SKAJ PODACI NIŠTA NE VREDE BEZ MATERIJALNIH: Sve više država sledi EU sud

Autor:

Svet

13.12.2024

20:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Kriptovani dokazi će opstati u malo ili nimalo zemalja, smatra advokat Damir Lekić

SKAJ PODACI NIŠTA NE VREDE BEZ MATERIJALNIH: Sve više država sledi EU sud

Foto: Profimedia, Shutterstock, Printscreen

I sud u Holandiji svrstao je tu zemlju među one u kojima su poslednjih meseci, nakon odluke Evropskog suda pravde o korišćenju presretnute kriptovane komunikacije u sudskim postupcima, takvi predmeti padali ukoliko je Skaj bio jedini ili ključni dokaz.
Holandski sud, naime, odbio je pomenuti materijal i u predmetu za šverc droge doneo oslobađajuću presudu. Sud je naveo da Skaj ne može biti jedini dokaz u sudskom predmetu, jer da bi optužbe opstale neophodni su i materijalni dokazi. Upravo onako kako zagovara i većina pravnih eksperata.

Nije, dakle, sporno da se Skaj može koristiti (pre svega kao operativni podatak u istrazi), ali nikako na taj način da se presuda zasniva samo na podacima dobijenim presretanjem kriptovane komunikacije ili hakovanjem telefona.

VELIKI PREOKRET

Podsetimo, veliki preokret u ovoj oblasti donela je, kao što rekosmo, odluka Evropskog suda pravde, čije je sedište u Luksemburgu. To je bio slučaj u kom su sudije regionalnog suda u Berlinu podnele preliminarni zahtev tom sudu, protiveći se Skaju kao dokazu. Jedna od stavki u zahtevu nemačkog suda odnosi se na to što Francuska krije tehničke detalje hakovanja. Druga stavka je da su podaci (nigde se ne pominju dokazi, već isključivo podaci, što je samo po sebi indikativno) pribavljeni bez nemačkog učešća, iako su korisnici bili na teritoriji Nemačke. Treća bitna teza nemačkih sudija je to da nadzor i hakovanje nisu urađeni po pravilima nemačkog zakona koji zabranjuje masovni nadzor.

Sud u Luksemburgu je usvojio ove zahteve, a odluke Evropskog suda pravde su obavezujuće za sve države EU. Stav pravnih stručnjaka, uključujući i naše, jeste da bi trebalo da ih slede i zemlje kandidati.

Republika

Foto: Printscreen

Advokat Damir Lekić

Dokazi koji se baziraju na kriptovanoj komunikaciji nedavno su pali, kako se to već kaže, i u Crnoj Gori. Vanraspravno veće Višeg suda u Podgorici, kojim je predsedavao sudija Nenad Vujanović, donelo je rešenje kojim je, u postupku kontrole optužnice protiv okrivljenih Milana Jankovića i ostalih okrivljenih zbog stvaranja kriminalne organizacije, kao pravno nevaljane, iz spisa predmeta izdvojilo mnogobrojne dokaze pribavljene s kriptovane komunikacije Anom, koje je Specijalno državno tužilaštvo dostavilo sudu uz optužnicu, objavile su prvo Vijesti, a potom i drugi crnogorski mediji.

U suštini, Anom je pandan Skaju, o kojem se više piše i govori, ali je reč o istovetnoj kriptovanoj komunikaciji, samo preko dve različite aplikacije. Sve ostalo je identično.

NEMA USLOVA

Govoreći o ovoj temi, advokat iz Crne Gore Damir Lekić pojasnio je da u toj državi nijedan od uslova iz presude Evropskog suda pravde u Luksemburgu nije uspunjen da bi kriptovana komunikacija Skaj mogla biti dokaz. On je u izjavi za portal Dan prokomentarisao sve učestalije oslobađajuće takozvane Skaj presude, presude u predmetima u kojima pomenuta kriptovana komunikacija egzistira kao dokaz.

- Nakon presude Evropskog pravde u Luksemburgu, ova presuda je redovan sled događaja i ukazuje da će materijal pribavljen posredstvom Skaj aplikacije, a koji je dostavila Republika Francuska, opstati kao dokaz u malo ili nimalo država Evrope - smatra Lekić.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading