MISLITE DA JE STRES, ALI NIJE TAKO: Jasni signali da vam štitna žlezda ne radi kako treba
Dobro preispitajte simptome.
Štitna žlezda je u obliku leptira i proizvodi hormone koji utiču na svaku ćeliju, organ i tkivo u ljudskom telu. Za upravljanje radom štitne žlezde odgovorni su hipotalamus i hipofiza. Štitna žlezda utiče na regluaciju telesne temperature, brzinu otkucaja srca, ali i kontrolu brzine vašeg metabolizma.
Simptomi usporenog rada štitne:
Nedovoljno aktivna štitna žlezda čini da se osećate umornije nego inače. Koncentracija opada, a pospanost uvećava, bez obzira na redovan san. Motorika se usporava. Nakupljanje većeg broja kilograma u kratkom vremenskom roku nastaje zbog neaktivne tiroide. Dešavaju se i promene na koži koje su uočljive. Ona se dosta suši i dolazi do pucanja i perutanja. Pojavljuju se zadebljanja. Dolazi do upala u vidu bubuljica ili ekcema. Ako se pojavi svrab kože, on obično bude intezivan i neizdržljiv. Boja se menja i dobija žućkastu nijansu. Dlanovi i tabani poprimaju svetlonaranžaste tonove. Takođe, praksa je pokazala da je najčešći uzrok opadanja kose neravnoteža hormona zbog poremećenog rada štitne žlezde. Ali nekada su prisutni i depresija, zatvor, pojačane menstruacije, prenosi "Prirodno lečenje".
Simptomi ubrzanog rada štitne žlezde:
Razdražljivost, nervoza, anksioznost, mršavljenje, podrhtavanje ruku, suvoća kože, nepravilan rad srca, netolerencija na toplotu, poremećaj spavanja...
Ako primetite neki izražen simptom koji odstupa od uobičajenog, ili pak imate više izraženih simptoma, obavezno se obratite lekaru. Oni će vas posavetovati kako da uz terapiju, pravilnu ishranu i fizičku aktivnost rešite zdravstveni problem ukoliko ga imate.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)