U PRODAVNICI PRONAĐENI UBUĐALI SIR, POKVARENA ROBA I MIŠIJI IZMET: Oglasio se i trgovinski lanac
Žele da povrate izgubljeno poverenje

Foto: Freepik/image by freepik
Ubuđali sir, pokvarena roba, mišji izmet: nakon tajne istrage, trgovinski lanac Kaufland našao se na meti žestokih kritika. Sada plan sa pet tačaka treba da ispravi štetu, prenosi Feniks magazin.
Nakon ozbiljnih otkrića RTL-a i magazina "Stern", Kaufland pokušava da ponovo zadobije izgubljeno poverenje.
Optužbe su ozbiljne: u brojnim prodavnicama zabeleženi su veliki higijenski propusti – uključujući sir sa buđi, lažiranje datuma isteka roka trajanja i prljave rukavice. Posebno su pogođene poslovnice u Bad Tölcu i Homburgu u Sarlandu.
Član uprave Kauflanda Jochen Kratz opisao je prikazane snimke kao "bolne". On tvrdi da one nipošto ne odgovaraju standardima koji bi trebalo da važe u rukovanju prehrambenim proizvodima i čistoći. Sada koncern najavljuje sprovođenje plana sa pet tačaka, što je za t-online potvrdio i sam Kratz.
500 miliona evra u rashladnu tehniku
Nova rashladna oprema: Kako bi se obezbedio neprekidni hladni lanac, godišnje će se ulagati 500 miliona evra u modernu rashladnu tehniku.
- Kada kupac dođe, rashladni ormari moraju savršeno da funkcionišu - rekao je Kratz.
Temeljno čišćenje: U svim nemačkim prodavnicama u narednim nedeljama biće sprovedeno opsežno generalno čišćenje.
Spoljni kontrolori kvaliteta: Nezavisni instituti će ubuduće nadgledati higijenske standarde u radnjama. Svi zaposleni već pohađaju obuke o svežini i higijeni, a angažovani su i „treneri za svežinu“ posebno za pultove sa svežim proizvodima.
Temeljna obnova poslovnice u Homburgu: Ova poslovnica biće zatvorena oko šest meseci i u potpunosti renovirana. Planirana modernizacija u maju sada će početi odmah.
Nova uprava poslovnice u Bad Tölcu: Uprava je već smenjena, a prodavnica će biti zatvorena na nedelju dana. Osoblje će proći intenzivnu obuku o rukovanju hranom.
Kratz: "Zasućemo rukave"
Član uprave Kratz priznao je za Bild da su zakazali unutrašnji kontrolni mehanizmi. „Zasućemo rukave“ i pokazaćemo kupcima da smo uz njih, rekao je. Cilj je doslednije primenjivati interne propise.
Kritika potrošačke organizacije
Sabrina Göddertz iz Saveznog udruženja centara za zaštitu potrošača (VZBV) ne kritikuje samo trgovca, već i nadležna tela. Prema njenim rečima, nedostaje sistemska kontrola.
- Bezbednost hrane poslednjih godina nije bila politički prioritet - izjavila je za t-online.
Kontrolne strukture takođe su neadekvatne.
Udruženje VZBV zahteva da rezultati inspekcija postanu javno dostupni – na primer putem sistema "smajlija" ili "higijenskog barometra", kakvi već postoje u zemljama poput Danske. Na taj način bi kupci lakše mogli da procene mogu li trgovini da veruju.
Bonus video:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)