmice odbio taj predlog, Tramp ga je nazvao diktatorom i čak sugerisao da je Ukrajina odgovorna za početak rata.

Prema konačnoj verziji sporazuma, koja je datirana na 24. februar i u koju je Fajnenšel tajms imao uvid, biće osnovan fond u koji će Ukrajina uplaćivati 50 odsto prihoda od buduće monetizacije državnih mineralnih resursa, uključujući naftu i gas, kao i povezanu logistiku. Taj fond će ulagati u projekte u Ukrajini.

Međutim, sporazum ne obuhvata resurse koji već donose prihode ukrajinskoj vladi, što znači da ne utiče na postojeće aktivnosti najvećih ukrajinskih naftnih i gasnih kompanija, Naftogaza i Ukrnafte.

Sporazum ne sadrži bezbednosne garancije SAD-a, na kojima je Kijev na početku insistirao. Takođe, ostavljena su otvorena ključna pitanja, poput američkog udela u fondu i uslova "zajedničkog vlasništva", koji će biti definisani u narednim sporazumima.

Zvaničnici su naglasili da je ovaj sporazum samo "okvirni dogovor" i da neće biti finansijskih transakcija sve dok fond ne bude uspostavljen, što Ukrajini daje vreme da reši preostala sporna pitanja, uključujući nadležnost i pravne aspekte ugovora.

Vlada Zelenskog će morati da traži odobrenje ukrajinskog parlamenta, gde su opozicioni poslanici već nagovestili da će se o sporazumu voditi žestoka debata pre njegove ratifikacije.

Karolin Levit, sekretarka za medije Bijele kuće, izjavila je u utorak da je "od ključne važnosti da se ovaj sporazum potpiše", ali nije dala dodatne informacije o toku pregovora.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading