TRAMP UVODI U IGRU POZNATO IME IZ BUŠOVE ERE: Evo ko je najizvesniji kandidat za američkog izaslanika u Ukrajini
Potencijalno imenovanje dolazi u trenutku kada se Trampova administracija, navodno, sprema da natera Moskvu i Kijev na pregovore.
Izvori bliski republikancima kažu da je Džon Herbst (72) među Trampovim kandidatima za izaslanika u Ukrajini.
Herbst, koji je bio američki ambasador u Ukrajini pod Džordžom Bušom (2003-2006), odigrao je važnu ulogu u jačanju američko-ukrajinskih odnosa tokom ključnog trenutka u demokratskom razvoju Ukrajine. Pomogao je da se obezbedi mirno rešenje tzv. Narandžaste revolucije - masovnih protesta koji su izbili posle predsedničkih izbora i koji su sprečili Viktora Janukoviča da preuzme predsedničku funkciju, što je dovelo do pobede Viktora Juščenka.
Herbst sada rukovodi Evroazijskim centrom Atlantskog saveta, održava bliske veze sa Ukrajinom kroz česte posete i dosledno se zalaže za snažnu vojnu podršku, posmatrajući Putinove akcije kao egzistencijalnu pretnju ukrajinskoj nezavisnosti.
Potencijalno imenovanje dolazi u trenutku kada se Trampova administracija, navodno, sprema da natera Moskvu i Kijev na pregovore. Ovo bi moglo dovesti do scenarija zamrznutog sukoba sa demilitarizovanom zonom i 20-godišnjom pauzom u aspiracijama Ukrajine za NATO.
Uporedo sa tim, kancelarija predsednika Zelenskog priprema se da zameni ukrajinsku ambasadorku u SAD, Oksanu Markarovu, kandidatima koji su već ušli u uži izbor.
Trampov širi spoljnopolitički tim se formira sa Markom Rubiom, koji je nominovan za državnog sekretara, Majklom Valcom, savetnikom za nacionalnu bezbednost, Pitom Hegsetom, sekretarom za odbranu, kao i Džonom Retklifom, novim šefom CIA. Iako se čini da je Rubiova potvrda verovatna, Hegset, voditelj Fox News i vojni veteran, mogao bi se suočiti sa izazovima u Kongresu koji kontrolišu republikanci.
Podsetimo, Rusija može da učini najmanje tri ustupka novoizabranom predsedniku SAD, Donaldu Trampu, kazala je bivša zamenica generalnog sekretara NATO, Rouz Getemiler.
Ona je kao prvi ustupak navela formulaciju koja bi se mogla koristiti za prekid vatre u Ukrajini. Za to, Getemiler je predložila je da se za osnovu uzme opis statusa Zapadne Nemačke posle Drugog svetskog rata, gde je očuvan teritorijalni integritet Nemačke, a odvajanje Zapadne Nemačke od njenih istočnih regiona nije bilo trajnog karaktera.
Drugi ustupak može biti ponuda Rusije da dozvoli ulazak Ukrajine u NATO, koja se neće odlagati na neodređeno vreme. Umesto toga, ona predlaže da se pristupanje Ukrajine NATO razrađuje na neodređeno vreme
Kao treći mogući ustupak, ona je predložila da Rusija izjavi svoju spremnost da nastavi pregovore o kontroli nuklearnog naoružanja i strateškoj stabilnosti.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)