HTELI DA SE KANDIDUJU NA PREDSEDNIČKIM IZBORIMA, A ZAVRŠILI U ZATVORU: Politička kriza u Tunisu sve dublja
Zabranjeno im je da učestvuju u procesu
Sud u Tunisu doneo je odluku da osudi četiri potencijalna kandidata za predsedničke izbore, zabranjujući im učešće na izborima i izričući kaznu od osam meseci zatvora, prenosi agencija Tanjug.
Optuženi su bili političar Abdel Latif Mekki, aktivista Nizar Charia, sudija Murad Masmoudi i kandidat Adel Dou. Ova odluka izazvala je burne reakcije političara u Tunisu, a optužbe za kupovinu glasova dodatno su zakomplikovale političku scenu pred predsedničke izbore.
Kontroverze i reakcije
Ova presuda izazvala je kontroverze u javnosti, a političari ističu da je odluka o osudi potencijalnih kandidata uoči predsedničkih izbora delikatna i otvara pitanja o političkoj pravdi i transparentnosti. S obzirom na značaj izbora za budućnost Tunisa, ova situacija dodatno je polarizovala političku scenu i izazvala zabrinutost među građanima.
Raspisivanje predsedničkih izbora
Predsednik Tunisa, Kais Said, raspisao je predsedničke izbore za 6. oktobar, ali nije jasno izneo svoje planove za reizbor. Iako se očekuje da će se kandidovati za još jedan petogodišnji mandat, odluka još uvek nije potvrđena, čime je unela dodatnu neizvesnost u politički pejzaž Tunisa.
Budućnost političke scene u Tunisu
Ova presuda i reakcije na nju dodatno su usložnile političku situaciju u Tunisu pred predsedničke izbore. Građani Tunisa sada se suočavaju sa povećanom neizvesnošću u pogledu budućnosti njihove zemlje i političkog pravca koji će izabrati. S obzirom na značaj Tunisa kao demokratskog uzora u regionu, očekuje se pažljivo praćenje daljeg razvoja događaja od strane međunarodne zajednice.
Podsetimo, sud u Tunisu je ovog februara doneo presudu kojom je osudio bivšeg predsednika Monsefa Marzukija na osam godina zatvora pod optužbom napada na državnu bezbednost i stvaranja raskola među građanima Tunisa, rekao je pravosudni zvaničnik Rojtersu.
Presuda je izrečena u odsustvu, jer se Marzuki, koji je služio mandat od 2011. do 2014. godine, nalazio u egzilu u Francuskoj.
U novembru 2021. Monsef Marzuki je bio predmet međunarodne poternice koju je izdala vlada Tunisa zbog ugrožavanja državne bezbednosti.
Marzuki je odbacio presudu, opisavši je kao nezakonitu, a 2022. je bio među 19 političara koje je pravosuđe Tunisa optužilo za "izborne prekršaje" navodno počinjene tokom predsedničkih izbora 2019. godine i tada je osuđen na dodatne četiri godine zatvora.
Bonus video:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)