OD POČETKA GODINE UBIJENE 24 ŽENE! Nasilje u porastu, oglasila se koordinatorka Sigurne kuće: Strah razlog za neprijavljivanje!

Autor:

Hronika

09.11.2024

13:42

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

"Žene ne samo što se plaše, nego ih je i sramota da kažu da trpe nasilje, da kažu da su se nekome obraćale!"

OD POČETKA GODINE UBIJENE 24 ŽENE! Nasilje u porastu, oglasila se koordinatorka Sigurne kuće: Strah razlog za neprijavljivanje!

Foto: Shutterstock

U Srbiji su od početka godine ubijene 24 žene, izjavila je danas koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević i istakla da bi uvođenje pojma femicid kao zasebnog krivičnog  dela bio važan korak u prevenciji ubijanja žena, jer trenutne kazne ne sprečavaju nasilnike da počine određena krivična dela.

Stanojevićeva je rekla za Tanjug da žene u Srbiji često ne prijavljuju nasilje zbog osude društva, kao i zbog straha od neadekvatne kazne koju će nasilnik dobiti nakon prijavljivanja nasilja.

- Pod jedan, plaše se nasilnika i plaše se toga da naše institucije u nekim momentima ne rade onako kako bi trebalo. Da nasilnik neće biti osuđen, da će se vratiti kući, da će da nastavi da pravi probleme, možda još u većoj meri nego što ih je pravio do tada. Žene ne samo što se plaše, nego ih je i sramota da kažu da trpe nasilje, da kažu da su se nekome obraćale - dodaje ona.

Foto: Tanjug/AP

Vesna Stanojević

Napomenula je i da materijalna nezavisnost žena utiče na odluku žena da ne prijave rodno-zasnovano nasilje.

- Žene su u većini slučajeva na neki način zavisne od svojih muževa ili partnera, u smislu izdržavanja. One nemaju svoj novac, ne rade i uvek očekuju da će se nasilnik promeniti i da će biti bolji. Nažalost, teško se to dešava. Ja za ovoliko godine rada nisam čula da se nasilnik promenio. Ženama se menja situacija, ali samo ako one učine nešto - rekla je Stanojevićeva.

Kaže da Sigurna kuća u Beogradu ima sve što je potrebno da bi se žene osećale sigurno i kako bi bezbedno mogle da nastave svoj život, ali da se određeni broj žena koji napusti Sigurnu kuću, ponovo vrati, a najčešći razlog je nastavak komunikacije sa nasilnikom.

Foto: shutterstock

Nasilje nad ženama u porastu

- Određeni broj žena koji koriste Sigurnu kuću, odlučio je da se vrati jer su sa nasilnikom u komunikaciji i onda dobiju informaciju od njega da se to nasilje više nikada neće ponoviti. Nažalost, to obećanje ne bude uvek ispoštovano - rekla je ona.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je za Tanjug da je u Srbiji mnogo toga učinjeno na poboljšanju položaja žena, ali da femicid kao najteži društveni problem ostaje nešto na čemu treba još uvek da se radi.

Foto: Nemanja Pančić

Brankica Janković

Jankovićeva je navela da je tokom 2022. godine širom sveta ubijeno 89.000 žena, a u Srbiji od 2011. do 2023. godine njih 406 i dodaje da je neophodan nacionalni mehanizam za praćenje slučajeva nasilja nad ženama.

- Potreban nam je 'Femicide watch', ne mora tako da se zove, ali taj naziv je prihvaćen u ostalim državama. To je telo koje će pratiti rasprostanjenost nasilja, analizirati sve slučajeve i doneti potrebne odgovore na kreiranje bezbednog mesta za život - rekla je Jankovićeva.

Kaže da su u toku izmene Krivičnog zakonika i da će neke od tih promena uticati na narasle potrebe društva u ovom domenu.

Ocenila je da je poseban pomak napravljen ratifikacijom Istanbulske konvencije 2013. godine, kao i donošenjem Zakona o sprečavanju nasilja u porodici 2016. godine.

U Srbiji je u 2023. godini ubijeno 28 žena i to u najvećem procentu od  partnera ili bliske osobe. 
 

BONUS VIDEO

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading