UMRO POZNATI AMERIČKI RATNI ZLOČINAC: Počinio najveći masakr u Vijetnamskom ratu (VIDEO)

Autor:

Svet

04.08.2024

02:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Kelijevu smrt je obelodanio Vašington post, objavljujući njegovu smrtovnicu.

UMRO POZNATI AMERIČKI RATNI ZLOČINAC: Počinio najveći masakr u Vijetnamskom ratu (VIDEO)

Foto: Profimedia

Umro je Vilijam L. Keli Mlađi, jedini vojnik američke vojske koji je osuđen za masakr u Maj Laju, 1968. godine, u kojem su američki vojnici ubili više od 300 nenaoružanih vijetnamskih civila u jednom od najozloglašenijih ratnih zločina u američkoj istoriji. Imao je 80 godina.

Kelijevu smrt je obelodanio Vašington post, objavljujući njegovu smrtovnicu. CNN je kasnije potvrdio da je Keli umro 28. aprila, putem javnih evidencija koje vodi Uprava za socijalno osiguranje. Prema tim podacima, Keli je živeo u Gejnsvilu na Floridi.

Decenijama je Kelijevo ime bilo sinonim za jedno od najgorih zverstava u Vijetnamskom ratu, iako je tvrdio da je sledio naređenja, ali nikada nije utvrđeno čija. Dok je više oficira optuženo u vezi sa masakrom, Keli je bio jedini osuđen.

Prema vijetnamskim izvorima, radi se o najmanje 504 žrtve. U okolini Maj Laja nije bilo nikakvih borbi, nije bilo ni gerilaca Vijetkonga, niti regularnih snaga Severnog Vijetnama. Selo nije imalo nikakvo vojno ni strateško značenje, a u njemu su uglavnom bili žene, deca i starci.

Vojnici su ušli u selo pucajući, premda nisu bili ni napadnuti niti je iko pružao otpor. Ubijeni seljani bili su u rasponu od jedne do 80 godina života. Smaknuto je čak 173 dece, 282 žene, od kojih 17 trudnica, a 24 porodice u tih nekoliko sati ludila su nestale s lica zemlje - pobijene su sve generacije.

Mnogi su bili seksualno zlostavljani i mučeni. Za ovakav krvavi postupak nije bilo nikakvog razloga. No, ko zna kakav bi taj pokolj bio i koliko bi trajao da nije bilo tročlane helikopterske posade, koja je uvek išla s pešadijom kao pomoć i logistika, koji su reagovalii kada su videli šta se događa, te su uspeli da zaustave podivljale vojnike i tako spasili deo seljana, koji bi doživeli istu sudbinu.

Bili su to Hju Tompson, Glen Andreoti i Lorens Kolburn, kasnije zaboravljeni, premda odlikovani. Iako je zločin bio prijavljen nadležnom zapovedništvu, moralo je proći gotovo pola godine da američka javnost sazna za ovaj pokolj.

Keli je na suđenju 1970. godine dobio doživotnu kaznu za ubistvo 109 civila, ali odmah nakon toga započela je kampanja: "Naši momci", "Heroj, a ne zločinac"... 

Zato je tadašnji guverner Džordžije, a kasniji američki predsednik, Džimi Karter, tražio od građana iskazivanje solidarnost s osuđenim "vojnikom koji se borio za domovinu", a tadašnji predsednik, Ričard Nikson, samo par dana nakon presude, promenio mu je zatvor u kućni pritvor, da bi nakon tri i po godine bio oslobođen.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (1)

Loading
Ana

05.08.2024 01:16

Zločin bez kazne. Šta reći?