KO JE NOVI LIDER SIRIJE? Glava mu je ucenjena na 10 miliona dolara, vodi najmoćniju opozicionu grupu u zemlji!

Autor:

Svet

09.12.2024

10:10

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Simbol je otpora vladavini Bašara al Asada!

KO JE NOVI LIDER SIRIJE? Glava mu je ucenjena na 10 miliona dolara, vodi najmoćniju opozicionu grupu u zemlji!

Foto: Credit: Balkis Press/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ahmed Husein Al Šara, poznat kao Abu Mohamed Al Džolani, ima skoro 40 godina i jedan je od najpoznatijih lidera sirijskih pobunjenika.

Kao radikalni islamista i džihadista, postao je ključna figura u sirijskom ratu, predvodeći grupu koja je izazvala strah na severu Sirije. Njegova organizacija, Hajat Tahrir al Šam (HTS), trenutno se smatra najjačom opozicionom grupom u zemlji, a Džolani je prepoznat kao simbol borbe protiv režima Bašara al Asada.

Foto: Tanjug/SANA via AP, File

Bašar Al-Asad

Iako su se njegovi počeci u ratu u Siriji karakterisali ekstremističkim napadima, poslednjih godina pokušava da menja imidž, ističući se kao zaštitnik drugih vera i promovišući "građansku vladavinu" u oblastima pod njegovom kontrolom.

Al Džolani je rođen 1982. godine u Saudijskoj Arabiji, ali se sa porodicom vratio u Siriju kao dete. Tokom 2000-ih, bio je aktivan u Iraku, gde je radio protiv američkih trupa i ubrzo postao istaknuti član Al-Kaide. Po povratku u Siriju 2011. godine, osnovao je Al Nusru, ogranak Al-Kaide, koji je postao ključna sila u sirijskom sukobu.

Foto: Credit: Handout / AFP / Profimedia

Ahmed Husein Al Šara

Međutim, 2016. godine odlučuje da se distancira od Al-Kaide i osniva Hajat Tahrir al Šam, što je, prema njegovim tvrdnjama, korak ka postizanju veće samostalnosti. Iako je promenio ton svojih govora prema umerenijem stavu, međunarodna zajednica, uključujući SAD i UN, i dalje ga smatra povezanim s radikalnim islamističkim grupama.

Iako je tokom rata bio odgovoran za brojne napade i terorističke akcije, Al Džolani je poslednjih godina pokušao da se predstavi kao lider koji se protivi ekstremizmu. Na primer, dozvolio je da se prošle godine u Idlibu održi misa u crkvi, što je bio značajan simbolički korak, jer se u tom području već duže vreme nalaze i hrišćanske zajednice.

Uprkos tome, njegova organizacija je i dalje smatrana terorističkom, a SAD su 2018. godine odustale od direktnog lova na njega, iako je i dalje na spisku za nagradu od 10 miliona dolara.

U međuvremenu, njegov uspon u Siriji bio je dramatičan. Sirijski pobunjenici su 2012. godine ostvarili značajan napredak, zauzimajući Alepo, Homs i Hamu, i stižući do Damaska. Pobunjenici su prvi put u 14 godina sukoba prešli u samo srce Sirije, zauzevši važne vladine lokacije i simboličke zgrade. Vlasti Bašara al Asada bile su ozbiljno ugrožene, a predsednik je čak morao napustiti Damask, što je označilo novu fazu u sirijskom ratu.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading