"KONSOLIDOVANI ODNOSI KINE" Peking sumirao posetu Đinpinga Francuskoj, Srbiji i Mađarskoj

Autor:

Svet

12.05.2024

10:21

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Si je poručio da između Kine i EU ne postoji ni geopolitički sukob ni fundamentalni sukob interesa.

"KONSOLIDOVANI ODNOSI KINE" Peking sumirao posetu Đinpinga Francuskoj, Srbiji i Mađarskoj

Foto: Tanjug/MTI via AP/Szilard Koszticsak

Državne posete kineskog predsednika, Si Đinpinga, Francuskoj, Srbiji i Mađarskoj, konsolidovale su odnose Kine sa tri evropske zemlje i ponovo pokrenule saradnju Kine i EU, izjavio je kineski ministar spoljnih poslova, Vang Ji.

Vang, koji je i član Političkog biroa Centralnog komiteta Komunističke partije Kine (KPK), naveo je na brifingu za novinare u subotu da su se predsednik Si i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, dogovorili tokom posete Srbiji da u novoj eri grade kinesko-srpsku zajednicu sa zajedničkom budućnošću.

- Ova odluka označava iskorak u izgradnji zajednice sa zajedničkom budućnošću u Evropi, koja će postati nova prekretnica u istoriji kinesko-srpskih odnosa i pomoći dvema zemljama da ubrzaju proces modernizacije - istakao je kineski ministar.

Foto: instagram.com/buducnostsrbijeav

Si Đinping i Aleksandar Vučić

On je dodao da je tokom posete Mađarskoj Si izrazio spremnost za uspostavljanje kinesko-mađarskog sveobuhvatnog strateškog partnerstva za novu eru kako bi dao novi i snažan podsticaj bilateralnoj saradnji i sveobuhvatnom strateškom partnerstvu Kine i Mađarske.

Foto: Tanjug/Hungarian Prime Minister's Office/MTI via AP/Vivien Cher Benko

Si Đinping i Viktor Orban

Tokom državne posete Francuskoj, kineski predsednik predložio je da se održi nezavisnost i zajednički spreči novi hladni rat ili blokovska konfrontacija, i promoviše princip međusobnog razumevanja i zajedničkog zalaganja za ravnopravan i uređen multipolarni svet.

- Šefovi država Kine i Francuske postigli su niz konsenzusa o daljem razvoju bilateralnih odnosa, dogovorili se da konsoliduju stratešku stabilnost bilateralnih veza, iskoriste širok potencijal obostrano korisne saradnje, ubrzaju međuljudsku razmenu i izgrade veći konsenzus o globalnoj saradnji - dodao je Vang, prenosi Sinhua.

Foto: Tanjug/AP Photo, Pool/Aurelien Morissard

Si Đinping i Emanuel Makron

Kako je podsetio, dve zemlje su izdale četiri zajednička saopštenja o situaciji na Bliskom istoku, veštačkoj inteligenciji i globalnom upravljanju, biodiverzitetu i okeanima, poljoprivrednoj razmeni i saradnji i potpisale blizu 20 sporazuma o saradnji.

Vang je naveo da je na trilateralnom sastanku u Parizu sa francuskim predsednikom, Emanuelom Makronom, i predsednicom Evropske komisije, Ursulom fon der Lajen, Si poručio da između Kine i EU ne postoji ni geopolitički sukob ni fundamentalni sukob interesa, kao i da Kina i EU treba da nastave da vide jedna drugu kao partnere i da ostanu posvećene dijalogu i saradnji.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading