SAD ILI NIKAD: Otkriveno kako su RUSKI AGENTI u poslednji čas spasili Bašara el Asada, jedan momenat je presudio

Autor:

Svet

11.12.2024

14:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ruski obaveštajci tačno su znali u kom momentu treba da zavaraju trag

SAD ILI NIKAD: Otkriveno kako su RUSKI AGENTI u poslednji čas spasili Bašara el Asada, jedan momenat je presudio

Foto: Tanjug/AP

Bašar el Asad

Dojučerašnji predsednik Sirije Bašar el Asad koji je neposredno pred beg podneo ostavku nalazi se na sigurnom u Moskvi sa porodicom i familijom.

Veliko je pitanje da li bi Asad danas bio živ da nije bilo specijalnog tima ruskih obaveštajaca koji su mu u poslednji čas organizovali beg.

Još progonjen snimkom ubistva i sakaćenja libijskog vođe Moamera Gadafija u građanskom ratu u Libiji 2011. godine, Kremlj je odlučio da spasi svog saveznika iako je zaključio da više ne može učiniti ništa kako bi podržao Asadov režim, objavio je danas Bloomberg pozivajući se na kremaljske insajdere.

Predsednik Rusije Vladimir Putin navodno je besan što Rusija nije na vreme reagovala na "drmanje fotelje" Asada, budući da je recimo Iran tri meseca ranije znao da se nešto sprema.

S tim u vezi, Putin je lično naredio da se Asad spasi uverivši ga da ga ne čeka svetla budućnost ako ostane s porodicom u Damasku. Drugim rečima, da će verovatno biti ubijen.

Ruski obavještajci organizovali su beg i izvukli su Asada preko svoje vazdušne baze u Siriji.

Transponder aviona bio je isključen kako bi se izbeglo praćenje i to je bio ključni momenat da se Asad spasi, budući da bi ga možda sa zemlje neka raketa pogodila u vazduhu.

Odluka da se sirijski diktator i njegova porodica odvedu u egzil okončala je više od pola veka dugu vladavinu dinastije Asad.

Bašar je, podsetimo, nasledio svog oca Hafeza koji je bio predsednik od 1971. do smrti 2000.

U roku od nekoliko sati nakon Asadovog odlaska militanti su bez otpora ušli u Damask i proglasili pobedu u sirijskom sukobu koji je besneo gotovo 14 godina, piše Index.

- Ovo je bila kontrola štete - rekao je Ruslan Puhov, voditelj moskovskog Centra za analizu strategija i tehnologija, think tanka za odbranu i bezbednost.

Rekao je kako je "vrlo logično" da su Rusi rekli Asadu da odustane jer želi da izbegne krvoproliće u kojem bi ga zadesila ista sudbina kao Gadafija ili iračkog diktatora Sadama Huseina, koji je obešen 2006. nakon suđenja.

U trenucima dok se Rusija boji za budućnost svoje dve ključne vojne baze u Siriji, pomorske luke u Tartusu i aerodroma u Kmeimimu, Kremlj pokušava da ostavi utisak hladnokrvnosti iako su ruski zvaničnici kao i ceo svet uostalom, bili iznenađeni brzinom preokreta u Siriji.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading