VEČITI U KLINČU ZBOG SMANJENJA SUPERLIGE: Ova reforma je jako bitna za srpski fudbal, a evo i zbog čega!

Autor:

Sport

01.04.2025

13:46

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Godinama unazad se priča o ovoj reformi, a ona je najbolji model za spas srpskog fudbala.

VEČITI U KLINČU ZBOG SMANJENJA SUPERLIGE: Ova reforma je jako bitna za srpski fudbal, a evo i zbog čega!

Foto: FOTO TANJUG/MARKO ĐOKOVIĆ/Nemanja Pančić

U Srbiji je u toku priprema za reformu fudbalskih takmičenja, a situacija je postala napeta zbog razmimoilaženja među klubovima. U poslednjim danima, klubovi su se podelili u dve jasne kategorije: oni koji podržavaju predlog Fudbalskog saveza Srbije (FSS) i oni koji se protive drastičnom smanjenju elitnog takmičenja. Ova reforma će direktno uticati na budućnost fudbala u zemlji, a razlike u mišljenjima su sve izraženije.

Na primer Crvena zvezda se zalaže da Superliga broji 14 klubova, dok iz lučanske Mladosti smatraju da treba da ostane sistem do 16 timova. Sa druge strane, iz Humske 1 , kao i Vojvodina podržavaju reformu FSS i ističu da je to pravi model. Činjenica je da Srbija ima problema sa infrastrukturom i da je kvalitet fudbala opao godinama unazad. 

Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport.rs

Duel u večitom derbiju

Reforma koju su predložili generalni sekterat FSS, Branko Radujko i Ranko Stojić apsolutno je prava stvar za trenutno stanje fudbala u Srbiji. Lige poput Hrvatske i Slovenije imaju po 10 klubova u najelitnijem rangu, a sa ovom reformom slaže se i Dragiša Binić koji je o tome govorio i u velikom intervjuu za Republiku.

- Mora da se smanji liga, da imaš više težih utakmica, kvalitetnijih. Da se ta infrastruktura već jednom sredi. Država i opšte u sport i fudbal ulaže u zadnje vreme dosta, u te stadione. Videli smo da smo na nekoliko stadiona uradili te veštake gde su dobri tereni. Ali, ipak liga je dosta velika za zemlju, od 7 miliona, mnogo je tu klubova. I da će taj rezultat od 12 klubova dovesti do većeg kvaliteta, brže igre, teže igre, da kad izađeš u Evropu možeš da predstavljaš nešto. Što se toga tiče, a što se tiče regionalne lige, mislim da treba da napravimo jedan probni balon i već radimo na tome duže vreme. Da probamo sa, recimo, seniorima, do podmatka, negde do 18 godina, možda čak uključiti jedno, dva igrača do 20 i da igramo te teže utakmice. Svaka država bivše Jugoslavije ima svoje prvenstvo i onda sada treba uklopiti da se te utakmice igraju negde u toku nedelje. Ima to načina da se napravi, sponzor hoće da isprati to, da pokrije finansijski deo te lige i suđenja i terena i utakmice. Mislim da bi to bilo dosta interesantno i kao što je i košarka, da bi se vratila ta publika. Možda u startu ne bi to bilo toliko u početku, ali posle nekog vremena sigurno. Recimo kada se igra za prvaka, a i zadržavali bi se ti mlađi igrači u klubovima i igrali teže utakmice, a možda bi i ranije stasali za pravu ekipu.

U pravu je popularni Bina. Srbija trenutno nema kapaciteta za fudbalsko takmičenje od 16 klubova. Veliki problem je infrastruktura, pošto neki od klubova ne igraju na svojim stadionima zbog rekonstrukcije. I sam kvalitet bi bio veći, liga bi bila jačam, oni najjači bi igrali u eliti. Ovom reformom povećala bi se konkurentnost i kvalitet.

Ono što je cilj FSS je da svih 12 klubova budu dobro organizovani, da ispunjavaju zahteve koje od njih traži krovna organizacija fudbala u Srbiji. Često se dešava da neki tim ne može da igra na svom terenu zbog lošeg stanja terena, pa moraju da igraju i u nekom drugom gradu zbog toga. Ovako bi svih 12 klubova bili na svojim terenima. igrao bi se kvalitetan fudbal, a verovatno bi se i navijači vratili na tribine, što je izuzetno bitno, jer ni oni ne žele da gledaju nešto što nije kvalitetno. Takođe, kada je kvalitetno domaće takmičenje, klubovi će biti spremniji za jake utakmice u Evropi.

Podsetimo, FSS je već predstavio kako bi trebao da izgleda novi sistem:

U svim ligama u sezoni 2025/2026 zadržava se postojeći sistem takmičenja, a na kraju sezone iz Super lige Srbije ispada 5 poslednjeplasiranih klubova (klubovi koji su zauzeli 16, 15, 14, 13. i 12. mesto na tabeli), dok 11-plasirani klub igra dve baražne utakmice sa drugoplasiranim klubom iz Prve lige Srbije. Na kraju sezone 2025/2026 iz Prve lige Srbije ispada 6 poslednjeplasiranih klubova (klubovi koji su zauzeli 16, 15, 14, 13, 12. i 11. mesto na tabeli), dok u Prvu ligu Srbije ulaze dva kluba pobednika baražnog finala prvaka Srpskih liga.

Sastav Super lige Srbije u sezoni 2026/2027 činiće 12 klubova i to:
– 10 prvoplasiranih klubova iz sezone 2025/2026
– prvoplasirani klub iz Prve lige Srbija na kraju sezone 2025/2026
– klub pobednik baraža između 11-plasiranog iz Super lige i drugoplasiranog iz Prve lige Srbije

Sastav Prve lige Srbije u sezoni 2026/2027 činiće 16 klubova i to:
– 5 klubova koji su ispali iz Super lige Srbije na kraju sezone 2025/2026
– 1 klub koji je poražen u baražu između 11-plasiranog iz Super lige i drugoplasiranog iz Prve lige Srbije
– 8 klubova iz Prve lige Srbije, plasiranih od 3. do 10. mesta na kraju sezone 2025/2026
– 2 kluba pobednika baražnog finala Srpskih liga na kraju sezone 2025/2026.

Sistem takmičenja sa 12 klubova u sezoni 2026/2027 biće organizovan na sledeći način:

Tri faze sistema:
1. faza – 22 kola (preliminarna)
2. faza – 10 kola (finalna)
3. faza – 2 kola, kup sistem – doigravanje za jedno mesto u UEFA takmičenju i baraž

1. Preliminarna faza:
12 klubova, dvokružni bod sistem „svako sa svakim”, 22 utakmice svaki klub

2. Finalna faza:
Klubovi se dele u dve grupe, A i B

A grupa, od 1. do 6. mesta (Plej-of)
B grupa, od 7. do 12. mesta (Plej-aut)

U obe grupe igra se dvokružni bod sistem „svako sa svakim”, 10 utakmica svaki klub, bodovi i gol razlika se prenose iz preliminarne faze i sabiraju sa ostvarenim bodovima u finalnoj fazi.

A grupa: A1 tim osvaja titulu i ide u kvalifikacije za Ligu šampiona, A2 i A3 idu u kvalifikacije za UEFA takmičenja, A4, A5, A6 i B1 po kup sistemu igraju polufinale i finale (po jedna utakmica) za jedno mesto u kvalifikacijama za UEFA takmičenja.

B grupa: B1 tim sa timovima A4, A5, A6 po kup sistemu igra polufinale i finale (po jedna utakmica) za jedno mesto u kvalifikacijama za UEFA takmičenja, B5 igra dve baražne utakmice za ostanak u takmičenju sa drugoplasiranim timom iz Prve lige Srbije, dok B6 tim ispada direktno u Prvu ligu Srbije.

3. Faza doigravanja i baraža:

– doigravanje za jedno mesto u UEFA takmičenju: timovi koji se posle finalne faze plasiraju na A4, A5, A6 i B1 poziciju, po kup sistemu igraju polufinale i finale (po jedna utakmica) na način da A4 na domaćem terenu dočekuje B1, dok A5 na domaćem terenu dočekuje A6. Pobednici igraju jednu finalnu utakmicu na terenu pobednika koji je bio bolje plasiran na kraju finalne faze. Pobednik finala osvaja pravo učešća u kvalifikacijama za UEFA takmičenja.

* u situaciji kada je pobednik Kupa Srbije plasiran izvan prvih 7 mesta, A6 tim neće učestvovati u doigravanju za jedno mesto u UEFA takmičenju.

– baraž za ostanak u Super ligi Srbije: tim koji na kraju finalne faze zauzme B5 poziciju igra dve baražne utakmice (jednu kao gost, a drugu kao domaćin) sa drugoplasiranim timom takmičenja u Prvoj ligi Srbije.

U Prvoj ligi Srbije u sezoni 2026/2027 primenjivaće se postojeći sistem takmičenja.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading