PUTIN SKLOPIO DOGOVOR SA ĐAVOLOM! Rusija sa starim protivnikom Zapada stvara ORUŽJE SUDNJEG DANA
Sprema se proizvodnja oružja masovne destrukcije
Tokom samita u Vašingtonu prošlog petka, Kir Starmer i američki predsednik Džozef Bajden su potvrdili da dve zemlje pojačavaju vojnu saradnju u trenutku kada Iran obogaćuje dovoljno uranijuma da ostvari dugoročni cilj izgradnje nuklearne bombe.
Britanski izvori su naveli da su izražene zabrinutosti zbog trgovine tehnologijama između Irana i Rusije, u okviru produbljivanja saveza između Teherana i Moskve.
Američki državni sekretar Entoni Blinken je tokom posete Londonu prošlog utorka upozorio da Rusija deli tehnologiju koju Iran traži, uključujući informacije o nuklearnim i svemirskim pitanjima, i optužio dve zemlje za destabilizujuće aktivnosti koje povećavaju globalnu nesigurnost.
Britanija, Francuska i Nemačka su prošle nedelje zajednički upozorile da iransko skladište visoko obogaćenog uranijuma značajno raste, bez ikakvog kredibilnog civilnog objašnjenja, i da je Iran akumulirao četiri "značajne količine" koje bi mogle biti korišćene za izradu nuklearne bombe.
Nije jasno koliko tehničkog znanja Teheran trenutno ima za izgradnju nuklearne bombe, niti koliko brzo bi mogao da to postigne. Saradnja sa iskusnim ruskim stručnjacima ili korišćenje ruskog znanja moglo bi ubrzati proces proizvodnje.
Iran je 2015. godine potpisao sporazum kojim je obustavio proizvodnju nuklearnog oružja u zamenu za olakšanje sankcija od strane SAD i drugih zapadnih zemalja, ali je taj sporazum napustio tadašnji američki predsednik Donald Tramp 2018. godine.
Nakon toga, Iran je prekršio dogovorene limite na količinu obogaćenog uranijuma koju može da zadrži.
Nedavne zabrinutosti da je Iran blizu proizvodnje nuklearne bombe doprinele su rastu tenzija na Bliskom Istoku, koje su već bile visoke zbog kontinuiranih napada Izraela na Hamas i Gazu. Iran i njegov saveznik u Libanu, Hezbolah, podržavaju Hamas, a razvoj nuklearnog oružja od strane Teherana se vidi kao direktna pretnja Izraelu.
Nakon što je Vladimir Putin započeo vojnu operaciju u Ukrajini, Iran je počeo da snabdeva Moskvu dronovima Šahed i pomogao Rusiji u izgradnji fabrike za proizvodnju više dronova za bombardovanje ciljeva širom Ukrajine. U aprilu ove godine, Iran je izveo napad raketama i dronovima u ruskom stilu na Izrael, koji je u velikoj meri zaustavljen uz pomoć SAD i Britanije.
Iako Rusija i Iran nisu istorijski saveznici, postali su sve bliži u svom protivljenju Zapadu, deo šireg saveza koji uključuje u različitim stepenima Kinu i Severnu Koreju, što odražava povratak na eru konkurencije među državama sličnu Hladnom ratu.
Blinken je prošle nedelje u Londonu izjavio da je američka obaveštajna služba zaključila da je prvi kontingent iranskih balističkih raketa Fath-360, sa dometom do 120 km, isporučen Rusiji.
Kir Starmer je stigao u Vašington u četvrtak uveče kako bi održao poseban samit o spoljnoj politici sa Bajdenom u Beloj kući. Njihovi saradnici razgovarali su o ratu u Ukrajini, krizi na Bliskom Istoku, Iranu i nadolazećoj konkurenciji sa Kinom.
Starmer je sa sobom poveo Dejvida Lemija, britanskog ministra spoljnih poslova, i Tima Beroua, britanskog savetnika za nacionalnu bezbednost, dok je Bajden bio praćen Blinkenom i Džejkom Salivanom, američkim savetnikom za nacionalnu bezbednost.
Pre sastanka, britanski izvori su naveli da su se dve strane načelno saglasile da dozvole Ukrajini da koristi dugometražne anglo-francuske rakete "Storm Šedou" za napade na Rusiju. Međutim, Bajden je sugerisao da je ovo bio jedan od razloga za lični sastanak, rekavši novinarima: „O tome ćemo sada razgovarati.“
(Informer)
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)