GRAĐANI ŠIROM SRBIJE ČEKALI U REDOVIMA DA DAJU KRV ZA POVREĐENE! U Skupštini grada Novog Sada postavljena knjiga žalosti!

Autor:

Hronika

04.11.2024

10:34

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Oglasili se iz Instituta za transfuziju krvi Srbije.

GRAĐANI ŠIROM SRBIJE ČEKALI U REDOVIMA DA DAJU KRV ZA POVREĐENE! U Skupštini grada Novog Sada postavljena knjiga žalosti!

Foto: ST/Nemanja Pančić

Građani Srbije proteklog vikenda dobrovoljno su dali krv da bi se pružila pomoć povređenima u teškoj nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu, a u Beogradu je u petak i subotu prikupljeno 580 jedinica krvi, rekla je za Tanjug Ivana Rodić iz Instituta za transfuziju krvi Srbije.  

- Prikupljeno je 580 jedinica krvi na našim akcijama u Beogradu u petak i subotu, 1.100 jedinica krvi su prikupile naše kolege iz Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine, a u subotu u Nišu je prikupljeno 90 jedinica krvi u vanrednoj akciji na kojoj su se u znak solidarnosti odazvale Nišlije - navela je ona.

Prema njenim rečima, veoma je važno da, u trenutku kada se dogodi nesreća, na raspolaganju postoje jedinice krvi adekvatne krvne grupe.

- Naravno, tako je i bilo, za takve slučajeve uvek imamo dovoljne rezerve. Nakon toga mi očekujemo povećanu solidarnost građana - rekla je Rodić.

U Skupštini grada Novog Sada od 11 časova biće postavljena Knjiga žalosti


Od 11 časova, u holu Skupštine grada u Novom Sadu biće postavljena Knjiga žalosti povodom tragičnog događaja na Železničkoj stanici u kome je u petak živote izgubilo 14 ljudi.

Novosađani u Knjigu žalosti mogu da se upišu u ulici Žarka Zrenjanina 2, od danas.

Svi građani koji žele da izraze saučešće porodicama preminulih, mogu to učiniti upisivanjem u knjigu, saopšteno je iz Gradske skupštine. 

Skupština grada Novog Sada otvorena je svaki dan do 15 časova.
 

Kako je objasnila, kada se prikupe, sve jedinice krvi pre izdavanja građanima moraju da prođu složenu proceduru - sa jedne strane pripremu komponenata od krvi, sa druge strane kontrolu krvi davalaca.

- Serološka kontrola se obavlja u svakoj transfuziološkoj instituciji, a uzorci svih jedinica krvi dolaze kod nas u institut i vrši se molekularno testiranje. Mi smo istestirali preko 2.000 jedinica krvi - precizirala je Rodić.

Centri za trasfuziju krvi su, prema njenim rečima, generalno u stalnoj komunikaciji, a posebno u ovakvim situacijama. 

- Naši zaposleni znaju, kada se ovakve nesreće dogode, da se mobiliše čitava institucija. Radili smo pojačanim kapacitetima - rekla je Rodić. 

Ona je podsetila na slična iskustva od prošle godine i iz perioda posle velikih poplava, istakavši da je veoma značajno da nas ovakve situacije podsete koliko je neophodno da u svakom trenutku budu obezbeđene dovoljne rezerve krve.

- A one zavise samo od nas - građana - zaključila je Rodić. 
 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading