ŠOK U CRNOJ GORI: Šef tajne službe do pre mesec i po dana imao HRVATSKI PASOŠ!
U obrazloženju rešenja stoji samo da je u sprovedenom postupku utvrđeno da su "ispunjene pretpostavke" iz člana 18 Zakona o hrvatskom državljanstvu
Novonaimenovani šef crnogorske Agencije za nacionalnu bezbednost (ANB) Ivica Janović imao je do pre mesec i po dana, osim crnogorskog, i državljanstvo Hrvatske iz kog je tada ispisan na sopstveni zahtev.
To piše u odluci hrvatskog Ministarstva unutarnjih poslova (MUP), dontoj 30. oktobra, u koju su podgoričke Vijesti imale uvid.
U dokumentu se navodi da je Janović rođen 1977. godine u Kotoru i da mu je prebivalište u Budvi, ali ne i od kad je imao državljanstvo Hrvatske, kad je tražio otpust iz njega, kao ni zbog čega je to učinio.
U obrazloženju rešenja stoji samo da je u sprovedenom postupku utvrđeno da su "ispunjene pretpostavke" iz člana 18 Zakona o hrvatskom državljanstvu.
Reč je o članu koji pojašnjava uslove pod kojima se dobija otpust iz državljanstva te zemlje.
To pravo osoba može dobiti ukoliko je napunila 18 godina, ako nema smetnji u pogledu vojne obaveze, ako je podmirila poreske takse i druge javne dažbine, kao i obaveze prema pravnim i fizičkim licima u Hrvatskoj, ako je pravno uredila imovinske obaveze iz bračnog odnosa i odnosa roditelja i dece prema hrvatskim državljanima i onima koji ostaju da žive u toj zemlji, te ukoliko ima strano državljanstvo ili je dokazala da će biti primljena u njega.
Prema istom zakonu osoba koja se odrekne hrvatskog državljanstva ne može ga ponovo steći.
Vijesti pišu da im iz hrvatskog MUP-a nije odgovoreno od kada je Janović imao njihovo državljanstvo, kad je tražio ispis i zbog čega.
Ni Janović nije odgovorio na upite o tome, poslate mu na privatni broj i mejl direktora ANB-a, kao ni na pitanja - da li je zahtev za otpust imao veze s tim što je znao da je kandidat za šefa crnogorske tajne službe, kao i da li smatra da mu je profesionalna nepristrasnost na funkciji upitna zbog činjenice da je donedavno imao državljanstvo druge zemlje.
Na poslednje pitanje, pišu Vijesti, nije odgovorila ni Vlada, koja ga je pre pet dana postavila za vršioca dužnosti (v. d.) direktora ANB-a.
Prema Zakonu o crnogorskom državljanstvu, osoba, uz to, može imati državljanstvo druge zemlje ako ga je stekla pre proglašenja nezavisnosti Crne Gore 3. juna 2006, ili ako s drugom državom postoji bilateralni sporazum.
Iako Janović od 30. oktobra nema, u pogledu državljanstva, smetnju da bude na funkciji u ANB-u, zbog njegovog doskorašnjeg hrvatskog pasoš, pa i da je stečen zakonito, otvara se pitanje - da li čovek koji je do pre mesec i po imao i "papire" druge zemlje može objektivno i profesionalno rukovoditi ANB-om.
Janović je 12. decembra imenovan za v. d. direktora ANB-a, nakon što je dotadašnji šef tajne policije Boris Bato Milić podneo ostavku posle razgovora sa premijerom Miloojkom Spajićem.
Vijesti su u subotu objavile da je Janović suvlasnik kompanije "Gvardia", koju je osnovao s bezbednosno interesantnim licem Matom Boškovićem, čija imovina je pre sedam godina pretresana u akciji usmerenoj protiv škaljarskog i kavačkog kriminalnog klana. Ta kompanija osnovana je 2006.
Janović je završio Višu pomorsku školu u Kotoru, nekadašnji je pomorac, plovio je brodovima kompanije "MSC" i privatni je preduzetnik bez dana staža u sektoru bezbednosti.
Brat je po ocu poslanika Pokreta Evropa sad (PES) Tonćija Janovića, suprug predsednice Upravnog odbora Morskog dobra Zvezdane Barac Janović. Tonći Janović kum je šefa Spajićevog kabineta Branka Krvavca.
Vlade nije odgovorila prošle sedmice na pitanja Vijesti da li je Janović prošao bezbednosne provere i da li su registrovane smetnje, s obzirom da je u poslovnim kontaktima, odnosno da je suvlasnik kompanije s bezbednosno interesantnom osobom, koja je u policijskim evidencijama zavedena kao pripadnik škaljarskog klana.
Premijer Spajić je u subotu saopštio da je Janović zakonito postavljen, i da su na to imenovanje "pozitivno reagovali" ljudi iz bezbednosnog sektora i međunarodni partneri Crne Gore.
Postavljenje Janovića kritikovao je šef države Jakov Milatović, čiji je kabinet poručio da Vlada "ponovo uvodi sistem nacionalne bezbednosti u vanredno stanje".
Iz Kabineta Milatovića juče je saopšteno da će šef crnogorske države tražiti od NATO-a da kontroliše kako je Janović dobio dozvolu za pristup tajnim podacima.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)