KOMPLIKUJE SE ENERGETSKA KRIZA: Francuska troši 130 miliona evra na dan da bi izbegla restrikcije
Zvuči gotovo neverovatan podatak da je uz angažman I svih rezervnih kapaciteta Francuska imala dnevni energetski deficit od prosečnih 11 900 MWh/h, to jest preko 285 000 MWh za današnji dan.
Sa realizovanom cenom od EUR 452/MWh na tamošnjoj berzi električne energije, da bi održala stabilno snabdevanje Francuska je samo za današnji dan morala da izdvoji blizu 130 miliona evra.
Ruski Gazprom PJSC stalno je smanjivao tokove gasa u Evropu pošto je sertifikacija kontroverznog gasovoda Severni tok 2 odložena verovatno do jula. Nikakvi novi tokovi u Evropi ne primoravaju komunalne kompanije da izprazne svoja skladišta gasa (već na sezonskim padovima). Neka komunalna preduzeća su morala da ponovo pokrenu generatore fosilnih goriva kako bi izbegla prelaz u mrežu.
Francuska je na korak od uvođenja ovako drastičnih mera. Jedna od najbogatijih zemalja u Evropi Francuska primorana je da koristi mazut kako bi uspela da pokrije svoje energetske potrebe. Ono što je bilo potpuno nezamislivo ipak se na kraju desilo, a to je da zemlja kao što je Francuska koja ima 56 nuklearnih elektrana je primorana da koristi mazut za proizvodnju električne energije.
Prema podacima operatora prenosnog sistema Francuska je pribegla i spaljivanju mazuta u cak četiri elektrane, kako bi namirila potrebe domaćeg tržišta: u Briniliju, Dirinjonu, Vaireju i Montereau. Ovaj potez ukazuje na dubinu energetske krize u kojoj se nalazi jedna od najmoćnijih evropskih ekonomija.
Da je situacija alarmantna, upozorila je francuska ministarka ekologije Barbara Pompili najavljujući da bi privreda mogla da bude prva na udaru.
„Imamo spremnu odredbu o sporazumnom prekidu isporuke električne energije velikim industrijskim potrošačima u vršnim satima“, kazala je Pompili, objašnjavajući mere koje Vlada Francuske preduzima kako bi obezbedila sprečavanje eventualnih širih restrikcija za stanovništvo ove zemlje.
Bonus video:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)