DOKTORKA DALA PILULE DEVOJČICI, PA JOJ SADA PRETI ZATVOR: Zbog ovoga je optužuju za "teško krivično delo"

Autor:

Svet

01.02.2025

00:43

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Pravni i politički sukobi

DOKTORKA DALA PILULE DEVOJČICI, PA JOJ SADA PRETI ZATVOR: Zbog ovoga je optužuju za "teško krivično delo"

Foto: Shutterstock

Jedna lekarka iz Njujorka suočava se sa krivičnom prijavom nakon što je navodno poslala pilule za abortus tinejdžerki u Luizijani, što bi moglo biti prvi put da se medicinski radnik krivično goni zbog slanja ovih lekova od ukidanja prava na abortus u SAD, prenosi BBC.

Optužnica i političke tenzije

Velika porota u Luizijani u petak je podigla optužnicu protiv dr Margaret Karpenter zbog "kriminalnog abortusa", što je u ovoj državi teško krivično delo. Takođe, optužna je i majka tinejdžerke, kojoj su pilule bile poslate.

Međutim, guvernerka Njujorka Keti Hočul poručila je da država Njujork neće ispuniti zahtev za ekstradiciju i odbija da izruči doktorku vlastima Luizijane.

- Ponosna sam što mogu da kažem da ni pod kakvim okolnostima nećemo predati ovu doktorku vlastima Luizijane - izjavila je Hočul u video obraćanju.

Stroga ograničenja abortusa u Luizijani

Nakon što je Vrhovni sud SAD ukinuo presudu "Rou protiv Vejda", Luizijana je uvela gotovo potpunu zabranu abortusa, bez izuzetaka za silovanje i incest. Ova država je prva u SAD koja je lekove mifepriston i mizoprostol, koji se koriste za prekid trudnoće, proglasila "kontrolisanim opasnim supstancama", što znači da je njihova nabavka bez recepta krivično delo koje može doneti kaznu do pet godina zatvora.

Kontroverzni slučaj

Prema tužiocu Toniju Klejtonu, dr Karpenter je poslala pilule majci tinejdžerke, koja ih je zatim dala svojoj ćerki.

- Devojčica je bila sama kod kuće i osetila je da mora da popije pilulu jer joj je tako rekla majka - rekao je Klejton za lokalni radio u Baton Ružu.

Nakon podizanja optužnice, državna tužiteljka Luizijane Liz Mjuril izjavila je da će vlasti "sprovoditi zakon i držati odgovornima one koji ga krše".

Pravni i politički sukobi

Advokati dr Karpenter najavili su žalbu i kritikovali slučaj kao "politički motivisan". U međuvremenu, organizacija "Koalicija za telemedicinski abortus", koju je doktorka suosnovala, nazvala je optužnicu "još jednim napadom na pravo žena na reproduktivnu zdravstvenu zaštitu".

- Ovi lekovi su odobreni od strane regulatornih tela u SAD i dokazano su sigurni i efikasni decenijama - saopštila je organizacija.

Guvernerka Njujorka Keti Hočul kritikovala je sudski proces kao "nepravedan" i optužila republikance da pokušavaju da ograniče pristup abortusu ne samo u konzervativnim državama već i u celom SAD.

- Moramo ostati jaki i boriti se protiv ovoga - rekla je Hočul.

- Zaštiti ćemo ovu doktorku i omogućiti joj da nastavi sa svojim važnim radom.

Država Njujork je prošle godine usvojila zakon koji štiti lekare koji prepisuju i šalju pilule za abortus pacijentkinjama u državama gde je abortus zabranjen, a slični zakoni postoje i u drugim demokratski nastrojenim državama.

Rastuća borba za pristup abortusu

Prema podacima zdravstvenih organizacija, pilule za abortus sada su najčešći metod prekida trudnoće u SAD i koriste se u skoro dve trećine svih abortusa.

Newjorška državna tužiteljka Letiša Džejms nazvala je optužbu protiv dr Karpenter "kukavičkim pokušajem zloupotrebe zakona protiv medicinskih radnika".

- Nećemo dozvoliti da loši akteri potkopaju sposobnost lekara da pružaju neophodnu zdravstvenu negu - rekla je Džejms.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading