UKRAJINA RAZVIJA PRIMITIVNU NUKLEARNU BOMBU?! Javnost sa nevericom primila izveštaj iz Kijeva, evo šta kažu stručnjaci
Ukrajina bi mogla iskoristiti plutonijum za izradu osnovnog uređaja, slične tehnologije kao bomba "Fat Man" bačena na Nagasaki, 1945. godine.
Priča objavljena sinoć navodi izveštaj koji sugeriše da bi Ukrajina mogla razviti primitivnu nuklearnu bombu u roku od nekoliko meseci, ako Donald Tramp povuče američku vojnu pomoć. Prema izveštaju, zemlja bi mogla iskoristiti plutonijum za izradu osnovnog uređaja, slične tehnologije kao bomba "Fat Man" bačena na Nagasaki, 1945. godine.
- Izrada jednostavne atomske bombe, kao što su Sjedinjene Države napravile u okviru projekta "Menhetn", ne bi bila težak zadatak 80 godina kasnije - navodno stoji u dokumentu koji je izradio Nacionalni institut za strateške studije Ukrajine.
Međutim, ove tvrdnje izazvale su podsmeh među stručnjacima za nuklearno oružje, koji tvrde da je plan iz izveštaja praktično neizvodiv.
- Ovo je potpuno ludo. Očito je argument da Ukrajina ima sedam tona plutonijuma koji može iskoristiti za izradu oružja. Sav taj plutonijum, međutim, nalazi se u potrošenom gorivu. Da bi se izvukao, potrebna su postrojenja za reprocesovanje, a Ukrajina ih nema - rekao je Pavel Podvig, naučnik koji je specijalizovan za proučavanje ruskih nuklearnih kapaciteta, a bavi se i međunarodnom kontrolom naoružanja.
Podvig je, takođe, ukazao na brojne tehničke faktore koji bi onemogućili takav plan, kao i na niz međunarodnih pravila i zaštitnih mera koje ga čine neostvarivim.
Njegovo mišljenje deli i dr Džefri Luis, profesor kontrole naoružanja i član Međunarodnog savetodavnog odbora za bezbednost pri američkom Stejt Departmentu.
Odgovarajući na izveštaj o mogućnosti razvoja primitivne bombe u Ukrajini, izjavio je:
- Verovatno ne može. Barem ne uskoro. Da bi to učinila, Ukrajina bi morala izgraditi postrojenje za separaciju, što bi trajalo godinama i koštalo stotine milijardi. Iako tehnički nije nemoguće da Ukrajina izvuče plutonijum iz potrošenog goriva, to ne bi bilo nešto što bi Ukrajina mogla učiniti brzo ili jeftino. Izgradnja postrojenja za reprocesovanje verovatno bi trajala godinama, okom kojih bi bilo izloženo ruskim napadima.
Podsetimo, beloruski lider, Aleksandar Lukašenko, izneo je krajem oktobra zabrinjavajuće pretpostavke o mogućem uvođenju NATO trupa u Ukrajinu i mogućnosti korišćenja najopasnijeg oružja od strane Rusije. Lukašenko je istakao da postoji opasnost da Rusija upotrebi nuklearno oružje ukoliko NATO uvede trupe u Ukrajinu.
Lukašenko je istakao da je za rešavanje sukoba između Rusije i Ukrajine neophodno prekinuti sukob i započeti pregovore. Naglasio je da je potrebno sprečiti dostavljanje municije Ukrajini i ponovno naoružavanje ukrajinske vojske kako bi se uspostavilo primirje.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)