APOKALIPTIČNI SNIMCI SA PLAŽE! Iznenada se čula EKSPLOZIJA, a onda je gusti dim počeo da kulja ka turistima (FOTO/VIDEO)

Autor:

Svet

27.08.2024

16:27

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Izbila je opšta panika

APOKALIPTIČNI SNIMCI SA PLAŽE! Iznenada se čula EKSPLOZIJA, a onda je gusti dim počeo da kulja ka turistima (FOTO/VIDEO)

Foto: https://x.com/NeedToKnow_NTK

Dramatični snimak koji je obišao društvene mreže prikazuje zastrašujući incident koji se dogodio na plaži Jacob's Ladder u britanskom gradu Sidmaut.

Ogroman oblak prašine koji se nadvio nad popularnom lokacijom za odmor izazvao je paniku među posetiocima, što je rezultiralo hitnom evakuacijom.

Odron litice

 

 

Prema izveštaju očevidaca, odron litice prouzrokovao je haos među posetiocima, nateravši ih da potraže sigurnost. Srećom, brza reakcija i evakuacija sprečili su povrede među prisutnima. Ipak, incident je podsetio javnost na opasnosti koje vrebaju na ovoj plaži, s obzirom na sličan incident koji se dogodio prošle godine u istom periodu.

Reakcija nadležnih

Nadležne službe brzo su reagovale nakon što se prašina slegla, uputivši spasilački brod kako bi pretražio priobalje u potrazi za eventualnim žrtvama. Takođe, istaknuto je da su posetioci unapred upozoreni na realnu opasnost koju predstavljaju litice oko Jacob's Laddera, te da je postavljeno nekoliko znakova upozorenja radi njihove bezbednosti.

Erozija stena i klimatske promene

Naučnica Viki Valklej istakla je da će klimatske promene, podizanje nivoa mora i vlažnije zime verovatno ubrzati eroziju stena na ovoj lokaciji. Njeno upozorenje naglašava potrebu da javnost bude svesna rizika koje ova oblast nosi, posebno u svetlu sve izraženijih promena u prirodi.

Ovaj dramatičan incident na plaži Jacob's Ladder u Sidmautu jasno ukazuje na potrebu za pažljivim pristupom prirodnim lepotama, kao i na važnost razumevanja i poštovanja upozorenja stručnjaka kako bi se sačuvala bezbednost posetilaca.

Srušena i piramida

Drevna piramida u Meksiku, koja datira iz pretkolumbovskog perioda, urušila se usled jakih kiša, a neki tvrde da bi to mogao biti loš znak koji najavljuje skori dolazak nekog događaja, prenosi britanski Metro.

 

 

Struktura, koja se nalazi u arheološkoj zoni Ihuatzio u blizini jezera Pátzcuaro, u meksičkoj državi Mičokan, iznenada se srušila kada je pritisak obilnih padavina izazvao urušavanje južnog zida spomenika. Ova piramidalna baza pretrpela je dodatnu štetu zbog visokih temperatura koje su zahvatile državu, uzrokujući pukotine u njenoj unutrašnjosti. Zatim je, kako istraživači kažu, spomenik bio pogođen jakim pljuskom, koji je omogućio prodor vode u kamenje, što je na kraju izazvalo urušavanje centralnog dela južnog zida.

Globalno zagrevanje

Istraživači iz Nacionalnog instituta za antropologiju i istoriju Meksika (INAH) otkrili su kako globalne klimatske promene izazivaju štetu na arheološkim nalazištima.

U saopštenju instituta se navodi: „U noći 29. jula 2024. godine, usled obilnih kiša koje su pale u basenu jezera Pátzcuaro, sa akumulacijom padavina iznad očekivanog proseka, došlo je do urušavanja centralnog dela južne fasade jedne od piramidalnih baza u arheološkoj zoni Ihuatzio. Visoke temperature, koje su prethodno zabeležene u tom području, i posledična suša izazvale su pukotine koje su omogućile filtriranje vode u unutrašnjost pretkolumbovske građevine.“

Velika šteta

Stručnjaci su brzo reagovali, dolazeći na mesto događaja kako bi procenili štetu.

„Od ranih jutarnjih sati u utorak, 30. jula, osoblje INAH centra Mičokan otišlo je na lokalitet kako bi procenilo štetu. Njihova zapažanja potvrdila su oštećenja na najmanje šest stepenastih delova takozvane Južne baze, kako na spoljašnjem zidu od kamenih ploča, tako i na njenom jezgru i zidu za zadržavanje.“

 

 

Stručnjaci su otkrili da su prethodni pokušaji popravke drugih oštećenih zgrada i artefakata bili neuspešni, te će organizacija koristiti drugačije tehnike za obnovu ove piramide.

„Aktivnosti procene štete se nastavljaju i fokusiraju se ne samo na vraćanje oštećenog dela, već i na temeljnu popravku strukture zgrade,“ navode oni.

Loš predznak

Veruje se da je struktura izgrađena pre oko 1.100 godina, od strane predaka savremenog naroda Purépeča, autohtone zajednice u Mičokanu. U svom vrhuncu, Ihuatzio se prostirao na oko 150 hektara (1,5 km²) i imao je najmanje 84 strukture, od kojih je sedam izloženo u parku danas.

Smatra se da je to područje prvi put naseljeno između 900. i 1300. godine nove ere, dok je svoj vrhunac doživelo između 1200. i 1521. godine, kada je delovalo kao prvo sedište carstva Purépeča. Piramide su smatrane svetim prostorom gde su se odvijali duhovni rituali i ceremonije. Neki stručnjaci veruju da je struktura takođe imala političku ulogu, predstavljajući simbol moći i autoriteta.

Carstvo Purépeča bilo je rival Astečkog carstva, a mnoge bitke su vođene između ove dve civilizacije, ali Purépeča su bili jedan od retkih autohtonih naroda u regionu koje Asteci nisu uspeli da osvoje. Kao rezultat toga, narod Purépeča i dalje živi u severozapadnom delu Mičokana. O urušavanju piramide, jedan potomak Purépeča naroda napisao je na Fejsbuku da bi urušavanje piramide u njihovoj kulturi bilo shvaćeno kao loš predznak, koji nagoveštava „da se približava neki događaj.“

Prevod objave kaže: „Pre dolaska osvajača, prema istorijskim izvorima, nešto slično se dogodilo u pogledu purhe (svetonazora Purépeča tog vremena) zbog nezadovoljstva bogova Nana Kuerhaépiri i K'eri Kurikveri.“

Tragedija u SAD

Urušavanje piramide dogodilo se samo nekoliko dana pre nego što se popularna stena koja je stajala milionima godina srušila u jezero Pauel u Nacionalnom rekreacionom području Glen Kanjon u Juti. Poznata kao Dupli Luk, struktura je formirana od 190 miliona godina starog Navajo peščara i imala je izgled prirodnog svetlarnika.

Međutim, promenljiva obala jezera Pauel, za koju je Nacionalna služba parkova otkrila da opada od 2001. godine usled klimatskih promena i produžene suše, možda je doprinela urušavanju ovog luka.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading