OBMANA! BOSANCI PREVARILI NAROD! Predstavili dronove kao svoje, a evo šta je prava istina
Stručna javnost u BiH je od početaka razvoja bila skeptična prema ovom programu
Nedavno predstavljeni dronovi na Zeničkom privrednom sajmu (ZEPS) prikazani kao proizvod Centra za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo su zapravo uvezeni iz Kine i nemaju nikakve veze sa BiH, piše danas sarajevski portal Klix.
Javnost u Bosni i Hercegovini je dočekala vest o serijskoj domaćoj proizvodnji dronova sa opštim odobravanjem i oduševljenjem.
S druge strane stručna javnost je od početaka razvoja bila skeptična prema ovom programu.
Portal piše da dron koji je predstavljen nije proizveden u BiH što, kako kažu, menja sve u odnosu na tvrdnje koje je javnost dobila.
Naime, dron sa fiksnim krilima, koji je Centar za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo, predstavio kao "Tayan-1" je zapravo kineski dron kupljen od kompanije Hong Kong Jinzhuo Industry Limited.
Dron predstavljen na ZEPS-u kao "Tayan-1" je ustvari dron kineske kompanije iz porodice dronova Loong, piše portal koji je, kako navode, za to dobio potvrdu.
Pored potvrde da se radi o tom tipu drona, kompanija je ovom mediju ponudila da kupi isti, što ukazuje na jednostavnost nabavke ovog drona.
Kineska kompanija proizvodi i prodaje ove dronove u različitim modelima, od izviđačkih do borbenih. Pored dronova s fikisnim krilima kompanija nudi i multikoptere.
Asim Hadžić, direktor Centar za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo, objasnio je da je došlo do greške u predstavljanju drona.
"Dronovi (dva) su kupljeni u Turskoj i u BiH su dovezeni i sklopljeni. Trebalo je da posluže kao prikaz da ćemo i mi uskoro ući u proizvodnju dronova", rekao je Hadžić za Klix.
Ono što dodatno potvrđuje da se radi o dronovima kineske kompanije ukazuju i opisi ministra odbrane BiH Zukana Heleza, koji je u više navrata pominjao "platforme za granatice".
Kompanija koja prodaje i proizvodi dronove Loong u svom asortimanu prodaje opremu za nošenje i otpuštanje minobacačkih mina, baš onakve o kakvim je govorio Helez. Klix je, dodaju, pokušao nekoliko puta da kontktira Heleza, ali nije odgovarao na njihove poruke i pozive.
"Ono što je sigurno jeste da ovi dronovi odavno imaju serijsku proizvodnju, ali u Narodnoj Republici Kini", piše Klix i ističe da Helez nikada nije prezentovao javnosti gde su dronovi koje je davno najavio, gde se proizvode u BiH i sa kojim firmama i državama su potpisani ugovori o izvozu.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)