PUCNJAVA U SREDNJOJ ŠKOLI: Ranjeni učenik u KRITIČNOM STANJU (UZNEMIRUJUĆI SNIMCI)

Autor:

Svet

10.09.2024

23:32

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Osumnjičeni je priveden

PUCNJAVA U SREDNJOJ ŠKOLI: Ranjeni učenik u KRITIČNOM STANJU (UZNEMIRUJUĆI SNIMCI)

Foto: Shutterstock

Petnaestogodišnji dečak je u kritičnom stanju nakon što je danas upucan u svojoj srednjoj školi u Omahi, u američkoj saveznoj državi Nebraska, saopštila je policija, prenosi agencija Tanjug.

 

 

Pucnjava u srednjoj školi Nordvest prijavljena je oko 12.23 časova, a opis osumnjičenog je objavljen preko radija, saopštila je policija Omahe, preneo je ABC njuz.

 

 

Osumnjičeni je priveden oko 12.58 časova, saopštila je policija.

Veruje se da je do pucnjave došlo zbog incidenta između dva učenika, saopštila je policija.

 

 

Ranjen mladić u i Beogradu

Podsetimo, mladić (21) sa ranom u nozi došao je prošle noći u bolnicu i lekarima rekao da je upucan u beogradskom naselju Sremčica, nedaleko od svoje kuće.

Prema nezvaničnim informacijama, njemu su konstatovane teške telesne povrede i odmah je operisan. On se, kako saznajemo, nalazi u stabilnom stanju i van je životne opasnosti.

O ranjavanju su obavešteni i policija i tužilaštvo, a istraga je u toku.

Kako je Republika već pisala, pre četiri dana u Beogradu je ranjen još jedan mladić. D. K. (23) ranjen je u pucnjavi koja se 6. septembra nešto posle 22 sata odigrala u ulici Kolonija u beogradskom naselju Banjica.

Kako nezvanično saznajemo mladiću su, kako je izjavio, prišla njemu dvojica nepoznatih mladića i jedan od njih je izvadio pištolj i iz čista mira mu pucao nogu.

Ranjeni mladić je ispričao da su odmah nakon pucnjave dvojica napadača pobegli, a on je kolima Hitne pomoći transportovan u Urgentni centar, gde mu je konstatovana prostrelna rana potkolenice.

Prva pomoć kod ranjavanja

Osigurajte sopstvenu sigurnost:

Pre nego što priđete povređenoj osobi, proverite da li je mesto bezbedno za vas. Ako je pucnjava još u toku, pronađite sklonište i sačekajte dok ne bude sigurno. Pozovite hitnu pomoć:

Odmah pozovite hitnu pomoć (broj 194 u Srbiji). Dajte operateru precizne informacije o lokaciji, broju povređenih i vrsti povreda. Procena stanja povređenog:

Proverite da li je povređeni svestan i da li diše. Ako nije svestan, proverite disanje i puls.

Kontrola krvarenja:

Krvarenje je često najopasnija posledica ranjavanja. Pritisnite direktno na ranu čistom krpom, gazom ili improvizovanim materijalom (majica, marama) kako biste zaustavili krvarenje.

Ako je moguće, podignite povređeni deo tela iznad nivoa srca kako biste smanjili krvarenje.

Imobilizacija povređenog:

Pokušajte da povređenog ne pomerate previše, osim ako je u neposrednoj opasnosti (npr. požar). Pomeranje može pogoršati unutrašnje povrede.

Kontrola disanja i svesti:

Ako povređeni ne diše, započnite reanimaciju (KPR) ukoliko ste obučeni za to. Naizmenično vršite kompresije grudnog koša i veštačko disanje dok ne stigne pomoć ili dok povređeni ne počne da diše samostalno.

Prevencija šoka:

Šok je česta komplikacija kod teških povreda. Lezite povređenog na leđa i podignite mu noge (ako nema povreda koje bi to sprečavale) kako biste poboljšali cirkulaciju.
Pokrijte povređenog ćebetom ili jaknom kako biste ga održali toplim.

Psihološka podrška:

Pokušajte da ostanete smireni i pružite povređenom reči utehe. Održavajte razgovor kako biste ga održali svesnim i smirenim.

BONUS VIDEO: 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading