IZMEĐU DVE VATRE: EU otkriva koje su naredne OBAVEZE Srbije i hoće li zahtevati da uvodimo sankcije Rusiji

Autor:

Svet

14.03.2022

14:25

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Portparolka EU, Ana Pisonero, kaže da se od Srbije, kao zemlje kandidata očekuje postepeno usklađivanje sa EU odlukama.

IZMEĐU DVE VATRE: EU otkriva koje su naredne OBAVEZE Srbije i hoće li zahtevati da uvodimo sankcije Rusiji

Foto: Tanjug/AP

Usklađivanje se odnosi i na trenutne mere uvedene protiv Ruske Ferderacija zbog napada na Ukrajinu.

Ona je tako odgovorila na današnjoj konferenciji za medije na pitanje albanskih medija o koracima Komisije zbog odbijanja Srbije da uvede sankcije Rusiji , ali i "jedina u Evropi" ostavi otvoren vazdušni kordor za Rusiju, u Briselu ponavljaju koje su obaveze Srbije u pristupnom procesu.

Pisnonero nije mogla ni da potvrdi da je Evropska komisija dobila pismo devet evropskih parlamenatraca koji su tražili zamrzavanje pristupnih pregovora sa Srbijom zbog odbijanja Beograda da se usaglasi sa EU sankcijama protiv Rusije.

- Objasnili smo već da se od kandidatskih zemlja kao što je Srbija očekuje da se postepeno usklađuju sa EU pozicijama i odlukama kada je reč o spoljnim i bezbednosnim pitannjima. EU je donela oštre mere zbog kršenja međunarodnog prava, a od kandata se očekuje postepeno uklađivanje - rekla je Pisonero.

U Evropskoj komisiji dodaju da nemaju komentar na pitanje o otvorenom vazušnom prostoru Srbije za letove ka Rusiji.

Republika

Foto: Printskrin/Ora news

Portparolka EU Ana Pisonero

Devet poslanika Evropskog parlamenta iz slovenačkih, bugarskih, holadnskih i baltičkih liberalnih opcija, objavili su tokom vikenda pismo koji predsednicu Evropske komisije, Ursulu fon edr Lajen i šefa diplomatije EU, Žosepa Borelja, pozivaju da još jedno pozovu vlast u Srbiji da se usklade sa zajedničkom EU pozicijom prema Rusiji, a da u suprotnom privremeno zamrznu pristupne pregovore i finansijsku pomoć zemlji.

Srbija kao zemlja kandidat za članstvo u EU, prema vežećem Okrviru za pristupanje koji su usaglasile sve drzave članice, uključujući i države pomenutih poslanika, nije u obavezi da se do samog ulaska u Uniju u potpunosti uskladi sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU.

Okvir za pristupanje koji predstavlja važeća pravila pristupnog procesa Srbije predviđa upravo postepeno uslaglašavanje do trenutka ulaska u člcanstvo kada bi ono moralo da bude stoprcentno.

EU Srbiji do ovoga trenutka nije dala vremenski okvir mogućeg prijema u članstvo i uslovaljava ga reformama i rešavanjem odnosa sa KiM.

BONUS VIDEO: 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (2)

Loading
Ive

14.03.2022 18:22

A sto da uskladimo kad mi nikad necemo u EU.

Očajno pero

14.03.2022 18:40

Naša vlada treba da postavi pitanje kada će oni da poštuju međunarodno pravo i povuku prizbanje tkz. Kosova i omoguće da se Srbi vratesvojim kućama!? Ukokiko odgovor bude negativan onda i baš odgovor treba da bude begativan za uvođenje sankcija Rusiji i treba da tužimo sve članice NATO kojesu učestvovale u agresiji na Srbiju za nadoknadu ratne štete. Njihovu pomoć i donacije mogu kada isplate ratnu štetu da nabiju sebi u pozadinu.