UKRAJINCI PRVI OSTVARILI VIZIJU SLAVNOG SRPSKOG NAUČNIKA! TESLINA AJKULA PUTINOV KOŠMAR: Novi morski dron prži sve na vodi i obali

Autor:

Svet

31.03.2025

22:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Tesla je u Njujork heraldu 1898. rekao da će zbog njegovog izuma ratni brodovi biti beskorisni kao i staro gvožđe

UKRAJINCI PRVI OSTVARILI VIZIJU SLAVNOG SRPSKOG NAUČNIKA! TESLINA AJKULA PUTINOV KOŠMAR: Novi morski dron prži sve na vodi i obali

Foto: AP Pablo Martinez Monsivais, httpsvpk-maccomenkatran-venom, Profimedia Vladimir Mordunov Upi ProfimEDIA, ap PHOTO, Nikolay Tsuguliev / Alamy / Profimedia, AP Mikhail Metzel, Profimedia Usa Library Of Congress Science, New York Herald

Slavni srpski pronalazač Nikola Tesla predstavio je 1898. izum za koji je verovao da će promeniti rat. On je konstruisao čamac vođen radio-signalom koji bi omogućio manjim državama da se suprotstave velikim silama, a sad je Ukrajina napravila novi tip pomorskog drona ajkula, koji bi mogao da ispuni njegovu viziju.

Tesla je u Njujork heraldu 1898. rekao da ovim oružjem želi da učini rat besmislenim.

- Rat više neće biti moguć kad ceo svet sazna da se najslabije nacije mogu odmah snabdeti oružjem koje će njihove obale učiniti sigurnim, a njihove luke neprobojne za napade ujedinjenih armada. Velike sile prestaće da grade ratne brodove jer najmoćnije oklopnjače na vodi i njihova najstrašnija artiljerija neće biti nimalo korisnije od gomile starog gvožđa - objavio je tad Tesla.

Ova tehnologija sazrevala je duže nego što je Tesla očekivao. Međutim, Forbs navodi da je Volodimir Zelenski sad dobio novi tip morskog plovećeg drona koji nosi torpeda i mogao bi da ispuni Teslinu viziju.

NOSI TORPEDA, SMRTONOSAN ZA PODMORNICE I PVO

1. Ajkula obavlja borbene, izviđačke i misije podrške iz vazduha, s obzirom na to da može da nosi i vazdušne dronove i napadne radare.
2. Prema potrebi, može da bude opremljen s mitraljezima za ciljeve na kopnu i u vazduhu i s dve PVO rakete MANPADS piorun.
3. Naoružan je s dva švedska vođena torpeda ispod krila za stabilizaciju torped 47 ili SLVT, pa može da napadne i podmornice.
4. Opremljen je sistemom za radio-elektronsko ratovanje i izviđanje, kao i sistemom upozorenja na lasersko i IC zračenje s raketa.
5. Ajkulom se upravlja preko bilo koje satelitske internet-antene, a postoji i mogućnost da se integriše s veštačkom inteligencijom.

Ukrajina je već veoma uspešno vodila rat na Crnom moru. Mali gliseri napunjeni eksplozivom i vođeni radio-signalom sa zemlje ili s aviona i satelita naneli su velike gubitke ruskoj Crnomorskoj floti. Potopljeno je desetak većih ruskih brodova i nekoliko desetina manjih, pa se Crnomorska flota većim delom prebacivala s Krima u Novorosijsk i druge ratne luke na istočnoj obali. Na taj način Ukrajinci su još 2023. uspeli da deblokiraju svoje luke za izvoz žitarica.

Bolji od raketa za udare na Krimski most

Udari pomorskim dronovima na Krimski most bili su efikasniji od onih američkim raketama ATACMS. Podsetimo, dva drona provukla su se kroz rusku odbranu i eksplodirala 17. jula 2023, posle čega je most srušen na dva mesta.

Most je napadnut i 16. avgusta 2024. raketama ATACMS, a Njujork tajms sad navodi da je administracija bivšeg predsednika SAD Džoa Bajdena ovlastila vojsku i CIA da tajno isplaniraju ovu akciju. Trebalo je da rakete oslabe površinu mosta, a da istovremeno dronovi eksplodiraju kod stubova. Međutim, Rusi su pojačali odbranu, pa su Amerikanci rešili da malo sačekaju s tim, ali su Ukrajinci ipak ispalili salvu od 12 raketa ATACMS. Sve te rakete oborio je ruski PVO.

Pomorski analitičar H. I. Saton ukazuje da su od tada pomorski dronovi doživeli dinamičan razvoj. Proizveli su i velike pomorske dronove, a onda su ih naoružali i raketama za napade na ruske radarske i lansirne stanice na obali. Rusi su s ovim pokušali da se izbore tako što su naoružali helikoptere za lov na dronove na otvorenom moru. Međutim, Ukrajinci su naoružali dronove PVO raketama, pa su prošlog meseca oborili prvi helikopter.

Američki adut za rat s Kinom na Pacifiku

Američka mornarica menja doktrinu na Pacifiku zbog činjenice da Kina već ima više brodova i podmornica na tom okeanu od SAD. Pentagon je tražio od Kongresa da ove godine odobri 592,9 miliona dolara za razvoj pomorskih dronova dužine do 90 metara s autonomijom kretanja od 12.000 kilometara.

Ovi dronovi biće integrisani s veštačkom inteligencijom i u stanju da s velike udaljenosti i unište podmornice i brodove, kao i da naprave prolaze kroz minska polja u moru.

Zamenik ukrajinskog premijera Mihailo Fedorov sad je predstavio višenamenski pomorski dron ajkula, koji je za strano tržište nazvan venom (otrov). Domet mu je 1.500 kilometara, a dva mlazna propelera obezbeđuju mu brzinu od 130 kilometara na čas. Komunicira putem bezbedne satelitske veze, pa je gotovo nemoguće da bude otkriven.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading