PRED TRAMPOM TRI PREDLOGA SPORAZUMA O UKRAJINI: Svi imaju jedan zajednički element koji se neće dopasti Kijevu

Autor:

Svet

04.12.2024

18:33

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Mirovni sporazum će verovatno zavisiti od direktne lične interakcije između Trampa, Putina i Zelenskog.

PRED TRAMPOM TRI PREDLOGA SPORAZUMA O UKRAJINI: Svi imaju jedan zajednički element koji se neće dopasti Kijevu

Foto: Tanjug/Ap, Shutterstock

Agencija Rojters je analizirala tri glavne opcije za mirovni plan za Ukrajinu, koje se sada nude novoizabranom predsedniku SAD, Donaldu Trampu.

Jedan bivši zvaničnik Trampovog Saveta za nacionalnu bezbednost, koji je uključen u proces tranzicije vlasti, rekao je da postoje tri glavna predloga: plan Kita Keloga za specijalnog izaslanika za Ukrajinu i Rusiju, plan novoizabranog potpredsednika, Džej Di Vensa, i plan bivšeg vršioca dužnosti šefa obaveštajne službe, Ričarda Grenela.

Predlozi imaju zajedničke elemente, uključujući i skidanje sa dnevnog reda pitanja članstva Ukrajine u NATO.

Od prošle nedelje, Tramp još nije sazvao Centralnu radnu grupu za izradu mirovnog plana, prema rećima četiri savetnika koji su govorili pod uslovom da ostanu anonimni. Rekli su da će nekoliko savetnika češće razmenjivati ideje među sobom na javnim forumima i, u nekim slučajevima, sa Trampom.

Na kraju, mirovni sporazum će verovatno zavisiti od direktne lične interakcije između Trampa, Putina i Zelenskog, rekli su savetnici.

Foto: Tanjug/Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Tanjug/FOTO HINA/ DAMIR SENČAR

 

Kelogov plan, čiji je koautor bivši zvaničnik Saveta za nacionalnu bezbednost, Fred Flajc, predstavljen Trampu ranije ove godine, zamrznuo bi trenutne borbene linije.

Prema planu, Tramp će Kijevu isporučiti više američkog oružja, samo ako pristane na mirovne pregovore. Istovremeno, on će upozoriti Moskvu da će povećati američku pomoć Ukrajini, ako Rusija odbije pregovore. Članstvo Ukrajine u NATO biće odloženo.

Ukrajini bi takođe bile ponuđene američke bezbednosne garancije, koje bi mogle da obuhvate povećane isporuke oružja nakon zaključivanja sporazuma, navodi se u predlogu.

Džej Di Vens, koji se kao američki senator protivio pomoći Ukrajini, izneo je posebnu ideju u septembru.

On je rekao da će sporazum verovatno uključiti demilitarizovanu zonu na postojećoj liniji fronta koja će biti "jako utvrđena", kako bi se sprečili dalji ruski upadi. Njegov predlog je uključivao uskraćivanje članstva Kijeva u NATO.

Grenel, bivši Trampov ambasador u Nemačkoj, zalaže se za stvaranje autonomnih zona u istočnoj Ukrajini, ali nije detaljno izneo svoj stav. Takođe, sugerisao je da članstvo Ukrajine u NATO nije u interesu Amerike.

Grenel još nije dobio funkciju u novoj administraciji, iako ga Tramp i dalje sluša o evropskim pitanjima, rekao je Trampov savetnik za spoljnu politiku Rojtersu.

Osoba je rekla da je Grenel bio jedan od retkih prisutnih na septembarskom sastanku Trampa i Zelenskog u Njujorku.

Kako je saopšteno, šef kabineta predsednika Ukrajine, Andrej Jermak, boravi u poseti Sjedinjenim Državama radi sastanaka sa administracijom novoizabranog predsednika, Donalda Trampa.

Ranije su izvori javili da je Jermak otputovao u SAD, gde su, posebno, planirani pregovori sa Kitom Kelogom, koga je Tramp predložio za mesto specijalnog predstavnika za Ukrajinu i Rusiju.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading