DVOJE POGINULO, A OSAM ZADOBILO TEŠKE POVREDE U SAOBRAĆAJNIM NESREĆAMA: Vozači pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci

Autor:

Svet

05.08.2024

22:57

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Još 21 osoba prošlo sa lakšim povredama

DVOJE POGINULO, A OSAM ZADOBILO TEŠKE POVREDE U SAOBRAĆAJNIM NESREĆAMA: Vozači pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci

Foto: Shutterstock, Pixabay.com

Protekle nedelje, na putevima Crne Gore, zabeleženo je čak 60 saobraćajnih nezgoda, od kojih su dve imale tragičan ishod - dva lica su izgubila život, dok je osam osoba zadobilo teške telesne povrede. Još 21 osoba je prošlo sa lakšim telesnim povredama. Ovi poražavajući podaci potvrđeni su iz Uprave policije Crne Gore.

Rekordni broj prekršaja i oduzetih vozila

U istom periodu, pripadnici saobraćajne policije su bili veoma aktivni u sprovođenju represivnih mera, te su podneli 147 prekršajnih prijava i izdali čak 1.213 prekršajnih naloga. Takođe, oduzeli su 16 pari registarskih oznaka i isto toliko vozila isključili iz saobraćaja.

Vozači pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci

Zapanjujuća brojka od 45 vozača lišenih slobode zbog vožnje pod dejstvom alkohola, opojnih droga ili drugih psihoaktivnih supstanci, izaziva zabrinutost. Od ovog broja, čak 35 vozača je lišeno slobode zbog vožnje pod dejstvom alkohola u organizmu u nedozvoljenoj količini. Petoro vozača je lišeno slobode zbog vožnje pod dejstvom opojnih droga ili drugih psihoaktivnih supstanci, dok je pet vozača lišeno slobode zbog počinjenih drugih težih prekršaja iz oblasti Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima.

Od ukupnog broja lica lišenih slobode, njih 19 je lišeno slobode u Podgorici, šest u Budvi, i pet vozača u Nikšiću, prema podacima koje je objavila crnogorska policija.

Takođe, u okviru redovnih kontrola učesnika u saobraćaju, policija je u Nikšiću lišila slobode vozače L.R. (49) iz Nikšića, D.Đ. (28) takođe iz Nikšića, i I.L. (25), zbog vožnje pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, što ukazuje na ozbiljnost problema vožnje pod uticajem ovakvih supstanci.

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti Jug-Odeljenja bezbednosti Herceg Novi, sproveli su regionalnu akciju "Alkohol i Motocikl" prilikom koje je kontrolisano 147 vozača, legitimisano 42 lica, od čega je 14 vozača upravljalo motociklom pod dejstvom alkohola u organizmu. Ova akcija rezultirala je sa šest prekršajnih naloga i lišavanjem slobode dvoje vozača zbog upravljanja vozilom pod uticajem alkohola pri koncentraciji preko 1 g/kg.

Iz Uprave policije su apelovali na sve učesnike u saobraćaju da poštuju saobraćajne propise i na taj način doprinesu, kako ličnoj, tako i bezbednosti drugih učesnika u saobraćaju. Ovi apeli su od izuzetne važnosti kako bi se smanjio broj saobraćajnih nezgoda i žrtava na putevima Crne Gore.

Kako se ponašati ukoliko ste doživeli saobraćajnu nesreću?

U slučaju nastanka saobraćajne nezgode vozač je dužan da pre svega isključi motor svog vozila, kako bi smanjio rizik od nastanka požara ili eksplozije.

Nakon toga treba da uključi sve pokazivače pravca, kako bi na najbrži i najbolji način obavestio ostale vozače o postojanju opasnosti na putu, na mestu nezgode. Pre napuštanja vozila vozač, odnosno učesnik saobrajćajne nezgode, mora da obuče svetloodbojni prsluk koji se po pravilu nalazi u vozilu „na dohvat ruke".

Bez izuzetka, odmah nakon saobraćajne nezgode mora se uvek obezbediti lice mesta i tako što će se postaviti sigurnosni trougao, na bezbednom rastojanju od mesta saobraćajne nezgode, što znači najmanje 50 m na putu van naselja, a na putu u naselju na udaljenosti od 10 m.

Tako će vozač koji nailazi moći blagovremeno da reaguje, zaustavi vozilo i izbegne opasnost. Na auto putu na kome važi veća ograničenje brzine, sigurnosni trougao treba da bude postavljen na još većem rastojanju u odnosu na put van naselja. Zbog bezbednosti, postavljanje sigurnosnog trougla mora da se izvede sa velikom opreznošću, krećući se uz ivicu kolovoza.

U okviru zakonske obaveze vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode, dužan je i da upozori sva ostala prisutna lica koja su se zadesila na mestu nezgode, da je potrebno da se udalje sa kolovoza kao bi se saobraćajnoj policiji sačuvali tragovi.
Nepoštovanje ove obaveze, odnosno neoznačavanje lica mesta saobraćajne nezgode, često može da uzrokuje naknadne, sekundarne saobraćajne nezgode.

Kada je obezbeđeno lice mesta i tako eventualno sprečen nastanak novih stradanja, može da se pristupi efikasnom spasavanju nastradalih. Potrebno je znati da povređeno lice ne sme bez stručnog nadzora prisutnog lekara, opreme i Hitne pomoći da se pomera i transportuje, kako bi se izbegle ozbiljnije povrede i komplikacije.

Vozač, odnosno drugi učesnik saobraćajne nezgode dužan je da obavesti policiju (192), i Hitnu pomoć (194). U obavezi je da ostane na mestu nezgode do dolaska policije i završetka uviđaja. Izuzetno se može udaljiti sa mesta nezgode, samo ako mu je neophodna hitna medicinska pomoć, ili oceni da je moguće i potrebno da preveze povređenog do najbliže zdravstvene ustanove, uz obavezu da se što pre moguće vrati na mesto nezgode.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading