URAGANI BI LAKO MOGLI DA ODUVAJU DEMOKRATE! Analiza jednog od najboljih poznavalaca prilika u SAD za Srpski telegraf
Vuković ističe da bi administracija koju bi predvodio Tramp imala više razumevanja i naklonosti za poziciju Srbije
Nenad Vuković, advokat koji je na čelu Društva lobista Srbije, odlično je upućen u sve što se dešava u Sjedinjenim Državama, a s posebnom pažnjom prati i izbornu kampanju pred 5. novembar, dan koji će odlučiti ko će postati novi šef/šefica Bele kuće.
U razgovoru za Srpski telegraf, Vuković govori o svojim očekivanjima, ambijentu u SAD, ali iznosi i svoj stav da je za prosečnog Amerikanca ekonomija i dalje prioritet u odnosu na svetska dešavanja i spoljnu politiku koju vodi njihova zemlja. Takođe, iznosi ocenu da kriza u vezi s uraganima ne pogoduje vladajućem demokratskom establišmentu.
- Kako vam trenutno izgleda politički i svaki drugi ambijent na manje od mesec dana do izbora u SAD?
- Čini se da predsednička trka nikad nije bila izjednačenija, uzimajući u obzir sve ono što pokazuju ankete različitih naručilaca. Potvrđuje se izjednačenost skoro do nivoa statističke greške. Biće, to sada možemo reći bez ikakve dileme, veoma neizvesno.
- Šta je, prema vašem mišljenju, obeležilo kampanju u Sjedinjenim Državama?
- Kampanju su definitivno obeležili Bajdenovo povlačenje i ulazak u trku Kamale Haris, kao i dva pokušaja atentata na Donalda Trampa.
- Šta bi mogli da budu ključni i presudni faktori za krajnji rezultat?
- Kriza u SAD izazvana uraganima i eskalacija sukoba na Bliskom istoku ne idu naruku vladajućim demokratama jer je na njima odgovornost, pa, samim tim, i pritisak.
Tramp bi nam bio naklonjeniji
Šta Srbija može da očekuje, zavisno od toga ko pobedi?
- Utisak je da bi, uz sva ograničenja, administracija koju bi po drugi put predvodio Donald Tramp imala više razumevanja i naklonosti za poziciju Srbije.
- Koliko su dva rata (Ukrajina, Bliski istok) uticala na raspoloženje američkih birača, odnosno da li su možda te teme preuzele primat u odnosu na ekonomiju?
- Amerikancima su dominantne ekonomske teme, njihov standard i prosperitet, to su teme koje zaokupljaju prosečnog građanina SAD, pogotovo neopredeljenog, a za tu kategoriju se sada i vodi borba. Spoljnopolitičke teme su u drugom planu, a republikanci ih vešto koriste da prikažu da vladajuća administracija ne ume da ih reši i da one dovode do pada standarda građana.
- Kakav god da bude ishod, kako će to promeniti globalnu geopolitičku sliku?
- Globalnim krizama bi se posvećivalo nešto manje pažnje, pogotovo Ukrajini, gde bi gotovo sigurno došlo do uslovljavanja pomoći i nastojanja da se kriza okonča. Podrška Izraelu bi se nastavila u kontinuitetu, s tim što Tramp i tu ima određene ideje u svom stilu ekonomija pre politike. Bajdenovoj administraciji, kojoj vreme ubrzano ističe, mnogo bi značio neki spoljnopolitički poen u vidu pomaka neke od globalnih kriza ka rešenju.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)