U RAZMENI OSLOBOĐEN "UBICA IZ TIRGARTENA" Putin ga dočekao kao HEROJA! Zašto mu je Vadim Krasikov toliko važan? (FOTO/VIDEO)

Autor:

Svet

03.08.2024

08:32

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Vadim Krasikov je prvi izašao iz aviona u kome su bili oslobođeni ruski državljani, uglavnom špijuni i agenti bezbednosnih službi

U RAZMENI OSLOBOĐEN "UBICA IZ TIRGARTENA" Putin ga dočekao kao HEROJA! Zašto mu je Vadim Krasikov toliko važan? (FOTO/VIDEO)

Foto: Tanjug/Mikhail Voskresensky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Vadim Krasikov je u Nemačkoj postao poznat kao ubica iz Tirgartena. Bio je na listi ruskih državljana osuđenih na različite zatvorske kazne za zločine na zapadu koji su oslobođeni u ovoj poslednjoj razmeni zatvorenika, piše Dojče vele.

Krasikov je kaznu služio u nemačkom zatvoru i on je poseban slučaj. Jer jedna stvar su špijuni, izdajnici, dvostruki agenti ili privredni kriminalci, koji su ranije više puta razmenjivani između Moskve i Zapada. Za razliku od njih, Krasikov je ubica koji je u Nemačkoj osuđen na doživotni zatvor.

Predsednik Vladimir Putin lično je više puta jasno stavio do znanja da je Kremlj zainteresovan za njegov povratak u Rusiju. U intervjuu američkom novinaru Takeru Karlsonu početkom februara 2024.

 

 

Putin je govorio o čoveku koji je "iz patriotskih uverenja eliminisao razbojnika u jednoj evropskoj prestonici".

Mesec dana kasnije, Putin je na konferenciji za novinare posle ruskih predsedničkih izbora rekao da je spreman da razmeni opozicionara Alekseja Navaljnog, koji je potom preminuo u ruskom zatvoru, za "određene ljude koji su u zatvoru u zapadnim zemljama".

Putin je govorio u množini, ali je očigledno mislio na Vadima Krasikova. Ko je taj čovek?

 

 

Krasikov je izvršio ubistvo 23. avgusta 2019. usred Berlina u parku Tirgartenu. Njegova žrtva bio je bivši čečenski pešadijski komandir, gruzijski državljanin Zelimkan Čangošvili. Rusija je ranije za njim raspisala poternicu zbog optužbi za terorizam.

Čangošvili je otputovao u Nemačku nakon što je na njega izvršen napad i pokušaj ubistva u Gruziji 2015. Usred dana, pred očima mnogih ljudi, čovek na biciklu je prišao Čečenu s leđa, izvukao pištolj s prigušivačem i pucao u njega tri puta.

Svedoci su uspeli da spreče ubicu da pobegne. Oni su policajcima pokazali čoveka koji je u obližnjem žbunju na obali reke bacio bicikl u vodu, presvukao se i skinuo periku.

Prilikom hapšenja oduzet mu je ruski pasoš na ime Vadim Sokolov sa šengenskom vizom koju je izdala ambasada Francuske u Rusiji, kao i pištolj u kojem je još uvek bilo devet od 15 metaka.

Nemački istražitelji su sasvim slučajno otkrili pravi identitet ubice. Naime, u arhivi Interpola nalazila se fotografija koju su ruske vlasti dale 2014, kada su od stranih kolega zatražile pomoć u pronalaženju Vadima Krasikova. Tada je bio osumnjičen za ubistvo jednog biznismena u Rusiji.

Ova fotografija je bila prvi komadić mozaika i omogućila je razjašnjenje celog slučaja. U međuvremenu se ispostavilo da pre ubistva Čangošvilija u Berlinu nije bilo osobe pod imenom Sokolov u ruskom registru pasoša ili na listama Federalne poreske službe Rusije.

Ime se pojavilo u obe baze podataka samo nekoliko nedelja pre ubistva u Berlinu. Prema rečima svedoka, samo tajne službe mogu da kreiraju takav "avatar".

Suđenje Vadimu Krasikovu počelo je sedmog oktobra 2020. u Berlinu i trajalo je 14 meseci. Presuda je bila doživotni zatvor i izrečena je 15. decembra 2021. Sud je utvrdio da je dokazano da je Krasikov ubio Čangošvilija po nalogu ruskih vlasti.

Foto: Tanjug/Russian Federal Security Service/RTR via AP

Vadim Krasikov

Nakon izricanja presude savezna ministarka spoljnih poslova Analena Berbok rekla je:

- Ovo ubistvo u ime države, kako je utvrdio sud, predstavlja ozbiljno kršenje nemačkih zakona i suvereniteta Nemačke - rekla je analena Berbok, ministarka spoljnih poslova Nemačke.

U tom kontekstu je savezna vlada dvojicu diplomata iz ruske Ambasade u Nemačkoj proglasila nepoželjnim osobama i proterala ih iz zemlje.

Ali samo šest meseci nakon objavljivanja presude, u junu 2022. godine, u američkim medijima se pojavila informacija da Rusija zahteva stavljanje Krasikova na listu za razmenu za američke državljane zatvorene u Rusiji.

Tada se radilo o košarkašici Britni Grajner, koja je kasnije razmenjena za ruskog državljanina Viktora Buta, koji je u SAD služio zatvorsku kaznu zbog trgovine oružjem.

Ime Vadima Krasikova spominjalo se i u vezi s pokušajima da se ruski opozicionar Aleksej Navaljni izvuče iz zatvora.

Foto: Tanjug/Sergei Ilyin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Vadim Krasikov

- Navaljni je trebalo da bude pušten za nekoliko dana jer smo postigli dogovor o njegovoj razmeni. Početkom februara Putinu je ipak ponuđeno da se oficir ruske FSB Vadim Krasikov, koji služi zatvorsku kaznu u Berlinu zbog ubistva, razmeni za dva američka državljanina i Alekseja Navalnog - izjavila je Marija Pevčih iz Fondacije za borbu protiv korupcije (FBK) ubrzo nakon smrti kritičara Kremlja.

Mnogima u Nemačkoj priča o mogućoj razmeni Krasikova za zatvorenika u Rusiji izgledala je kao čista fantazija, upravo zato što se nije radilo o špijunu ili izdajniku, već o ubici čija je krivica dokazana.

Osim toga, presuda nemačkog suda nije predvidela mogućnost prevremenog puštanja na slobodu zbog posebno teške prirode krivičnog dela.

Međutim, Zakon o krivičnom postupku (StPO) SR Nemačke sada predviđa mogućnost puštanja iz zatvora zločinca kojeg je osudio nemački sud, bez obzira na krivično delo i visinu kazne.

Foto: Tanjug/AP Photo, File/Alexander Zemlianichenko

Aleksej Navaljni

To znači da, ako se u skladu s pravom na boravak za strance u Nemačkoj donese odluka o deportaciji osuđene osobe, izvršni organ može ukinuti kaznu bez daljnjeg sudskog odlučivanja u vezi s tim.

A organ izvršenja u ovom slučaju je savezni državni tužilac koji je kao politički zvaničnik dužan da izvršava službene naloge. Upravo je takav postupak korišćen u prošlosti u Nemačkoj prilikom razmene špijuna.

Ali u ovom slučaju, kako je objavio list "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), Savezno državno tužilaštvo bilo je "razočarano" uputima ministra pravosuđa Marka Bušmana.

Foto: AP/ Sergei Guneyev

Vladimir Putin

Iako je ovaj postupak bio legalan, još uvek postoji "malo" razumevanja za ovakav vid intervencije.

- U slučaju koji se odnosi na osuđenog ubicu, a ne na špijune, prevladale su vlast i moć. Odlukom se gube iz vida članovi porodice ubijenog. Previše se popustljivo postupilo prema ruskom predsedniku Vladimiru Putinu - piše FAZ o raspoloženju u Saveznom državnom tužilaštvu.

Vadim Krasikov je pođen 1963. i on je pukovnik u Federalnoj službi bezbednosti (FSB), naslednici čuvene KGB.

On se navodno dva puta ženio i ima troje dece.

Prema nepotvrđenim informacijama on je 2013. bio uhapšen zbog ubistva jednog biznismena u Moskvi, ali je optužnica odbačena dve godine kasnije.

(Republika/DW)

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading